TSX37 PLC Programlama Kablosu Yapımı

Elimde S7-200 USB/485 çevirici kablosu var. Bu kabloyu Modicon TSX37 serisi PLC programlamak için kullanmak istiyorum. Modicon TSX37 PLC'ler TSXPCX3030 USB/485 kablosu ile programlandığından elimdeki kabloyu da bu iş için kullanabileceğimi zannediyorum. Aşağıdaki sitede örnek uygulama yapılmış.

Programlama kablosu ve PLC bağlantısını aşağıdaki gibi yapıyorum ama maalesef haberleşmiyor. DPT 0v yapsam da olmuyor. PL7 Pro yazılımı kabloya bilgi gönderiyor yani kırmızı ışığı yanıp sönüyor ama PLC cevap vermiyor.

PLC------------------s7-200 USB/485 Kablo
1---------------------------3
2---------------------------8
5(DPT)=+5v

TSX 07 homemade cable, need help - Forums.MrPLC.com

TSXPCX3030 Schneider Modicon USB / RS485 PLC Cable, View PLC, SUNWIN Product Details from Shenzhen Sunwin E-Commerce Co., Ltd. on Alibaba.com

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tsx17 programming cable (2).jpg
TSX17 serisi için bir bağlantı buldum belki konu ile ilgilenen arkadaşlara yardımcı olur.

merhaba bendede bir yerden eğitim için gelen tsx37 var, pl7 bulmaya çalışıyorum netten bulamadım, bu plc yi kullanmıyorlar şimdi. Yerine twido takmışlar. Neyse, bunu zamanında bir sıradan 232-485 çevirici ile programlamışlar. Şansıma bir multi çeviricim vardı. Onu kullanıcam sonucu yazarım. Tabi şu pl7 yi bulup indirebilirsem.

RS485 çevirici beslemesini USB den mi alıyor, PLC den mi? Bana kalırsa her ikisinden de (arada opto coupler varsa böyle olmalı). PLC den 5V ve 0V uçlarını PPI kablona taşıman gerekebilir (rs485 tarafını beslemek için, USB tarafının kendi beslemesi olabilir). Forumu iyice okumanı tavsiye ederim.

Haberleşme hızı doğru tanımlı mı?

merhaba bendede bir yerden eğitim için gelen tsx37 var, pl7 bulmaya çalışıyorum netten bulamadım, bu plc yi kullanmıyorlar şimdi. Yerine twido takmışlar. Neyse, bunu zamanında bir sıradan 232-485 çevirici ile programlamışlar. Şansıma bir multi çeviricim vardı. Onu kullanıcam sonucu yazarım. Tabi şu pl7 yi bulup indirebilirsem.

plc'yi programlamak için tsxpcx3030 kabloya ihtiyacın var. isterseniz 100tl karşılığında bu kabloyu size verebilirim. standart dönüştürücü kablolar maalesef olmadı çünkü bu plc'nin unitelway diye bir driver'ı var.

Elimde S7-200 USB/485 çevirici kablosu var. Bu kabloyu Modicon TSX37 serisi PLC programlamak için kullanmak istiyorum. Modicon TSX37 PLC'ler TSXPCX3030 USB/485 kablosu ile programlandığından elimdeki kabloyu da bu iş için kullanabileceğimi zannediyorum. Aşağıdaki sitede örnek uygulama yapılmış.

Programlama kablosu ve PLC bağlantısını aşağıdaki gibi yapıyorum ama maalesef haberleşmiyor. DPT 0v yapsam da olmuyor. PL7 Pro yazılımı kabloya bilgi gönderiyor yani kırmızı ışığı yanıp sönüyor ama PLC cevap vermiyor.

PLC------------------s7-200 USB/485 Kablo
1---------------------------3
2---------------------------8
5(DPT)=+5v

TSX 07 homemade cable, need help - Forums.MrPLC.com

TSXPCX3030 Schneider Modicon USB / RS485 PLC Cable, View PLC, SUNWIN Product Details from Shenzhen Sunwin E-Commerce Co., Ltd. on Alibaba.com

Dün sıradan yaptığım bir rs232 rs485 dönüştürücüsü ile s7200 plc ile bağlantı kurabildim ve program yükleyebildim. Siemens haberleşmede bir numara çekmiş. Tam kesin emin olduğumda yazarım.

Üstad, 1 ile 8 i ve 3 ile 2 nolu bağlantıyı deneyebilir misin? Merak etme cihazlara zarar vermez. Sadece gönderilen bilginin terslenmişi karşıya ulaşır. Yani bir baytlık 0x01 değeri karşıda 0xfe olarak karşıya ulaşır.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

S7-200 USB/PPI kablosu freeport haberleşmeyi desteklemiyor (rs232/PPI da var).

PPI kablosu PPI modunda 187 kbps ile haberleşiyor. PLC'de auto baud detect özelliği varsa 187 kbps te haberleştirebilirsin.

PPI kablosunun (Profibus DP de aynı) 7 nolu pini 24 V (PLC den 24V alıyor), 2 nolu bpini 24 Voltun toprağı. PLC PPI kablonu besleyemiyor anladığım kadarıyla, hariçten bu uçlara 12-24 Volt arası besleme yaparak deneyin.

Dün sıradan yaptığım bir rs232 rs485 dönüştürücüsü ile s7200 plc ile bağlantı kurabildim ve program yükleyebildim. Siemens haberleşmede bir numara çekmiş. Tam kesin emin olduğumda yazarım.

Üstad, 1 ile 8 i ve 3 ile 2 nolu bağlantıyı deneyebilir misin? Merak etme cihazlara zarar vermez. Sadece gönderilen bilginin terslenmişi karşıya ulaşır. Yani bir baytlık 0x01 değeri karşıda 0xfe olarak karşıya ulaşır.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

kardeş ben siemens plc'ye değil telemekanik plc'ye kablo yapmaya çalışıyorum ve denemediğim yöntem kalmadı :)

elinizde s7-200 USB/485 kablosu var demişsiniz. onun PPI Kablosu olduğunu tahmin ederek, bunu telemekanik için nasıl uyarlayabileceğinizi yazdım. dikkatli takip etmemişsiniz. Neyse boş verin gitsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri