Uzun metrajlı kablo üzerinde kısa devre olan noktayı tespit etme?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hayır olmaz ama kablo 300 metre oldugundan dolayı ya 300 kısı ıle denemesı lazım yada 300 defa faz notr vermesı lazım :D:D sansın varsa daha fazla gıtmedende arızaya ulasırsın:D:D

febash senın yapman gereken su kablo ya uydu kablosu yada kamera burda paylasdıgına gore mantıken kamera kablosu uzun mesafe oldugu ıcınde rg6-u6 kullanılmıs olarak dusunup bı kac onerıde bulunım..

Kamera kayıtlarına bak atıyorum goruntunun bozuldugu saat 12:56 bu saatlerde senın kablo guzergasında calısma yapılan yerlerı tespıt et sorunlu bolge kendını bellı eder zaten..
kablo havaı mı yeraltı mı?

Sorunlu kısım patlayacak neden 300 kişi ile denesin?

Sorunlu kısım patlayacak neden 300 kişi ile denesin?

300 rakamı mecazı anlamda kullanılmıs numaretmık bır ıfadeydı bunun gercek anlamda varsayarsak;

300 metrelık bır kablo dusun ...topragın altında gomulu olan kablo yer altında patladıgı zaman ufak ufak pat pat dıye ses cıkarır ust uste verılen faz noturde kablo kesıtı ınce oldugundan dolayı bır kac denemede kendını ınfılak eder
ve kısa devre oldugu alan kendı kendını dıskalıfıye eder bır kac denemenın sonunda kablo bırbırıne kaynar ıse kısa devrenın oldugu alanı tespıt edemezsın!! Ben 100 metrelık 4x16 kablonun patlagını faz notr vererek 5 denemede buldum ısı yapan kısı kabloyu yuzeysel gomdugu ıcın bahcıvan bahcedekı otları keserken kabloya zarar vermıs dıyecekınkı e adam carpılmamıs mı?
hayır carpılmamıs cunku kablo jenarator kablosu oldugun ıcın elektrıkler gıttıgı zaman uzerınde enerjı oluyo ve arıza oldugunu elektrıkler gıdınce fark etmısler ...
300 kısı kullanmanın amacı her bır kısı kablodakı 1 metrelık alana hukum eder ve 1 kez faz notr verılınce 300 kısıden bırı burdan ses geldı der emın ol :D:D:D:D:D

Elektrık elektronık bılgısayar vs ıslerı yapan kısıler zekı olmak zorundalar zekı olup kendı cozumlerını kendılerı uretmek zorundalar !! bu tur soruyu kendınde cevaplıyabılırdın sorman bıle sacma...

300 rakamı mecazı anlamda kullanılmıs numaretmık bır ıfadeydı bunun gercek anlamda varsayarsak;

300 metrelık bır kablo dusun ...topragın altında gomulu olan kablo yer altında patladıgı zaman ufak ufak pat pat dıye ses cıkarır ust uste verılen faz noturde kablo kesıtı ınce oldugundan dolayı bır kac denemede kendını ınfılak eder
ve kısa devre oldugu alan kendı kendını dıskalıfıye eder bır kac denemenın sonunda kablo bırbırıne kaynar ıse kısa devrenın oldugu alanı tespıt edemezsın!! Ben 100 metrelık 4x16 kablonun patlagını faz notr vererek 5 denemede buldum ısı yapan kısı kabloyu yuzeysel gomdugu ıcın bahcıvan bahcedekı otları keserken kabloya zarar vermıs dıyecekınkı e adam carpılmamıs mı?
hayır carpılmamıs cunku kablo jenarator kablosu oldugun ıcın elektrıkler gıttıgı zaman uzerınde enerjı oluyo ve arıza oldugunu elektrıkler gıdınce fark etmısler ...
300 kısı kullanmanın amacı her bır kısı kablodakı 1 metrelık alana hukum eder ve 1 kez faz notr verılınce 300 kısıden bırı burdan ses geldı der emın ol :D:D:D:D:D

Elektrık elektronık bılgısayar vs ıslerı yapan kısıler zekı olmak zorundalar zekı olup kendı cozumlerını kendılerı uretmek zorundalar !! bu tur soruyu kendınde cevaplıyabılırdın sorman bıle sacma...

Faz-nötr verildiğinde kısa devre olan yer patlar gereken miktarda ek yapılır olur biter, 4-5 kez denemene gerek kalmaz.Seninle tartışmaya girmeyeceğim kusura bakma.Ayrıca konu açmışsın işi iyi bilen üyeleri belli edin diye faz-nötr verin diyen üye ONURSAL ÜYEMİZ.İşi benden, özelliklede senden iyi biliyor.Ayrıca kablonun toprak altında olduğu mesaj içerisinde belirtilmemiş.

Jeneratör olayı konu ile alakalı değil.Neden yazdın bilmiyorum?

Değerli üyelerimiz,

Lütfen önceliğimiz konuya yardımcı olabilecek cevaplar yazmak olsun ki Kontrolkalemi.com olarak çizgimizden şaşmayalım.

Gelelim asıl soruya.. İletim hatlarında (Sadece yüksek gerilim olmak zorunda değildir.) çalışanlar bilir ki bir problem meydana geldiğinde önce kendi transmisyon bloğu belirlenir, sonra karakteristikleri modellenip analizleri yapılır. Bundan sonraki aşamalarda pratik yüksek gerilimde farklı bir hal alır, genel elektronikte farklı bir hal alır, Mikrodalga ve RF uygulamalarında ise farklı bir hal alır. (Teoride)

Temellerinde gönderilecek sinyallerin işleniş veya geri dönüş zamanları ile problemli lokasyon tespit edilir.

Şimdi ben olsam faz-nötr vermek için uğraşmazdım. Örneğin Megger firmasının tester ların bir tane alır, nasıl olsa her zaman bu sıkıntılar olabilir diye arkama dahi bakmazdım. Farelerden yana çok şikayetçi olan arkadaşlar da benimle aynı düşüncededir diye tahmin ederim. :)

Yukarıda da belirttiğim gibi amacımız saygı sınırlarında bilgi paylaşımıdır, lütfen bunu unutmayalım..

Saygılarımla,

​Konu amacının dışına çıktığı için kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,993
Son üye
sedat2727

Yeni konular

Geri