trafo sabiti

Ben konuya şöyle bir açıklık getirmek isterim eğer trafo size aitse sayacın AG kısmında olmasına dağıtım şirketi müsade etmez sayaç OG ölçümde olur ve trafo sabiti sizin endüktiften reaktif bedel ödemenizi engeller. Sayaç AG kısmında ise o trafo zaten size ait olamaz mutlaka dağıtım şirketine devir edilmiştir, bu noktada da trafo sabiti zaten sizi ilgilendirmez o dağıtım şirketinin sorunudur. ( Not: tabi bu açıklamalar çok eski tipde trafolar için geçerli değil çünkü bundan 15 yıl önce trafo size ait olsa bile AG den ölçüm yapılıp projeler onaylanabiliyordu )

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayın "genç arkadaş" aslında sabitin olmaması abone için dezavantaj... Çünkü dağıtım şirketi, "reaktif kayıp" ücreti alıyor... Eski trafo aboneleri, sabiti mutlaka yaptırtıp onaylatmalı... Yeniler de zaten sabit kondansatör olmadan kabulü yapılmıyor...

Sayın "stormach", belli bir gücün üstündeki trafolarda, (tam detayını hatırlayamadım) ölçüm O.G. den yapılıyor. 50-100-250-400 KVA gibi küçük güçlü trafolarda, ölçüm A.G. den yapılıyor. Bu trafolarda sabit kondansatör grubu yapılıyor. Sigorta, ampermetre ve kondnsatörden oluşan grup, mühürleneilir bir bölümde bulunuyor...

Sayın "genç arkadaş" aslında sabitin olmaması abone için dezavantaj... Çünkü dağıtım şirketi, "reaktif kayıp" ücreti alıyor... Eski trafo aboneleri, sabiti mutlaka yaptırtıp onaylatmalı... Yeniler de zaten sabit kondansatör olmadan kabulü yapılmıyor...

Doğrudur. Bir de o husus var. Trafo gücünün %3,5'i kadar trafo kaybı alınmakta.

Sayın "stormach", belli bir gücün üstündeki trafolarda, (tam detayını hatırlayamadım) ölçüm O.G. den yapılıyor. ...

400kVA'dan sonra OG ölçüm isteniyor. Müşteri astediği takdirde 400kVA'dan küçük güçlü trafolar iin de uygulanabilir (Bedel göz önüne alındığında Masraflar katlanır tabii.)

Trafo size aitse ve sayacınız AG de ise, Dağatım şirketinin belirttiği bir miktar sabit koymanız gerekiyor diye biliyorum. Bu zorunluluk değilse, sabit gerksiz elbette..
400kva ya kadar trafo müşterileri sayaçtan önce özel bir bölmeye sabit kondanstör koyar proje bu yönde tastikten geçer siz doğru biliyorsunuz ....

Reaktıf güç kontrol rölesının düzgün calısması, önunde kondansatör görüp "kapasitif" algılamaması için, sabit kondansatör; reaktif röleye ait akım trafolarından önce baglanmalıdır. Yukarıdaki acıklamalara ek olarak sundum..

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri