uçak haberleşmesi

Konusu 'Elektronik Haberleşme' forumundadır ve frestyler tarafından 2 Mayıs 2011 başlatılmıştır.


Etiketler:
 1. frestyler

  frestyler Üye

  Katılım:
  11 Mart 2011
  Mesajlar:
  27
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Meslek:
  öğrenci
  uçak ile kule arasındaki haberleşme nasıl gerçekleşir yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. hersey_m

  hersey_m Usta Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  224
  Beğenilen Mesajları:
  15
  Ödül Puanları:
  193
  Cinsiyet:
  Bay
  onu bilmiyorum ama telemetri sistemleri bu şler için özel antenleri falan var. Ama detaylı bilgim yok malesef
   
 3. frestyler

  frestyler Üye

  Katılım:
  11 Mart 2011
  Mesajlar:
  27
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Meslek:
  öğrenci
  tşkler ama bu konu hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var tez ödevim bu onun için önemli
   
 4. prizmaotomasyon

  prizmaotomasyon Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2011
  Mesajlar:
  68
  Beğenilen Mesajları:
  3
  Ödül Puanları:
  3
  Meslek:
  Automation Engineer
  HF (High Frequency)
  HF HABERLEŞME SİSTEMİNİN FREKANS ARALIKLARI
  2 MHz - 29.99 MHz


  Uzun mesafe ses haberleşmelerini sağlar.

  Genel Bilgi
  Bu sistem uçaklar arası ve uçak –yer istasyonu arasındaki haberleşmeyi gerçekleştirir. HF sistem aynı zamanda uçak-yer istasyonu arasındaki veri haberleşmesini sağlar. HF sistemi 2 MHz - 29.999 MHz aralığındaki havacılık frekans aralığında işlem yapar.
  Yayılma Özellikleri
  Sistem haberleşme sinyalini yansıtmak için yeryüzü ve iyonosferi kullanır. Yansıyan dalgalar arasındaki mesafe gün içinde işlem yapılan saate, radyo frekansına ve uçağın bulunduğu yüksekliğe göre değişir.

  Uçakta iki adet radyo (HF 1 ve HF 2) vardır ve her radyonun kendi alıcı/vericisi vardır. Kokpitte bulunan CDU’lar tarafından kontrol edilir. HF 1 için gerekli olan sinyaller MKB tarafından üretilir HF 2 kokpitin sağ tarafında bulunan kendi kontrol paneli ile kontrol edilir. HF radyo, Singlesideband (SSB) ve iki yönlü Amplitude-Modulation (AM) ses çalışması ve data haberleşmesi sağlar.
  Haberleşme sisteminin bileşenleri
  Radyo haberleşme paneli (RCP)
  HF Transceiver
  HF anten kuplajlayıcı
  Ortak ya da paylaşımlı HF anten bulunur.

  Radyo haberleşme paneli (RCP) HF transceiver ayarını ve radyo kanal seçimini yapmak için seçilmiş frekans bilgisini ve kontrol sinyallerini sağlar. RCP’ler HF haberleşme radyo kanallarından herhangi birinin seçilmesi ve frekans kontrolü için kullanılabilir HF transceiver bilgi gönderir ve alır. Transceiver iletim devreleri uçuş dahili ses sistemini kullanarak RF taşıyıcı sinyali modüle eder. Bu ses bilgisi diğer uçaklar ve yer istasyonlarına gider. Alıcı devreler ses sinyalini ayırmak için alınan RF taşıyıcı sinyalini demodüle eder. Alınan ses sinyali uçuş ekibi ya da uçak sistemleri tarafından kullanılır.
  Sistemin ÇalışmasıHF anten kuplajlayıcı anten empedansını HF frekans aralığı üzerindeki transceiver çıkışına uygunlaştırır. İletim modunda anten kuplajlayıcı modülasyonlu RF sinyalini transceiverdan alır ve bu sinyali antene gönderir. Alıcı modunda ise anten kuplajlayıcı modülasyonlu RF sinyalini antenden alır ve transceivara gönderir. HF anten ses ile modüle edilmiş RF sinyalleri alır ve gönderir.
  Kontrol paneli seçilen frekans bilgisini ve kontrol sinyallerini transceivera gönderir. Ses kontrol panelinin REU’ya gönderdiği sinyaller;
  HF radyo seçim sinyali
  Alınan sesin kontrolü
  Bas konuş (PTT)

  İletim sırasında ses ve PTT sinyalleri REU üzerinden HF transceivera gider. Transceiver ses sinyalini kendi ürettiği RF taşıyıcı sinyali modüle etmek için kullanır. Transceiver modülasyonlu RF sinyalini anten kuplajlayıcı üzerinden antene gönderir. Böylece sinyal diğer uçaklara ve yer istasyonlarına iletilir.
   

Sayfayı Paylaş