Trafo Uçları Bilgi ?

o trafo ile olmaz derken amfiyi beslemek anlamında mı olmaz?
evet 20-30A ister o o kadar akımı veremez sesi açamazsın bayılır 35A köprü diyot taksan da...

evet 20-30A ister o o kadar akımı veremez sesi açamazsın bayılır 35A köprü diyot taksan da...
düşük akım gerektiren farklı yerlerde hobi amaçlı kullanırım sorun değil. bahsettiğim DC akım devresini resimde gösterdiğim şekilde kullanabilir miyim bunu merak ediyorum

Merhaba bende de bit pazarından aldığım bir trafo var. Kalın mavi ve kırmızı kabloların 220 v olduğunu düşünerek verdim ac yi ama şalter attı. Sonra baktım ki orada kisa devre var. Biraz arastirdiktan sonra forumda kablolar arasındaki dirençten primer sekonder bulunur denmiş ben de ince 3 kablo arasındaki direnc degerlerini ölçtüm ve su sekilde çıktı.

Mavi sarı 1 ohm
Mavi siyah 12.5 ohm
Sarı siyah 13.5 ohm

Bu ince kablolar ile kalinlar arasinda da 1 ila 2.5 megaohm arasinda direnc ölçtüm.

Acaba 3 kablonun olduğu yer mi primer oluyor ya da bu voltaj düşürücü mü yükseltici bir trafo mu ustalar anlamadım? Üzerinde yazi yok. Nereden söküldüğünü de bilmiyorum ama aldığım dayı bilgisayar güç kaynağından demişti. ups yi mi kastediyor acaba? Eger öyleyse yükseltici olmasi gerekir herhalde. Çünkü bu power supply dan çıkmış olamayacak kadar büyük sanki. Ne yapmalıyım sizce? Teşekkür ederim.
IMAG1464.jpg
IMAG1463.jpg
IMAG1462.jpg

En yüksek olan sargıya 220 verebilirsiniz.

Primer sargı tellerı ince çok spirli ve yüksek omajlı olur. Sekonder sargı ise kalın tel ile az spirli omajı çok düşük olur.

Bu bilgiler çerçevesinde en yüksek omaja voltaj vermeniz gerekir. İmkanınız varsa seri lamba ile deneyiniz. Lamba kısa devre olursa yanarak devrenizi koruyacaktır.Transformatorude koruyacaktır.

60 watt yada 100 watt flamanlı lamba kullanınız.

En yüksek olan sargıya 220 verebilirsiniz.

Primer sargı tellerı ince çok spirli ve yüksek omajlı olur. Sekonder sargı ise kalın tel ile az spirli omajı çok düşük olur.

Bu bilgiler çerçevesinde en yüksek omaja voltaj vermeniz gerekir. İmkanınız varsa seri lamba ile deneyiniz. Lamba kısa devre olursa yanarak devrenizi koruyacaktır.Transformatorude koruyacaktır.

60 watt yada 100 watt flamanlı lamba kullanınız.

Tamamdır hocam teşekkür ederim bunu deneyeyim ben.

Hocam dediğiniz gibi lambayı seri bağlayarak denedim. Lamba ile kontrol güzel fikirmiş hakkaten. Şalteri artırmadim en azından. Sonuç olarak. 3 kablonun olduğu taraf primer çıktı.

Bu kablolara 220v verdim ve sonuc:

Mavi siyah 7.8 volt
Mavi sari kısa devre
Sari siyah 6.64 volt
çıktı.

Bunu yukseltmek icin herhalde sargıyı degistirmek gerek. Lambadan da aldığım cesaretle seri olarak 7.8 ile 6.64 ü toplayarak 14.44 elde edebilmeyi denedim ama kisa devre verdi yine. Bu trafonun yuksek amper verebileceğini düşünüyorum ama gerilim düşük tabi.

neyin içinden çıktı? kaynaklı trafo hoparlör içinden?

neyin içinden çıktı? kaynaklı trafo hoparlör içinden?
Hocam muhtemel ups den çıktı. Bit pazarından almıştım satan dayı bilgisayar güç kaynağından demişti. Powerdaki trafolar küçük bu onlara göre büyük. İnternetten baktığım kadarıyla bu ups trafosu gibi görünüyor. İşin aslı bunun 12v tan 220 volta çeviren bir trafo olmasını beklerdim ama degil galiba.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,263
Son üye
gerdani

Yeni konular

Geri