Usb’li grup priz sorunu

feridowich

Üye
Selamlar, usbli 3’lü prizin usb kısmı birden çalışmaz oldu, kapasitörler sağlam görünüyor, edindiğim bilgilere göre kapasitör arızası olsa voltaj azalır ama benimkinde sıfır. Girişteki 400v kondansatörü ölçtüm 300 küsür volt var, trafonun giriş ve çıkışlarında buzzer ötüyor, yalnız usblerin arasındaki büyük diyot her iki taraf ölçümünde de kısa buzzerı öttürüyor. Bunun tek yönde olması gerekmiyormuydu yoksa devreden çıkarıp mı ölçmem gerekiyor. Tüm bunların dışında sorunu nerde aramalıyım. Yanma kararma oksitlenme yok içi gayet temiz

Ekli dosyalar

• 11749904-D93F-41DC-A6C7-A02233C33219.jpeg
    11749904-D93F-41DC-A6C7-A02233C33219.jpeg
    294 KB · Görüntüleme: 23
  • 4EE7EB05-3C7B-4881-9F03-9FEC829FDB9A.jpeg
    4EE7EB05-3C7B-4881-9F03-9FEC829FDB9A.jpeg
    369.4 KB · Görüntüleme: 22
  • 2BADC72C-3B40-4855-AAF3-E803C0E7C525.jpeg
    2BADC72C-3B40-4855-AAF3-E803C0E7C525.jpeg
    217.7 KB · Görüntüleme: 21
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
eğer diyot her iki yönde ötüyorsa arızalı demektir, ilk değiştireceğin parça o
Teşekkürler ben de öyle biliyorum, ama yine de devreden söküp denerim. Ayrıca onun değerleri nedir yenisi için elektronikçiye ne söylemeliyim veya eski adaptörlerde de o tip diyotlar farketmesizin direkt taksam olur mu

Teşekkürler ben de öyle biliyorum, ama yine de devreden söküp denerim. Ayrıca onun değerleri nedir yenisi için elektronikçiye ne söylemeliyim veya eski adaptörlerde de o tip diyotlar farketmesizin direkt taksam olur mu
bak ben tamirciyim, öyle parçaları önce söker sonrada datasheetine bakarak uygun parça takarım. örnek söktüğüm 1000 volt, olur diye benzeyeni taktın çıktı 600 volt sence olur mu? elektrik şakaya gelmez.

bak ben tamirciyim, öyle parçaları önce söker sonrada datasheetine bakarak uygun parça takarım. örnek söktüğüm 1000 volt, olur diye benzeyeni taktın çıktı 600 volt sence olur mu? elektrik şakaya gelmez.
Ustam onun değeri nasıl ölçüyor ohm kademesinde mi ölçülmesi gerekiyor temel düzeyde bilgim var ama detaylara hakim değilim

Ustam onun değeri nasıl ölçüyor ohm kademesinde mi ölçülmesi gerekiyor temel düzeyde bilgim var ama detaylara hakim değilim
diyot; ölçü aletinin üzerinde gösterdiği yerde ölçülür diyot kademesi buzzer kademesi ne dersen de (kısa devre testidir yaptığın iş) ohm - direnç kademesinde ölçülmez mi? neyi nasıl ölçtüğünü, biliyorsan ölçülür. diyot tek yöndür elektriğin geri gitmemesi içindir akım bir tarafa akar ama geriye gitmez, gidiyorsa arızalı demektir.

diyot; ölçü aletinin üzerinde gösterdiği yerde ölçülür diyot kademesi buzzer kademesi ne dersen de (kısa devre testidir yaptığın iş) ohm - direnç kademesinde ölçülmez mi? neyi nasıl ölçtüğünü, biliyorsan ölçülür. diyot tek yöndür elektriğin geri gitmemesi içindir akım bir tarafa akar ama geriye gitmez, gidiyorsa arızalı demektir.
Ustam söküp ölçtüm diyot sağlam 10k değerini veriyor sadece tek yönde değer veriyor. Küçük entegre mi arızalandı acaba

Ustam söküp ölçtüm diyot sağlam 10k değerini veriyor sadece tek yönde değer veriyor. Küçük entegre mi arızalandı acaba
arkadaşım ölçü aletini diyot kademesine alacaksın yani buzzer. diyotu çapraz olarak ölçeceksin bir tarafta ötecek yada sıfır gösterecek. öbür tarafa yani probları çevirdiğinde ötmeyecek digital ise 600/700 gibi bir değer gösterecek artı- eksi/ eksi-artı olarak ölçeceksin ohm kademesinde diyot ölçmek sağlıklı değil. ben bile ölçmüyorum

Dediğiniz gibi yaptım iki yönde de ötme yok, tek yönde kısa süreli birbirinden farklı (1250,700,046… gibi) değerler alıyorum sonra 1 çıkıyor. Diğer yönünde sürekli 1 var