Transistor gerilim düşümü

cosef_07

Üye
Arkadaslar pic ile transistor süreceğim picin çıkışından 10k ile bc547 nin base ucuna gidiyorum ayarlı adaptorden aldığım 17 v u C ucuna giriyorum çıkıştan ise 4 v alabiliyorum E toprak arası yani picin toprağı ile adaptorun topraginida birleatirdim çıkışta .17 yi gorebilmem icin ne yapmalıyım

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Şema foto yok mu yük ne, pinler doğru mu bağlandı?

Kusura bakmayın ekledim hemen

Ekli dosyalar

• 1397010451923.jpg
    1397010451923.jpg
    64.8 KB · Görüntüleme: 33
merhaba bu şemaya gore pik voltajı kadar voltaj alırsın hatta bırazdaha duşuk voltaj adaptordekı 17 v almak ıstersen optokublor kullanman lazım pikten optokublore gırmen lazım transistorun beys ınde 17 volt görmen lazım ki çikiş 17 volt olsun
Kusura bakmayın ekledim hemen

Pnp tr seç kullan

Bildiginiz icin opto varmi lent kardesim pnp yi de alip deneyecegim

Herhangi Opto olur elinizde ne varsa ör: 4n25, katalogtan iç yapısına bkamak gerek direnc değişimi gerekebilir.

Peki hocam deneyip sonucu yazacagim

pic pinleri ile transistor sürülecekse mutlak emiter direk gnd'ye bağlanmalıdır aksi durumda emiter direnci yükseleceğinden beys'e uygulanan akım yetersiz kalır emiter şaseye (gnd) bağlanacak yük adaptörün (+) ucu ile transistörün collektörü arasına bağlayın

Medes arkadaşın dediği gibi, npn transistör bu devrede işine yaramaz,pnp ile yapabilirsin bu işi

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,231
Son üye
matrix96

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri