S7-200 PC Bağlantı problemi

cyberengr

Üye
Değerli üstadlar;

Bilgisayar programlama işi yaparken aynı zamanda plc işine merak sarmış bulunmaktayım. Başlangıç olarak bir adet s7-200 plc modülü aldım. Programlama için ise kadıköyden bir adet usb rs485 dönüştürücüsü aldım. Bu cihaz bilgisayara bağlandığında kendini com portlarından birine atıyor ve aygıt yöneticisinden bağlantı ayarlarını yapabiliyorum. Kablosu falan yok sadece bütün halde bir cihaz ancak ben bu cihaz aracılığı ile step 7 microwin programını s7-200 ile bir türlü haberleştiremedim. Bir başarsam ortalığı karııştıracam eminim ama bir türlü başaramadım.

Size zahmet bana yardımcı olabilir misiniz?

Yaptıklarım şöyle :
-cihazı off konumuna aldım DC input girişine 24 volt verdim bir seri port uzatma kablosu ile dönüştürücü cihazdan s7-200 e bağlantı kurdum cihazı bilgisayara bağladım.
- port ayarlarından com 1 ve hızı 9600 bit/sec yaptım.
- programdan bağlantı ayarlarından pc/ppi kablo ve port ayarlarından com1 seçtim.
ancak diğer ayarları seçsem dahi başarılı olamadım.

plc s7-200 AC/DC/RLY cpu 222

yardımcı olabilirseniz bol bol dua ederim size.
iyi çalışmalar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
1-aygıt yöneticisinde dönüştürücü ne olarak tanınıyor. sen com1 yazıyorsun aygıt yöneticisiyle aynımı
2-PLC ye bağladım diyosun s7-200 plc nin haberleşme portunda 3 ve 8 numaralı pinler A ve B haber haber uçlarıdır. ayrıca 1 no lu pin genel şasedir bağlantıda buna dikkat ediyormusun (seri haberleşme kablosu kullanmak yerine kabloyu kendin yap)
3- microwinde plc yi aratırken bütün hızları işaretledinmi (Microwin>plc>type tıkla çıkan pencereden read plc yap.)
bunlara dikkat ederek tekrar haberleştirmeye çalış

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri