Trafoların Gücü Hakkında

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Elimde birkaç tane Mikrodalga fırın trafosu var.
İki tanesinin üzerindeki yazılara göre birisininin 700 diğerinin 900 watt olması gerekiyor. Fakat buradan da öğrendiğim bir hesaplama yöntemine göre kabaca nüve ölçülerinin karesinden bir watt değerine ulaşıyorduk.
Buna göre;
- 900e yazan trafonun ölçüleri 6,8 cm ila 3,3 cm ve hesap 501 watt,
- 700e yazan ise 6,9 cm ila 3 cm ve hesap 416 watt,

çıkıyor.

Yine 900e yazanın 220 v girişinin omajı 1,5 ohm iken, 700e yazanınki 2,9 ohm.

Ölçülere göre birisinin diğerinden daha düşük güçte olduğu belli oluyor. Peki omaj ölçümü de bize daha fazla veya daha az sargının olması dışında, güç konusunda bir fikir verir mi acaba?

20210110_150242.jpg

Bu tür trafolarda kesitten giderek gücü hesaplamak mantıklı değil. Çünkü bu trafolar özel imal edilmişlerdir.

Bu trafolar uzun süre çalışmadığı için kısa sürede yüksek güç çekmek için tasarlanmışlar. Sac kaliteleri bir tık daha iyi ve pirimer sargıları daha yüksek akım akıtabiliyorlar. Buda daha yüksek manyetik akı demek oluyor.

Bu trafoları uzun süre çalıştırırsanız aşırı ısındığını göreceksiniz.

Söylediğiniz değerler yaklaşık tutar. Yani ufak olan 700 büyük 900 watt verir kanımca.

Bu tür trafolarda kesitten giderek gücü hesaplamak mantıklı değil. Çünkü bu trafolar özel imal edilmişlerdir.

Bu trafolar uzun süre çalışmadığı için kısa sürede yüksek güç çekmek için tasarlanmışlar. Sac kaliteleri bir tık daha iyi ve pirimer sargıları daha yüksek akım akıtabiliyorlar. Buda daha yüksek manyetik akı demek oluyor.

Bu trafoları uzun süre çalıştırırsanız aşırı ısındığını göreceksiniz.

Söylediğiniz değerler yaklaşık tutar. Yani ufak olan 700 büyük 900 watt verir kanımca.

Aynen hocam uzun süre çalışmada çok ısınıyor (3 taneisiyle kaynak makinesi yapmıştım, ondan biliyorum). Ben punta için kullanıyorum ama bunların omajları neden bu kadar farklı olur? Asıl aklıma takılan buydu. Omajı düşük görünen trafoda bir sorun olabilir mi? Bu arada kaçak yok ikisinde de.

Bu konuya nereden geldiğimi ve neden bunlara takıldığımı da açıklayayım en iyisi. Ben bir punta makinesi yapmıştım. Buralarda da bahsetmiştim. Bu büyük olan trafonun punta kalitesinden memnun olmayınca 800e daha küçük bir trafoya sekonder sarım yapıp onu kullanmaya başladım ve daha iyi sonuçlar elde ettim. Büyük olanın daha güçlü olması gerekirken böyle bir sonuç ortaya çıkınca boyut ve omaj meselelesini günceme getirip varsa bir handikapı öğrenmek istedim.

Son düzenleme:
Acikcasi sargilarda ne kadar dusuk omaj o kadar guc demektir.

Buyuk trafodan daha iyi punta sonucu almaniz gerekirdi.

Bendeki mikrodalga trafosununda primer omaji cok dusuktu. Guc ihtiyaci icin oldugunu dusunuyorum cunku sargı iletken capi baya kalin.

Elimde 700 wattlik trafo var. 25mm2 lik kablo. Buna bu kqblpdqn kac sipir sarmami onerirsiniz?

Birde sureyi ve akimi kontrol icin ne gibi oneriniz olur hazir kartmi alayim?

Yoksa kendim bir tek sure ayari yapsam yeter mi? Mesela 0.1 sn ile 2 sn arasi ayar devresi yapsam yetermi? Akim ayari illa gereklimi?

Acikcasi sargilarda ne kadar dusuk omaj o kadar guc demektir.

Buyuk trafodan daha iyi punta sonucu almaniz gerekirdi.

Bendeki mikrodalga trafosununda primer omaji cok dusuktu. Guc ihtiyaci icin oldugunu dusunuyorum cunku sargı iletken capi baya kalin.

Elimde 700 wattlik trafo var. 25mm2 lik kablo. Buna bu kqblpdqn kac sipir sarmami onerirsiniz?

Birde sureyi ve akimi kontrol icin ne gibi oneriniz olur hazir kartmi alayim?

Yoksa kendim bir tek sure ayari yapsam yeter mi? Mesela 0.1 sn ile 2 sn arasi ayar devresi yapsam yetermi? Akim ayari illa gereklimi?

Hocam ben hic akim ayari yapmadım. Zaten bu trafolarla ancak yeterli gucu elde edebiliyoruz. Ben akim ayari yerine sure ayarini iyi ayarlayip akim ayarına ihtiyac duymuyorum. Eger milisaniye duzeyinde ayarlama yapacak bir devre yapabilirseniz elbette isinizi gorur.

Sekonder spir sayisina gelince. 2 tur da saran var 6 tur da. Ben kablo yettigi kadar 4 veya 5 tur sarıyorum. Neyi baz aldin derseniz. Hem daha verimli oldu hem de çinlilerin sattigi punta makineleri uzerinde 4.5-5 volt cikis oldugu yaziyordu. Bir bildikleri vardir onlarin diyerek öyle yaptim. 5 turda 5 volt elde ettim.

Timer 220v girişinde olacagindan roleyi iyi secmek lazim. Kontaklar arka dayanmiyor yoksa

Role kullanimi icin bir fikrim var bakalim.

Klimalarda kompresoru anahtarlayan roleler var. Kompresorler bir kac kw gucte olabiliyor ve bu role uzerinden enerjileniyor.

Bu rolenin bu trafoyu anahtarlayacagini dusunuyorum.

Sure ayarini kolaylikla yapabilirim.

Denemelere bu hafta baslarım sanirim.

Role kullanimi icin bir fikrim var bakalim.

Klimalarda kompresoru anahtarlayan roleler var. Kompresorler bir kac kw gucte olabiliyor ve bu role uzerinden enerjileniyor.

Bu rolenin bu trafoyu anahtarlayacagini dusunuyorum.

Sure ayarini kolaylikla yapabilirim.

Denemelere bu hafta baslarım sanirim.

Kolay gelsin o zaman şimdiden. Sonuçları bekliyoruz.

Bu arada üşenmedim ve kabloyu buyuk trafoya sardim. Sardiktan sonra da neden bunu kullanmadığımı hatırladım. Bununla punta yaparken elektrotlardan yani uclardan birisi iyi punta yaparken öbürü yapmiyor. Ne yaptiysam bunu çözemedim. Bir anlam da veremedim. Bu trafoda boyle oluyor nedense. Buyuk ihtimal yine röleden kaynaklanıyor.

Son düzenleme:
Röleyi değiştirdim. Aslında aynıydı ama uçları da tekrar gözden geçirdim. şimdilik fena değil bakalım.
Kolay gelsin o zaman şimdiden. Sonuçları bekliyoruz.

Bu arada üşenmedim ve kabloyu buyuk trafoya sardim. Sardiktan sonra da neden bunu kullanmadığımı hatırladım. Bununla punta yaparken elektrotlardan yani uclardan birisi iyi punta yaparken öbürü yapmiyor. Ne yaptiysam bunu çözemedim. Bir anlam da veremedim. Bu trafoda boyle oluyor nedense. Buyuk ihtimal yine röleden kaynaklanıyor.
Röleyi değiştirdim. Fena olmadı. Önce 12v 80 amper araba rölesi vardı ama demek ki yüksek voltajın (220v) arkına dayanacak şekilde yapılmamış ki ikidir kontakların kapalı iken omajı yükseliyor zamanla.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri