usb protokolü nasıl çalışıyor?

PIC_achu

Üye
usb protokolünün nasıl çalıştığını öğrenmem lazım aynı rs232 standartı gibi mi bilen varsa yardımcı olsun
kaynak falan da kabul ;D

demek istediğini tam anlayamadım ama benim bildiğim usb portbunun 4 kablosu vardır 2 si data için 2 si enerji için

rs232 ile farklı oldugu kesin ömer arkadaşımızındada dedği gibi 4 kablo 2 veri 2 enerji

biraz karışık bir protokol yani bir tane host var bu genellikle bilgisayar . Diğerleri ise buna bağlı USB device 'lardır. Bu USB device'larla olan iletişimi host kontrol eder. iletişim D+ ve D- olmak üzere oradaki iki kablo ile olur diğer iki kablo ise +5V ve topraktır. Cihaz öncelikle hosta kendi ile ilgili bilgileri verir yani kendini tanıtır. Bu tanıtma protokolü cihaza göre değişir yani usb yazıcı ile flash belleğinki aynı değildir. Daha sonra ise buffer'lar sayesinde iletişim yapılır.

rs232 deki gibi capraz bağlantıyla iki yada daha fazla bilgisayarı birbirine başka birşey kullanmadan bağlıyabilirmiyiz
veya daha kapsamlı düşünürsek bir enerji kaynagına bağlı kalmadan usb hub, usb switch oluşturarak sadece usb lerden oluşan bir ağ kurabilirmiyiz

piyada usb ile 2 bilgisayarı bağlayan kablolar var ama dikkat ettim onları ortasında bir devre var

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri