Trafo Merkezine Antistatik Zemin Kaplaması

zone

Üye
Başlıkta da anlattığım gibi trafo merkezi için antistatik zemin kaplaması yaptırmamız gerekiyor. Yalnız benim konu hakkında çok fazla bilgim yok. Şimdiye kadar yaptığım araştırmalarda iki çeşit yöntem gördüm:

1-Antistatik halı şeklinde,
2-Antistatik boya şeklinde,

Boya en kolay çözümmüş gibi görünse de zeminde yapılacak işçilik fiyatı arttırır tahminimce. O yüzden izole halı denen malzemeye yöneldim.

Ek olarak, malzemeyi alacağımız yerde 3 farklı oda var; biri trafo(34,5/0,4 kV) odası, diğeri OG hücre ve jeneratör odası ve son olarak AG dağıtım panolarının bulunduğu oda. Aklımı karıştıran şey ise şu: önceden hazırlanmış CAD çiziminde trafo etrafına, OG hücresi önüne ve AG dağıtım panoları önüne halı konulacağı gösterilmiş. Trafo odası ve OG hücresine izole halı konması sizce gerekli mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde bu konu ile ilgili bir yaptırım yok bildiğim kadarıyla ; ama tekrar bir gözden geçirmek iyi olur ; bu ortamlarda manevra esnasında yüksek gerilim izole çizme ve baret kullanmak da iş güvenliği açısından şukela bir durumdur ; izole halı konusunda ise bu malzeme temininde sıkıntı çekiliyorsa iptidai bir çözüm olarak eski konveyor bantları kullanılabilir ...........

Son düzenleme:
Başlıkta da anlattığım gibi trafo merkezi için antistatik zemin kaplaması yaptırmamız gerekiyor. Yalnız benim konu hakkında çok fazla bilgim yok. Şimdiye kadar yaptığım araştırmalarda iki çeşit yöntem gördüm:

1-Antistatik halı şeklinde,
2-Antistatik boya şeklinde,

Boya en kolay çözümmüş gibi görünse de zeminde yapılacak işçilik fiyatı arttırır tahminimce. O yüzden izole halı denen malzemeye yöneldim.

Ek olarak, malzemeyi alacağımız yerde 3 farklı oda var; biri trafo(34,5/0,4 kV) odası, diğeri OG hücre ve jeneratör odası ve son olarak AG dağıtım panolarının bulunduğu oda. Aklımı karıştıran şey ise şu: önceden hazırlanmış CAD çiziminde trafo etrafına, OG hücresi önüne ve AG dağıtım panoları önüne halı konulacağı gösterilmiş. Trafo odası ve OG hücresine izole halı konması sizce gerekli mi?
yönetmelikte zorunluluk yok sayın zone ama genel olarak imalat acısından ucuz olsun diye boya yapılıyor
fakat daha profesyonel olarak kamu kuruluşlarında PVC kullanılıyor ve kamu kurum ve kuruluşlarında PVC kullanılmadan genel kabul ve iş bitimi verilmiyor
SAYGILAR

" İzole Halı Kullanımı ile İlgili Yasal Dayanaklar

1475 Sayılı İş Kanunu Madde 73

Her işveren işyerinde işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini sağlamak için gerekli olanı yapmak,bu husustaki şartları sağlamak ve bu konuda gerekli olan araçları noksansız bulundurmakla yükümlüdür.

• Elektrik Tesisleri Emniyet Yönetmeliği
  • Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
  • Tedaş İş Güvenliği Yönetmeliği
  • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü

Madde 274
-Toprak ile potansiyel farkı 42 volttan fazla olan alternatif gerilimli
Elektrik tabloları,özel yerlerde bulundurulacak ve bu yerlerin tabanı akım geçirmeyen malzemeden yapılmış veya bu cins malzeme (İZOLE HALI) ile kaplanmış olacaktır.
Madde 277
-Atölye ,tesis içinde veya işçilerin erişebileceği yerlerde bulunan dağıtım tabloları,panoları ile kontrol tertibatı ve benzeri tesisat,kilitli dolap içine konulacak ,bunların tabanı elektrik akımı geçirmeyen(İZOLE HALI ) malzeme ile kaplanacaktır.
Madde 283
-Transformatör ve kondansatör merkezlerindeki diğer yüksek gerilim cihazları parmaklıklı veya kafes telli kapılar ile özel hücrelere yerleştirilmiş olacaktır.
Yüksek gerilim hücrelerinde İZOLE HALI ,izole tabure,izole eldiven,ıstankalar,yangın söndürme cihazları kısa devre teçhizatı ve talimatı haiz levhalar bulundurulacaktır.
Madde 303
-Toprakla potansiyel farkı 250 volttan aşağı alternatif veya doğru akımlı tesisatta yapılacak işlere girişilmeden önce akım kesilecek,ancak zorunluluk halinde gerekli tedbirler alınarak ve akım geçirmeyen aletler,uygun iş elbisesi ve eldiven gibi kişisel koruyucular ,İZOLE HALI ,akım geçirmeyen paravanalar, tabureler, platformlar gibi araçlar kullanılacak ve işçiler yetkili bir eleman gözetiminde
çalıştırılacaktır.
Madde 305
-Toprakla potansiyel farkı 42 volt veya daha yukarısı olan alternatif akım devrelerinin gerilim altında bulunan kısımları ana dağıtım tablolarının arkasında olduğu gibi sürekli açıkta tutulmaları gereken yerlere de İZOLE HALI konacaktır."

"ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ

İşletme ve Bakım aygıtları
Madde 26- İşletmede kullanılan (Manevra çubukları, sigorta pensleri, yalıtkan eldivenler, yalıtkan sehpalar gibi) bütün araçlar standardında belirtildiği sürelerde, yoksa imalatçının öngördüğü sürelerde denetlenip bakım ve onarım altında bulundurulmalıdır. Bu denetlemeler kalıcı bir şekilde kayıt edilmelidir.

Bir tesis bölümünde çeşitli büyüklükte gerilimler bulunuyorsa, yanlışlıkları önlemek için bu gibi aletlerin en yüksek gerilime göre yapılmış olanı kullanılmalıdır."

"TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

Madde 52 - Gerek stanka ile manevra yapılan ayırıcıların,
gerekse mekanik kollu ayırıcıların manevralarında izole
eldivenler, baret, izole ayakkabı ve tesisatın özelliğine göre
seyyar izole halı kullanılacaktır."

İzole halı iş kanunu gereği mutlaka olmalıdır sonucu çıkmaktadır.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri