Transistör Seçimi

acemikalem

Üye
Acemiyim kusuruma bakmayın sorularımı umarım doğru yere açtım..

1- Uzak mesafe ses algılamada mesafeyi belirleyen nedir? Transistör mü ? Örnek: 1-5 metre
2- Bu devre için tavsiye edebileceğiniz transistör kodu Örnek: 2N3904 ? Yada Şema ?
3- Elektret Mikrofon mu kullanmalıyım ?
4- 3-5 yada 12V aralığı çalışmasını istiyorum..Bu ses algılama mesafesini etkiliyor mu ?

bildigim kadari ile preamp in kazancini arttiracak uzak mesafede ses algilatabilirsin. ki transistorle ugrasma da. mic pramp bul gain ayarli onu kullan.
ya da her hangi bir cikis kati-kazanclari cok yuksek- onune 1000 uf seri ve bir kalem pil seri koy, ya da 20k trimpotla beslemeden kondansator onune hat cek bu sayede mikrofon kazancini ayarlarsin.

Gain ayarlı preamplar sanırım biraz büyük şeyler.. Sıfırdan kendim yapmaya çalışacağımda.. Mantığını merak etmiştim.. Yazdıklarınız sayesinde mesafeyi neyin artıracağını anladım.. Yardımınız için teşekkürler.. :)

yok kardesim her ses yukselticinin gain ayari vardir. bunu sen zaten tasarlayacagin icin istersen ayarlanabilir yapar istersenn on tanimli birakirsin. soz gelimi tda2822m 5 ve 8 numRalarindaki kapasitorler ile gain ayarlanir. ama genelde o entegrede hep giristeki 10k direncle ayar yapar tasarimcilar.
bc547 ile ya da baska bir suru parca ile mik preamfi yapabi,irsin. busana kalmis.

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri