Trafo test sonuçlarını nasıl değerlendiririz.

alt41

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Çalıştığım firmada ara ara trafo bakımına gitmeye başladım. Çevirme oranı, sargı direnci, izolasyon, kesici izolasyon, kesici kontak geçiş direnci ve yağ delinme gerilimi testlerini yapıyorum. Fakat Ben bunları neye göre değerlendireceğimi bilmiyorum. Elimde standartlar yok. Bugüne kadar da bakkal hesabı ile yapılmış işler. Mesela trafo izolasyonunda Gohm çıkarsa tamamdır gibi. Bu testlerin sınır değerleri nedir? (Çevirme oranı testi hesabı basit. Onu biliyorum) Müşteri sorduğunda net bir cevap vermek istiyorum.

Teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafo testleri ile alakalı belirtmek istediğim hususlar.

1. Trafo çevirme oranı testi genelde fabrika çıkışında uygulanan bir testtir. Ve bu test işletmenizde gerilim düşümü yükselmesi gibi sorunlar yaşamadığınız süreçte yaptırmanız keyfi bir durumdur. Açıklamak istediğim şu normal şartlarda işletmenizde bir sorun yok ve siz çevirme oranı testi talep ettiniz. Ekstra ücret ödediniz. Çevirme oranı sonucuna göre 400V değilde 390'a çevirdiği çıktı. Ne yapacaksınız? Trafoyu mu değiştireceksiniz? daha kötü çıkma olasılığı düşüktür. Sırf trafolarda böyle bir test tapılıyormuş diye ekstra dan ücret ödemeyiniz. Sorununuz var ise bunu talep ediniz.

2. Trafo yağının her sene test edilmesi bu konu da belirli şartlara bağlıdır. Eğer yağınızın ilk test sonucu güzel ve trafonuzda yaşlı değilse sürekli aşırı yüklenme ve sıcak ortama maruz kalmıyorsa ve de genleşme depolu değilse sürekli olarak yağ testi yaptırmanız işletmenize zarardır. Bir teknik görevli olarak bu bakımların periyodu tecrübelerinizin sonucunda sizin belirlemeniz gereken bir durumdur.

3. Trafo izolasyon testi her sene yaptırılmak zorunda olan bir test değildir. Üstte açıkladığım gibi bir kez yaptırdıgınız zaman ileri ki periyotları sırf her sene para kazanayım diye yaptırmak talebinde bulunan firmalardan uzak durunuz.

4. Kesici açma süresi testi fabrika çıkışında yapılması gereken bir testtir. Herhangi bir arıza olmadığı sürece koruma elemanlarından elle vereceğiniz komutlarla kesicinizin açıp açmadığını kontrol edebilirsiniz. Açma süreleri de öyle insanın fark edebileceği süreler değildir. x milisaniyede açıyordu x+1 milisaniyede açmış ne yapacaksınız kesiciyi değiştirecek misiniz?

Kusura bakmayın piyasada bu testleri sürekli olarak insanlara yapılması zorunlu veya yapılmazsa sıkıntı olabilecekmiş gibi anlatanlara bu sözüm. Bir ekipmanın Bakım süresi işletme koşullarına göre değişiklik gösterir.

Kimi yerde yılda 1 kimi yerde 3-5 yılda bir yağ analizi yaptırıyorum. Bu ilgili teknik personelin gerekli görmesi durumuna bağlıdır. Diğer testler de hakeza önemsiz değildir hayatididir. Lakin simsarlara para kaptırmayınız.

Şimdi bilmiyorum daha iyi yapiliyordur zamanında trafoya bakım yapılırdı
Yılda bir bakım , iki yılda , bilmiyorum ne zaman yapıldigini trafolar çok olunca % 50 bakim %50 gözle bakım trafo yağı değişimi bilmem termal kamera nedir bilmem vs gibi nerde trak orda bırak .
Sadece imza sayılır
Yıllardır çalışır trafo.
Tabiki tam anlamı ile yapmak gerek bu iş için özel kişi olması gerekir.

En önemlisi iş güvenliği
+ Jeneratörü de unutmak gerek ( tehlike oluşturabilir ) enerji kesilirce jeneratör işini tam yapmayanlar olabiliyor Şebeke enerji verenler ( tersten besleme ) topraklamayi unutmayalım
Buat yaparken de aynı durum

Kolay gelsin sağlıcakla.

Trafo testleri ile alakalı belirtmek istediğim hususlar.

1. Trafo çevirme oranı testi genelde fabrika çıkışında uygulanan bir testtir. Ve bu test işletmenizde gerilim düşümü yükselmesi gibi sorunlar yaşamadığınız süreçte yaptırmanız keyfi bir durumdur. Açıklamak istediğim şu normal şartlarda işletmenizde bir sorun yok ve siz çevirme oranı testi talep ettiniz. Ekstra ücret ödediniz. Çevirme oranı sonucuna göre 400V değilde 390'a çevirdiği çıktı. Ne yapacaksınız? Trafoyu mu değiştireceksiniz? daha kötü çıkma olasılığı düşüktür. Sırf trafolarda böyle bir test tapılıyormuş diye ekstra dan ücret ödemeyiniz. Sorununuz var ise bunu talep ediniz.

2. Trafo yağının her sene test edilmesi bu konu da belirli şartlara bağlıdır. Eğer yağınızın ilk test sonucu güzel ve trafonuzda yaşlı değilse sürekli aşırı yüklenme ve sıcak ortama maruz kalmıyorsa ve de genleşme depolu değilse sürekli olarak yağ testi yaptırmanız işletmenize zarardır. Bir teknik görevli olarak bu bakımların periyodu tecrübelerinizin sonucunda sizin belirlemeniz gereken bir durumdur.

3. Trafo izolasyon testi her sene yaptırılmak zorunda olan bir test değildir. Üstte açıkladığım gibi bir kez yaptırdıgınız zaman ileri ki periyotları sırf her sene para kazanayım diye yaptırmak talebinde bulunan firmalardan uzak durunuz.

4. Kesici açma süresi testi fabrika çıkışında yapılması gereken bir testtir. Herhangi bir arıza olmadığı sürece koruma elemanlarından elle vereceğiniz komutlarla kesicinizin açıp açmadığını kontrol edebilirsiniz. Açma süreleri de öyle insanın fark edebileceği süreler değildir. x milisaniyede açıyordu x+1 milisaniyede açmış ne yapacaksınız kesiciyi değiştirecek misiniz?

Kusura bakmayın piyasada bu testleri sürekli olarak insanlara yapılması zorunlu veya yapılmazsa sıkıntı olabilecekmiş gibi anlatanlara bu sözüm. Bir ekipmanın bakım süresi işletme koşullarına göre değişiklik gösterir.

Kimi yerde yılda 1 kimi yerde 3-5 yılda bir yağ analizi yaptırıyorum. Bu ilgili teknik personelin gerekli görmesi durumuna bağlıdır. Diğer testler de hakeza önemsiz değildir hayatididir. Lakin simsarlara para kaptırmayınız.
Peki trafo bakımının içeriği ne olmalıdır sizce? Bakımda ne yapılmalıdır. Yapılan işlemleri hangi yönetmeliğe veya standarda dayandırıyorsunuz. Bana sorarsanız da korumaları çalışan bir trafoya 3-5 sene dokunmayın bir şey olmaz. Ama yönetmelikte yılda bir bakım yapılması gerektiği yazıyor. Bazı olayları iş müfettişlerine anlatamıyorsunuz maalesef.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri