Tristör Modüller

1645436380375.png

serkan bey 7. mesaj görmedinizmi.

Peki @kesmez hocam bu devrede K1 ve K2 leri her hangi bir işlem yapmıyoruz doğru mudur ? Ve çift fazda da bir sıkıntı olmaz umarım.

3 ile 2 kısadevre edilecek. (1 faz - 2,3 nötr olacak)
gate ler arasına seri 100 ohm ve opto çıkışı bağlanacak.
yani şekildeki gibi.

Üstadım aklım şu mesajdaki parantez içindeki yazıya takıldı. Diyot modulunde 1 e faz verip 2 ve 3 u kopruleyip yine parantez içindeki ifadeye istinaden nötr verdiğimizde,

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere üstteki diyot iletime geçtiğinde faz ve nötr uclari arasında kısa devre olur.

Ben bunu anladım. Ama yanlış anlamış olabilirim. Bende arada yuk olması lazim diye belirtmek istedim. Yuk olmadan sikinti.

92a5aa0e-9c8a-4c22-84d5-9eed8d52ffa5-jpg.85252

Peki @kesmez hocam bu devrede K1 ve K2 leri her hangi bir işlem yapmıyoruz doğru mudur ? Ve çift fazda da bir sıkıntı olmaz umarım.
2 faz arasına bağlayıncamı sıkıntıyı soruyorsunuz. eğer öyleyse 100 ohm direnci 150 yada 220 ohm yapabilirsiniz. yine 1 watt.
tabi tristör voltajının uygun olması gerekir.
başka bir işlem yok.
Üstadım aklım şu mesajdaki parantez içindeki yazıya takıldı. Diyot modulunde 1 e faz verip 2 ve 3 u kopruleyip yine parantez içindeki ifadeye istinaden nötr verdiğimizde,

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere üstteki diyot iletime geçtiğinde faz ve nötr uclari arasında kısa devre olur.

Ben bunu anladım. Ama yanlış anlamış olabilirim. Bende arada yuk olması lazim diye belirtmek istedim. Yuk olmadan sikinti.

92a5aa0e-9c8a-4c22-84d5-9eed8d52ffa5-jpg.85252
1645473300884.png

TSC tyristor switch capacitor #tsc
2 tane çift bağımsız sekonderli pulse trafosu ile 4 tristör sürerek yaptığım tsc.
devreyi özel kılan, tristör uçları arasına bağlanan u1 u2 u3 u4 zero detect optoları.
bu optolar donanımsal olarak anahtarlanacak tristör uçları arasındaki gerilimin "0v" olmasını bekleyip ateşlemeye izin vermektedir. yani yazılımsal değil donanımsal sıfır geçiş kontrolu yapılmaktadır. hata olması mümkün değil.
ltspice dosyaları.

1645504495201.png

1645496711218.png

son yaptığım tsc projesi. tristör pulse trafosu ile sürüldü.

Ekli dosyalar

• 1645496696750.png
    1645496696750.png
    156.2 KB · Görüntüleme: 15
  • Yeni klasör.7z
    11.1 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:

Evet ustam arada yük olmazsa büyük sıkıntı :) Arada yük var. Ben sadece akım tafosunu dimlemek için tristör ile sürmek istiyorum. Çift fazda da sıkıntı yoksa sorun yok. Evet Tristör voltajı bunu destekliyor 1600V sanırım. Zaten kullanılan bir sistemin tristörü.

direnc.net destek bölümünden yardım alabilirsiniz

direnc.net destek bölümünden yardım alabilirsiniz
Direnc.net neden destek versin ki oradan alınmayan bir ürün için ? Hem burada bilgiler paylaşılsın ki bir sonraki yardıma ihtiyacı olan kişi burayı okuyarak sorununu çözer. Tüm temenniler bunun için.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri