TT Sistem İçin Topraklama Rapor Örneği

Bahadir38

Üye
Herkese merhaba
TT sistem için bizim diğer fabrikanın topraklamasını ölçtüm fakat elimde sınır değerlerle ilgili net bir bilgi yok. Örnek ölçüm raporu olan varsa buradan paylaşıp bana yardımcı olabilir mi? Ayrıca çeşitli sorularım var.
1-Herhangi bir makinada gövde koruma için kakr gerekiyor mu? Gerekli ise 30mA koyduğumuz zaman sürekli makinanın enerjisini kesmez mi artık akımdan dolayı. 300mA koyarsak da insan koruma olmuyor.
2-Hangi durumlarda sınır değerini 1 ohm (Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği-Madde 10/c-2). alacağız? Hangi durumlarda 50/Ia alacağız ?
3-Pako şalterlerin sadece anahtar değil mi? Devreyi kesme özelliği yok ama bazı yerlerde Ia için 50 / (pako akım değeri X 10) yapılmış. Bu doğru uygulama mıdır?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Emo sitesinde olması lazım..
kaçak akımı takmadan bilinemez atıp atmayacağı..
ölçmek lazım..
iyi bir topraklama yapılacak..
dokunma geriliminin düşük tutulması gerekiyor..
tt sistemde hata gerilimi anahtarıda kullanılabilir..
tesise gelip inceleme için bir mühendislik firmasına başvurun derim..
oradaki 1 ohm değeri koruma bağlantıların sağlıklı olup olmadığı ile alakalı.. vidaları iyi sıkın diyor!
pako olayını anlamadım..

Yakın zamanda aldığımız rapordan ayrıntı.
123.png

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri