trafo sabiti

tekniker65

Üye
arkadaşlar trafo sabit kondansatörü sayaçtan öncemi yoksa sonra mı kullanılmalıdır?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayaçtan sonra olmalıdır. Yani sayaç sabit kondansatörün çektiği akımı okuyabilmelidir.

sayaçtan önce olmasının ne gibi sakıncaları var?
teşekkürler

Sakıncalı bir durum değil. Koyabilirsin lakin; kompanzasyon yaptığına göre kapasitif bir sayacın da var ve enerji sağlayıcı firma kondansatörü çekeceğin kapasitif akımı ölçemeyeceği bir noktaya koydurmaz.

Trafo size ait ve sayacınız AG de ise sayacınızın bu sabiti görmesi uygun olmaz, kapasitif kaydeder. Bu durumlarda Sayaçla trafo arasına bağlanabilir.

Sn. dinamik'in de belitrriği gibi, sayacınız AG tarafında ise (yani trafonun reaktif kayıplarını görmüyor ise) sabit kondansatör, sayaç akım trafolarının önünde (şebekeye doğru) olmalı ve sayaç bu akım trafolarını görmemeli. Yoksa gereksiz yere kapasitiften ceza bedeli ödenir.
Ölçü noktası OG tarafında ise, zaten kondansatörü nereye koyarsanız koyun sayaç o kondansatörü görecektir ve görmesi de gerekir. Çünkü bu durumda trafo reaktif kayıplarını da görmektedir sayaç...

Sn. Genç arkadaş ve Sn. Dinamik isimli üyeler, benim bilmediğim bir şeyler olması ihtimali için soruyorum;
- Trafo sabitini neden kullanırız? Trafo benim dahi olsa ben hattan indüktif akım çekmeyeyim Tedaş'a iyilik olsun diye mi sabit kondansatör kullanırım?

Bu konu da bilgi verirseniz hem ben hem de konuyu açan arkadaş ikilemden kurtulmuş oluruz.

Sn. Genç arkadaş ve Sn. Dinamik isimli üyeler, benim bilmediğim bir şeyler olması ihtimali için soruyorum;
- Trafo sabitini neden kullanırız? Trafo benim dahi olsa ben hattan indüktif akım çekmeyeyim Tedaş'a iyilik olsun diye mi sabit kondansatör kullanırım?

Bu konu da bilgi verirseniz hem ben hem de konuyu açan arkadaş ikilemden kurtulmuş oluruz.

Trafo size aitse ve sayacınız AG de ise, Dağatım şirketinin belirttiği bir miktar sabit koymanız gerekiyor diye biliyorum. Bu zorunluluk değilse, sabit gerksiz elbette..

Trafo size aitse ve sayacınız AG de ise, Dağatım şirketinin belirttiği bir miktar sabit koymanız gerekiyor diye biliyorum. Bu zorunluluk değilse, sabit gerksiz elbette..

O zaman konu Sn. Tekniker65'in neden sabit koymak istediğinde kilitleniyor. Eğer o neden buna ihtiyaç olduğunu söylerse, olay çözülecek.

Tedaş, hattına binecek trafo reaktif kayıplarını bu şekilde en aza indirgemeye çalışıyor. Sabit kondansatörün çalışıp çalışmamasının aboneye direkt olarak bir katkısı yok. Ama eneji kalitesini düşündüğümüzde dolaylı yoldan bir katkısı olacaktır elbet.
Bu arada AG ölçümlü tesislerde (trafo gücünün %5'i kadar) trafo sabit kondansatörü yoksa zaten onay verilmiyor uygulamada.

Yönetmelik değil de bir tebliğ var bu konu ile ilgili:
http://www.emo.org.tr/ekler/dd3e474f6e08e33_ek.doc?tipi=34&turu=X&sube=0

Biraz eski tarihlidir. Daha güncel halde olanı yayınlanmışmıdır bilmiyorum. Çünkü O tarihte (son güncellenmesi 2001) reaktif enerji tüketim sınırları 3- idi. Şöyle bir göz gezdirince bu tebliğe, 10 yılda çok yol alınmış bu konuda...

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri