Trafosuz 1000 W Akü Şarj Devresi

Scragga

Üye
Arkadaşlar bu ilk mesajım. Sürekli forumları takip ediyorum....

4 adet 200 amper JEL aküm var. Aküler seri bağlı ve 48 volt bir sistem.

Bu aküler güneş panelleri bağlı inverter bağlı ve güneş olduğunda şarj oluyor.

Malum kış koşullarında güneş enerjisi yeterli gelmiyor. Bende jeneratör ile akü şarj cihazı alarak şarj ediyorum.

Akü şarj cihazları belli süre sonra yada uzun süreli çalışmalarda trafoları yanıyor. Küçücük fan koymuşlar soğutmuyor. 1 yıl geçmeden yanıyor. İçini açtım pek bir devre elemanı yok.

Trafo fiyatları yüksek olduğu için trafosuz bir sistem ile akülerimi şarj etmek istiyorum. Forumdaki ve diğer forumlardaki devreleri inceledim. Geneli güçsüz küçük devreler. Hiç biri de 1000 Watt 48 Volt 20-25 Amper gücünde değil. Bir düşüncem var olur mu diye size danışmak istedim.

Ekteki sistem çalışır mı? DC çıkışları kaç volt olur ve kaç amper akım alınabilir ?

Ekli dosyalar

• Böyle Olur mu.jpg
    Böyle Olur mu.jpg
    145.6 KB · Görüntüleme: 81
Trafoların yanık sargılarını siz sarmayı düşünmez misiniz? Sakıncası yoksa fotolarını ekleyebilir misiniz?

öyle olmaz. ha tek köprü kullamnışsın 4. farketmez. çıkıştan doğrultulmuş 220v alırsın.

4 adet LED trafosu alacaksın. 12volt 30-40 amper mesela. Çıkışlarını 14.2 volta ayarlayacaksin. Trafo çıkışlarına 0.1 ohm 50w alüminyum direnç takacaksin ve Her aküye ayrı ayri girilecek.

4 adet LED trafosu alacaksın. 12volt 30-40 amper mesela. Çıkışlarını 14.2 volta ayarlayacaksin. Trafo çıkışlarına 0.1 ohm 50w alüminyum direnç takacaksin ve Her aküye ayrı ayri girilecek.
merhabalar böyle ir devre de olabilir mi benim sistem de benzer sanki. her bir trafonun eksi çıkışına bağlıyoruz heralde direnci değil mi

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-07-15 at 19.39.51.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-15 at 19.39.51.jpeg
    149.9 KB · Görüntüleme: 40
Anlamadığım durum?

Ortada bir solar sistem var. Güneş olmadığı durum düşünülüyor. Bu solar sistemin bir verimi var.

Bu noktada zaten jeneratör çalıştırıp elde ettiğiniz enerjiyi doğrudan kullanmak varken neden daha verimsiz bir şekilde voltajı düşürüp sarj edip tekrar yukseltme gereği duyuyorsunuz?

Zaten jeneratör görevini yapıp voltajı uretiyor daha verimli.

Anlamadığım durum?

Ortada bir solar sistem var. Güneş olmadığı durum düşünülüyor. Bu solar sistemin bir verimi var.

Bu noktada zaten jeneratör çalıştırıp elde ettiğiniz enerjiyi doğrudan kullanmak varken neden daha verimsiz bir şekilde voltajı düşürüp sarj edip tekrar yukseltme gereği duyuyorsunuz?

Zaten jeneratör görevini yapıp voltajı uretiyor daha verimli.
Muhtemelen jeneratör şarj gücünden fazla güç sağlıyor. 1-2 saat aküleri şarj ederken hem sistemi besleyip hem de fazla gücü akülere depolayabilir. Jeneratör gücünü verimli kullanma adına sonrasında jeneratör kapatılarak aküler devreye alınabilir. Geçen günlerde bir arkadaşım sırf jeneratörle buzdolabını çalıştırayım dedi ikinci günde buna yakıt dayanmaz deyip kapattı.

merhabalar böyle ir devre de olabilir mi benim sistem de benzer sanki. her bir trafonun eksi çıkışına bağlıyoruz heralde direnci değil mi
şarj aletin uygunsa, (yani besleme açısında) direnç filan istemez. sizin çizimden anladığım

Merhaba.200 amper akü güzel paradır diye tahmin ediyorum,iyi bakmak lazım

1. çözüm yolu
220 volt bir adet diyot ve akkor ampul.
200/10=20 amper şarj akımına ihtiyacınız.Diyottan ve ampulden geçecek amperi göz önüne alıp malzemeyi buna göre seçmeniz gerekebilir.Ben denemedim ihtiyaç halinde uygulanacak bir yöntem.

2. çözüm yolu smps yerine fan destekli saç trafo kullanın.uzun ömürlü olacaktır.48x20=960 watt.tahmini en az 1 kw bir trafoya ihtiyacınız var.Uygun köprü diyot ve yüksek voltajlı,düşük kapasiteli bir kondansatörle 48 voltu sabitleyebilirsiniz.Kapasitorü küçük değer kullanırsanız ac dc dönüşünde kullanılan 1.41 çarpanı yüke bindiğinde düşecektir,birkaç konsansatörle deneme yaparak doğru değeri bulabilirsiniz.Veya trafoyu 54-55 volt sardırın,sadece köprü diyotu takın 52-53e düşecektir 12 volt akü 13.5 volta hatta 14 e kadar dolabilir 14x4=52 volt yapar,doyuma geçince sağlam akü akım geçirmez,voltmetre ile değeri okuyup kesebilirsiniz veya devre kesici bir röle kullanılabilir

3.çözüm hem solar ve hem Şebeke destekli inverter kullanmanız,bu maliyet açısından baştan hesaplanması gereken bir konu.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri