Trafo primer sarim hatasi

Primer direnci, pratık deneyımıme göre, 900-1000 ohm cıvarı olmalı.
Sekonder gerilim, ne düşünüyorsunuz..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu şekilde sargı rezistans gibi davranır. Siz ac Elektrik uyguluyorsunuz ortada nuve olmadığı için manyetik alan oluşmuyor.

20 M kademesinde 0.00 kısa devre gibi gorunuyor.

Olcum aletinde kademe düşürerek ekrandaki değerleri yazın.

Olcum aletinin boşta iken ne yazıyor 0L değil mi?

Bu şekilde sargı rezistans gibi davranır. Siz ac Elektrik uyguluyorsunuz ortada nuve olmadığı için manyetik alan oluşmuyor.

20 M kademesinde 0.00 kısa devre gibi gorunuyor.

Olcum aletinde kademe düşürerek ekrandaki değerleri yazın.

Olcum aletinin boşta iken ne yazıyor 0L değil mi?
2000 kademesinde 7 ohm verdi secorder sarip sac takinca yaradana siginip 220 yi verecegim tekrar yazarsam calisiyor demektir. 😁

2000 kademesinde 7 ohm verdi secorder sarip sac takinca yaradana siginip 220 yi verecegim tekrar yazarsam calisiyor demektir. 😁

Siz yine seri lamba ile deneyin ilk testlerde. 2000 kademesinde de 7 ohm bu incelikte iletken için çok düşük omaj.

Birazdan elimdeki 120 watt civari trafonun primer omajini ölçüp ekleyeyim buraya.

220 voltu kesinlikle direk olarak uygulamayın, çünkü primer sargıların ne durumda olduğu henüz net olarak belli değildir, aniden ısınarak yanabilir, trafo nüvesi tek tek takılsa bile. Örneğin araç aküleri şarjında 4 ayrı anahtarla çalışan 40-130 watt 'lar arasında 4 adet trafonun anahtarlarını 1-2-3-4 şeklinde sırayla ve tek tek (bağımsız) açarak 17-20 ohm arasında değişmeyen primer sargı omajını az önce multimetre ile okudum. Ancak trafolar akü redresöründe kullanılan 40-80-110-130 watt değerlerindeki şebekeye paralel ve 4 anahtarla ayrı ayrı açılıp kapanan besleme trafolarıdır. Sizin primer sarım omajınız 7 ohm olarak oldukça düşük değerdedir. Ancak çok yüksek VA gücündeki bir trafonun primer sarım omajı multimetreyle 7 ohm olarak belki ölçülebilir.

Trafolar 2-3-4-10 VA güçte olduğunda sarım voltajı 220 volt AC olsa bile trafo primerinin emaye teli çok ince sarımlı olduğunda multimetreden 9 volt pille ölçülen değer çok daha yüksek omaj değerlerinde ölçülebilir, açıkçası sarımı yapılan bobinlerin tel kesitiyle ölçüm omaj değerleri birbirleriyle ters orantılıdır. Trafoların VA değeri arttıkça 220 volt AC sarımların omaj ölçümündeki sayısal değeri iyice düşer, trafo VA değeri küçüldükçe çok daha ince emaye tellerin DC ölçümde omaj değeri katlanıp artmış olur. Bunu dikkate alarak kesin bir sonuca varmaya ve sarımlarda içten kısmen kısa devre olup olmadığına, trafonun VA değerini de bu nedenle mutlaka göz önüne alarak bu konuda kesin bir kararı vermelisiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Trafoyu hesaplara gore sardim topladim ve seri lamba yanmadi. İstedigim voltaji elde ettim. Sac olmadan seri lamba yaniyor bunu tecrube etmis oldum.
Her sorunumda yardimci olan kahrimi ceken forum uyelerine cok tesekkur ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20230926_224228.jpg
    IMG_20230926_224228.jpg
    254.6 KB · Görüntüleme: 12
Trafoyu hesaplara gore sardim topladim ve seri lamba yanmadi. İstedigim voltaji elde ettim. Sac olmadan seri lamba yaniyor bunu tecrube etmis oldum.
Her sorunumda yardimci olan kahrimi ceken forum uyelerine cok tesekkur ederim.

Elinize saglik başarılı bir proje olmuş.

Bu ara elimde üç beş trafo var. Yeniden sarılması lazim. Bi ara görüşelim. 😅

Bu konunun ikinci sezonu sanırım bir gic kaynagi olacak. Yeni sezonda görüşmek üzere.

Keşke sararken sorsaydın 30 volt için bir kaç ara voltaj ucu çıkarmayın iyi olacaktı.

Kolay gelsin.

Elinize saglik başarılı bir proje olmuş.

Bu ara elimde üç beş trafo var. Yeniden sarılması lazim. Bi ara görüşelim. 😅

Bu konunun ikinci sezonu sanırım bir gic kaynagi olacak. Yeni sezonda görüşmek üzere.

Keşke sararken sorsaydın 30 volt için bir kaç ara voltaj ucu çıkarmayın iyi olacaktı.

Kolay gelsin.
Serkan hocam istanbulda malzeme sikintisi yasamiyorum cok sukur guc kaynagini geçen hafta yaptim 30 volt 10 amper lineer

Ekli dosyalar

• IMG_20230917_004640.jpg
    IMG_20230917_004640.jpg
    162.3 KB · Görüntüleme: 11

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular