Ustalık bu mudur?

ustanı kötüsünü kesecen iyisini sevecen

Aman üstad ! Naptın sen !!! :eek:

Kötü ustalar kesilir mi hiç ya...
Onlar olmasa biz nerden para kazanacağız değl mi ama...

Hem kötü ustalara biz neden kızalım ki... Müşteri kızsın...

Değil mi ama ??? :D

Resimlere istinaden yapılan eleştirilerin tamamını okudum ve elektrikçilere/elektrik ustalarına ön yargılı davranıldığını ve büyük ölçüde haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
O panoların bu hale gelmesindeki sebep, bence elektrikçinin yeteneksiz ve tembel oluşundan ziyade koşulların uygun olmayışıdır. Yoksa o panoları gören elektrikçi, bilmez mi ki bir arıza durumunda zihinsel ve fiziksel olarak yine en çok kendisi yorulacaktır... En büyük eforu yine kendisi sarf etmeyecek mi? İnsan kendi ayağına kurşun sıkar mı?
Pek çok arkadaş piyasada da en çok böyle adamların tutulduğundan şikayet etmiş. Evet, öyledir. Çünkü arıza durumunda onca baskı ve stres altında, arızayı tespit edip kısa zamanda gideren yine bu adamlardır.
Lütfen biraz gerçekçi olalım. Bilgimizin olmadığı yerde de olaylara soğukkanlılıkla yaklaşalım. Evet, panoların bu hale gelişini izlemek ustalık değildir. Peki; panoların resmini çekip "ustalık bu mudur?" demek mühendislik midir?

Bence o pano, "acil çözüm bulmak adına" bu hale gelmemiş... Uzun zaman içinde böyle olmuş...
Usta, o an sistemin durmaması için bir çözüm üretmek zorundadır. Ama ilk fırsat bulduğunda gerekli düzenlemeyi yapar.
Resimler anlatıyor ki, bu panoya elleri değen hiç kimse USTA hatta musta değilmiş...;)

Moderatör tarafında düzenlendi:
evet ustat böyle işçilik olmaz fakat böyle işleri anındayapan ustalarımız var.Nedendir bilinmez butür işleriyapanla sadece işleri daha çabuk hallediyor diye daha fazla tutuluyorlar. daha sonra çıkan masraflar hiç hesaba katılmıyor.ne gözlem yaparlar nede yaptıkları işin arkasında dururlar ancak topu başkalarına atarlar

çok çok çok berbat hale gelmiş orası.oranın o hale gelmesine sebep olanların bence ne kendine nede işlerine saygısı var.Bir işi yaparken ik öncelik iş güvenliğini ve oluşabilecek tehlikeleri göz önünde bulundurmak gerekir,daha sonra yaptığı işin tertip ve düzenine dikkat etmeli.En son olarakta işini bitirip oradan ayrılırken benden sonra burayı görenlerin işimi nasıl düzgün yaptığımı düşünebileceklerini aklına getirerer iş yapmalılar.Ama görünen o ki resimlerdeki yerin o hale gelmesi bir ustanın işi değil usta olduğunu zanneden boş bir insan(lar)ın işdir.İnsan hayatı bu kadr ucuz olmamalı.Orada bir kablonun bile ucundan tutmak istemem heran herşey olabilecek görüntüsü var çünkü :)

Bunu hepimiz biliyoruz da sn. yavuz31 arkadaşım.
İçinde kahverengi, siyah, mavi ve sarı-yeşil kablo bulunan antigron kabloda hangi rengi nötr yaparsınız.
Sarı-yeşili nötr yaparım derseniz bu da toprak rengi, ne edeceğiz şimdi.

bence standardı uygulamak önemli ben bu tip durumlarda nötürü yine mavi yaptım ama bu kezde tedaşla takışdım hani polis telsizi anons ediyoya merkez merkez hırsızlık kalpazanlık şebekesini çökerttik diye taşeron firmada görevli tedaşta çalışan arkadaş bunu görünce tedaş arıza müdürüne ihbar ediyo telsizde beni aradılar kapıştık ısrar ettim mavi nötr kardeşim ne olursa olsun bekle dedim enerji bakalığından yazı alacam tabi şef beni tanıdığından tamam ustam tamam dedi sen bildiğini yap :)

Hay Allah !!!
Gene polemik olacak... Ama yazmazsam genç meslekdaşlarım, yanlış yönlendirilecek...

4* kabloda, sarı-yeşil ucu FAZ yapamazsınız...
Kullanım amacına göre, toprak veya nötr yaparsınız...

4* kablo ile linye taşınıyorsa, sarı-yeşil toprak, mavi nötr, diğer iki uç da faz(ışık linyesi-priz linyesi gibi) olur...
Trifaze bir motora besleme veriyorsa, sarı-yeşil toprak ucudur...

İnatla "maviyi nötr yaparım" derseniz, sizden sonra gelenleri yanıltırsınız... Kulaklarınız çınlar... ;)

Hay Allah !!!
Gene polemik olacak... Ama yazmazsam genç meslekdaşlarım, yanlış yönlendirilecek...

4* kabloda, sarı-yeşil ucu FAZ yapamazsınız...
Kullanım amacına göre, toprak veya nötr yaparsınız...

4* kablo ile linye taşınıyorsa, sarı-yeşil toprak, mavi nötr, diğer iki uç da faz(ışık linyesi-priz linyesi gibi) olur...
Trifaze bir motora besleme veriyorsa, sarı-yeşil toprak ucudur...

İnatla "maviyi nötr yaparım" derseniz, sizden sonra gelenleri yanıltırsınız... Kulaklarınız çınlar... ;)
kardeşim size katılıyorum doğru söylüyorsunuz ben aslında bu sisteme uymayanları çoğunlukta gördüğüm için belkide kızgınığımdan ısrar ediyor olabilirim ama sizin dediğiniz doğru

sayın hasankbaoğlu yukardaki resimler bizim midyattaki panoların yanında lüks kalır bizim buradaki pano odaları çoğu yosun tutmuş nerdeyse meyve verecek ağaçlar var ne diyelim bence Bakım ekibine önce bakım yapmak lazım

mmmm. ben kırmızının nötr olmasından yanayım. hem daha çekici:)

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri