Uzun metrajlı kablo üzerinde kısa devre olan noktayı tespit etme?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FeBash

Üye
300-350 metre tek parça RG11-U6 kablo üzerinde kısa devre olan nokta, kabloya zarar vermeden nasıl tespit edilir? Bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.

Network Kablo test aletleri kisadevrenin nerede oldugunu soyleyebilir. Bilgisayarcilardan yardim iste olcuversinler

Sn.FeBash,kablonuzun ne kablosu olduğunun önemi yok.Her iki uçtan ölçüncede kısa devre veriyorsa,bunun için özel ölçü cihazları var.AG ve YG.Yeraltı Kablo arızalarını bulmak için.Bu cihazlara ulaşabiliyorsan ölçüp bulabilirsin.Yoksa ölçerek bulma imkanı yok.Uçlardan biri istikrarlı bir şekilde kısa devre değilde kopuk veriyorsa,ton generatörlü arıza bulucu dedektörler ile kolayca bulursun.Ortam müsait ise ve şansın varsa uçlardan birini izole edip diğer uçtan faz nötr vererek arızalı yerin meydana çıkmasını sağlayabilirsin.Kabloya zarar gelmez dikkat et sana zarar gelmesin.

Sn.FeBash,kablonuzun ne kablosu olduğunun önemi yok.Her iki uçtan ölçüncede kısa devre veriyorsa,bunun için özel ölçü cihazları var.AG ve YG.Yeraltı Kablo arızalarını bulmak için.Bu cihazlara ulaşabiliyorsan ölçüp bulabilirsin.Yoksa ölçerek bulma imkanı yok.Uçlardan biri istikrarlı bir şekilde kısa devre değilde kopuk veriyorsa,ton generatörlü arıza bulucu dedektörler ile kolayca bulursun.Ortam müsait ise ve şansın varsa uçlardan birini izole edip diğer uçtan faz nötr vererek arızalı yerin meydana çıkmasını sağlayabilirsin.Kabloya zarar gelmez dikkat et sana zarar gelmesin.

Hocam RG-11 75 Ohm koaksiyel kablo içindeki iletkenler elektrik kablolarından incedir.Bu şekilde faz-nötr vererek test etmek sakıncalı olmaz mı sizce?

network ölçme cihazı kopuğun nerde olduğunu göstermez

Kisa devre var diyor arkadas kopuk
Yok. Teller ince olsa da farketmez yuksek akim gecmeyecek sinyal gondererek test edilecek

Öncelikle cevaplar için tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Kısa devrenin istikrarlı olup olmadığını yarın kendim tespit edeceğim. Kısa devre olduğunu eleman söyledi, kendim ölçmedim henüz. Kablonun direncini ölçüp metre başına gösterdiği dirençle orantılayarak tahmini olarak kaçıncı metrede kısa devre olduğunu bulabileceğime dair bir yöntem olduğunu söyledi bir arkadaş. Bunun dışında basit bir ölçü aleti ile kısa devre olan noktayı bulma şansım yok herhalde. Okuduklarımdan onu anladım. Yanlışmıyım?

Sn.engin051980,network ölçme cihazı dediğiniz CAT5 veya CAT6 kabloların RJ45 konnektörleri ile takılıp bağlantı sıralamasını ölçen cihaz mıdır.Benim bildiğim kadar ister bu cihaz ister başka cihaz mesafeyi ölçmez.Sadece özel yeraltı kablo test cihazları ile bu mümkün olabiliyor.300 mt.mesafe için empedansı metre hatta santimetre hassasiyetinde ölçebilmek gerekir.Yani sen bana 1 cm kablo ile 2cm kablo arasındaki empedans farkını ölçebilmekten bahsediyorsun.Basit yolu varmı ben bilmiyorum.Sen biliyorsan lütfen bizede öğret.

Hocam RG-11 75 Ohm koaksiyel kablo içindeki iletkenler elektrik kablolarından incedir.Bu şekilde faz-nötr vererek test etmek sakıncalı olmaz mı sizce?

hayır olmaz ama kablo 300 metre oldugundan dolayı ya 300 kısı ıle denemesı lazım yada 300 defa faz notr vermesı lazım :D:D sansın varsa daha fazla gıtmedende arızaya ulasırsın:D:D

febash senın yapman gereken su kablo ya uydu kablosu yada kamera burda paylasdıgına gore mantıken kamera kablosu uzun mesafe oldugu ıcınde rg6-u6 kullanılmıs olarak dusunup bı kac onerıde bulunım..

Kamera kayıtlarına bak atıyorum goruntunun bozuldugu saat 12:56 bu saatlerde senın kablo guzergasında calısma yapılan yerlerı tespıt et sorunlu bolge kendını bellı eder zaten..
kablo havaı mı yeraltı mı?

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri