Transistör devrem çalışmadı

agca17

Üye
Merhaba arkadaşlar işimi kolaylaştırması için resimde gördüğünüz devre tasarımım tam olarak çalışmadı sizce nerede hata yapmış olabilirim? Pot koyma sebebim direnç hesabını tam olarak yapamamamdan kaynaklı.

Selenoid: HCNE1-0520
Ekran Alıntısı.PNG

transistör beyzine 330 ohm gibi bir direnç bağla. Emiter kollektör yönüne dikkat et bu kadar basit bir devrede başka bir sorun çıkamaz.

transistör beyzine 330 ohm gibi bir direnç bağla. Emiter kollektör yönüne dikkat et bu kadar basit bir devrede başka bir sorun çıkamaz.
Deneyeceğim sonucu yazarım. Ekstradan şunu sormak istiyorum motoru beslediğim 12V ile Arduinoyu beslemem şart değil değil mi gnd'leri birleştirmem yeterli mi ve transistör çok ısınmıştı yaptığım bir hatadan kaynaklı olabilir mi?
Ne yapmak istiyorsun? Butonun görevi nedir? Kodlarınız?
Şuan hatam olabilecek tek yer burası çünkü kod kullanmıyorum buton çıkışı simüle edebilmek için kullanıyorum

Son düzenleme:
Deneyeceğim sonucu yazarım. Ekstradan şunu sormak istiyorum motoru beslediğim 12V ile Arduinoyu beslemem şart değil değil mi GND'leri birleştirmem yeterli mi ve transistör çok ısınmıştı yaptığım bir hatadan kaynaklı olabilir mi?
GND ler birleşse yetet. transistörün ısınmasının sebebi beyzindeki direncin çok düşük olmasıdır.

Söz konusu selenoid muhtemelen 1 amperden fazla çekiyordur. 2n2222 Icmax=800mA olsa gerek.

GND ler birleşse yetet. transistörün ısınmasının sebebi beyzindeki direncin çok düşük olmasıdır.
330 ohm ile denedim olmadı hocam.
Söz konusu selenoid muhtemelen 1 amperden fazla çekiyordur. 2n2222 Icmax=800mA olsa gerek.
şöyleki doğru dürüst bir kaynak bulamadım selenoidle alakalı 2 ucunun direncini ölçtüm 22 ohm ordan yola çıkarak bir akım(550mA) buldum elimde maalesef dc akım ölçen cihaz yok bu yüzden direk bağlayıpta ölçemedim.

Elindekileri bağlayabilirsin ama motor dönmüyorsa diyotun faydası olmaz. Ters diyot motor durduğunda oluşacak ters gerilimin transistöre zarar vermesini engeller sadece. Bc337 bc547 gibi transistör varsa bide onlarla dene eğer onlar da dönderemezse mosfet bağlaman gerekli

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri