Trafoların kullanımı ile ilgili temel sorularım

rahimcan01

Üye
Merhaba

Pcb de kullanmak için trafo inceliyorum konu hakkında bilgim yok . Örneğin 2x9V çıkışlı trafolar tek 18V çıkışlılara göre fiyatları daha uygun .

1 - Neden fiyatları daha uygundur .
2 - 2x12V çıkışlı trafoyu DC ye çevirmek için 2 köprü diyot kullanmam mı gerekiyor . Tek köprü diyotta yapılabilir mi ?
3 - Eğer 2 köprü diyot kullanmam gerekiyorsa , 2 köprü diyotun çıkışlarını tek 7818 voltaj regulatorune girebilirmiyim .

Birde hep düşünüyorum ama denemek nasip olmadı :) . Insanı 110V AC akımın çarpması ile 110V DC akımın çarpması arasında fark varmıdır .

Teşekkrüler , İyi çalışmalar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1: fiyatları çok da uygun değil aslında sadece daha ufak oldukları için güçleride az. bundan dolayı fiyatı da az.
2:madem 24V'u 18'V yapacaksın neden 2X12 kullanıyorsun ki direk 24 çıkışlı Kullan. eğer 24V çıkışlısını bulamadım piyasa da diyorsan. o zaman trafonun ortak çıkıştaki ortak bobin ucunu değil yan uçları kullancaksın böylece 24V elde edersin

3: 2 sorunun cevabından ötürü bunu pas geçiyorum :)

bir de hep düşünüyorum, insanlar neden böyle maceralar arar :). söylenilene göre DC daha kötü, ikisini de sakın deneme

Bol Şans ;)

Ekli dosyalar

• Untitled.gif
    Untitled.gif
    17.1 KB · Görüntüleme: 13
Ekte resim çizdim . Doğru mu anlamışım .

Ekli dosyalar

• trafo2.jpg
    trafo2.jpg
    6.2 KB · Görüntüleme: 14
Devre şeması vermelisin trafonun bobin yönü ne diyotun uçları belli değil bu resimde :).
ancak tahmin ederek cevaplayacak olursam ;
iki şemayıda dene ikisinden birisi olacaktır kanımca

KlEjNp.png

tamam gönderdiğin 2 şeklide deneyeceğim . Trafoların ters bağlanmada patlama özelliği yoktur işallah . :))

2 yöntemi de denedim . ilk resimdekinde 9V aldım . 2. resimdekinde ise hiç bir tepki vermedi . 0v

Ekli dosyalar

• x1.jpg
    x1.jpg
    16.5 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
AC. gerilime maruz kalındığında,çarpıldığımızda enerji vücudun dış yüzeylerinden toprağa gider.Yüksek gerilimlerde deri yanıkları,topuk patlamaları görülür.DC. gerilimde akım iç organlardan geçerek toprağa ulaşır.Bu nedenle DC. çarpılmaları daha şiddetli ve etkili olur.Esas olan gerekli önlemleri alarak çarpılma olayına maruz kalmamaktır.İzolasyon trafosu kullanmak ilk uygulanacak önlemdir.Lütfen dikkat.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,376
Kullanıcılar
450,251
Son üye
Salih.38

Yeni konular

Geri