ups akü grupları hakk.

cglryzc

Üye
Merhaba,

Kullandığımız bir UPS'e bağlı 3 akü kabini ve her akü kabininde 64'er tane 18 AH'lik akü mevcut. Aküleri değiştirmeyi planlıyoruz yakın zamanda. 1 grup 64 adet 54 AH (3X18=54 veya bu civarlarda)'lik akü kullansak aynı güç ve besleme süresi sağlayabilir miyiz?

Bana olurmuş gibi geliyor ama yine de aynı ya da farklı fikri olan varsa duymak isterim.

Kolay gelsin.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Akülerin bağlantı şekline göre dizayn etmelisiniz.Sizin şuan ki aküleriniz 192 adet.Takmayı planladığınız aküler 64 adet yani 192 adet akü ile elde edilen gerilimle 64 adet akü ile elde edilen gerilim aynı değil veya aynı olmayabilir.Bağlantı tipi nedir?
Kaç seri kaç paralel guruplar seri mi paralel mi?

Bir UPS'te her bir gruptaki aküler birbiri ile seri bağlı, gruplar ise birbiri ile paralel bağlıdır. Yani voltaj hiçbir şekilde değişmez.
Bağlantı tipinden kastınızı anlayamadım.

Bağlantı tipinden kastım seri mi paralel miydi.
64 adet birbirine seri bağlı ise 768 V yapar nasıl bi ups bu hiç karşılaşmadım. :confused:

Aküleri değiştirirken, aynı tipte ve aynı sayıda akü kullanılması gerekmektedir aksi takdirde patlama tehlikesi oluşturur.

Bağlantı tipinden kastım seri mi paralel miydi.
64 adet birbirine seri bağlı ise 768 V yapar nasıl bi ups bu hiç karşılaşmadım. :confused:
Merhaba,

768 V olamaz demişsiniz ama UPS'lerin şarj voltajları DC 830 V olarak ayarlanıyor (tabii akü sayısına göre, bu voltaj 64 adet akü için geçerli).

Merhaba,

768 V olamaz demişsiniz ama UPS'lerin şarj voltajları DC 830 V olarak ayarlanıyor (tabii akü sayısına göre, bu voltaj 64 adet akü için geçerli).
Olmaz veya olamaz diye bişey demedim iyi oku.

Olur ama tek gurup yaptığınızda şarz üniteniz tek guruba göre ise dolma süresi uzayacaktır. Kullanım süreniz 3 kattan fazla olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,234
Kullanıcılar
450,033
Son üye
Demir12312

Yeni konular

Geri