TT sistemlerde nötr iletkeni koruması

firefox

Üye
Arkadaşlar merhaba,

TT sistemlerde nötr hattında her zaman kesici olması gerekliği gibi durum olmakla beraber kesiciler 2p ya da 4p olmak zorundadır. Ancak TN sistem gerek yokken neden TT sistemde böyle bir durum var? Teknik açıklamayla beraber cevap verebilir misiniz? Bununla ilgili aşağıda ABB nin yayınlamış olduğu makaleden (TAP_3_Distribution systems and protection aganist indirect contact and earth fault) ilgili kısmı bulabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    68 KB · Görüntüleme: 15
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ondan bol makale yok.Nötr olmayınca,ne-
ler oluyormuş,geçen hafta şekilli tartışıldı.
Lütfen araştırın.Nötre neden takıldığını-
zıda ! anlıyamıyorum.

Ondan bol makale yok.Nötr olmayınca,ne-
ler oluyormuş,geçen hafta şekilli tartışıldı.
Lütfen araştırın.Nötre neden takıldığını-
zıda ! anlıyamıyorum.
Sami Bey, ne soru sorup soracağımı size mi danışacağım? Madem bu konuyla ilgili bir bilginiz yok, o zaman lütfen gereksizce konuyu başka yerlere çekmeyin. Burasının profesyonel bir topluluk olduğunu düşünüyorum. Böyle ortamlarda insanlar sorulara karşı cevaplarını yukarıda da bahsetmiş olduğum yöntemlerle cevap verir. Eğer böyle bir mantıktan yoksun olan insanlar varsa onlar için en iyisi susup diğer yanıt verebilecek arkadaşların yanıtlarını irdelemek olacaktır.

Habire,nötrle ilgili konu üzerindesiniz.Bul-
dum diye eklediğiniz bilgininde,sorunuzun
cevabı ile ilgisi yok.Fuzuli işgalle siz meş-
gulsünüz.7 mesajla ! akıl verende sizsi-
niz.Aslında,araştırma yerine,avanta bilgi-
lerle dağarcık peşindesiniz.Laf olsun,tor-
ba dolsun sorularla meşgul etmeseniz
iyi olur.

Son düzenleme:
Paylaştığınız tabloyu hangi dokümandan alıntıladınız acaba? İsmini vermiş olduğunuz dokümanın içerisindeki tabloda sarı renkle işaretlediğiniz açıklamayı ben bulamadım.
1640070939672.png

Arkadaşlar merhaba,

TT sistemlerde nötr hattında her zaman kesici olması gerekliği gibi durum olmakla beraber kesiciler 2p ya da 4p olmak zorundadır. Ancak TN sistem gerek yokken neden TT sistemde böyle bir durum var? Teknik açıklamayla beraber cevap verebilir misiniz? Bununla ilgili aşağıda ABB nin yayınlamış olduğu makaleden (TAP_3_Distribution systems and protection aganist indirect contact and earth fault) ilgili kısmı bulabilirsiniz.
Eklediğin tabloda TT ve TN-S sistemde standartlar gereği nötr hattına kesici bağlanmasına gerek olmadığı fakat ABB firmasının bağlanması yönünde tavsiyede bulunduğu yazıyor. Yani sorunuza gelecek olursak hem TT sistemde böyle bir durum yok. Hemde attığınz tablo TN sistem içinde aynı öneride bulunduğundan birinde neden böyle bir durum var diğerinde yok sorusununda manası yok.

Ek olarak nötr hattı üzerinden akım akmasına sadece yük dengesizliği değil, 3. harmonikte neden olur. Teknolojinin gelişmesi ile harmonikler artmaya başladı. Nötr kesiti bazı sistemlerde faz ile eşit olsa bile yetmeyebiliyor. Bu durumunda önüne geçmek için 4 kutuplu kesiciler tasarlandı ve sistemin bu durumdan korunması hedeflendi o nedenle de firmalar tavsiye ediyor.

Ekleme : Dün çok kısa baktığım için tabloya atlamışım, TN-C sistemde de nötr hattı (PEN) diyebileceğimiz hat için kesici eklenebileceğini söylüyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,463
Kullanıcılar
450,404
Son üye
gokhan2641

Yeni konular

Geri