Trafo Koruma için Güneşlik

Merhabalar.

16 MVA 34.5/6 trafom var. Bu trafo yağ ve sargı sıcaklığı şu sıralar 55 te gezmeye başladı. Açık alan trafosu üstü açık 3 tarafı duvarla çevrili. Önü açık kalmak suretiyle üst tarafına güneş engelleyici tül gibi bir şey yapmak istiyorum. Şayet bunu yaparken havalandırmaya da engel olmak istemiyorum. Bu uygulamayı daha önce yapmış olan varsa önerilerinize açığım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu güçteki trafolarda,alttan fanlı ( sıcaklık
kontrollu ! ) soğutma fanları ( onan /onaf ! ) bulunması gerekir.Ayrıca,kapalı hacim yerine,4 tarafı korumalı ! açık tip olmalı-
dır.Harici tip olduğuna göre,üstünün kapa-
tılması gibi bir uygula pek düşünülmez.
Böyle bir tedbir düşünülecek ise,3-4 mt
üstünden,güneş ve yağmur koruması bel-
ki düşünülebilir ( HH ! tesisatı yoksa ).

Teşekkür ederim. Komple bi kapama olmayacak üste. Delikli güneş kırıcı şeyler var onlardan düşünüyorum. Böylece hava sürkilasyonu devam edecek. Fanı ilk düşündüm sonra dedim maliyet o yüzden bu şekilde bir uygulama yapmak istiyorum.

Orijinalinden fan yokmuydu ? Bu güç için
mutlaka olmalıydı ?

YG. Plug in ve AG. Busingleri muhafazalı ise çok güzel olur. Busingler klasik açık tip ise bu düşündüğünüz çok tehlikelidir.
Eğer klasik businleriniz varsa önce onlara izolasyon kapama uygulaması yapın. Daha sonra gölgeleme uygulaması yapın . Çok güzel olur.

YG. Plug in ve AG. Busingleri muhafazalı ise çok güzel olur. Busingler klasik açık tip ise bu düşündüğünüz çok tehlikelidir.
Eğer klasik businleriniz varsa önce onlara izolasyon kapama uygulaması yapın. Daha sonra gölgeleme uygulaması yapın . Çok güzel olur.
Açık tip buşingler fakat neden tehlikeli olduğunu anlayamadım.

Belli aralıklarla duruş şansı varsa sorun
yok.Duruşlarda temizlik yapılabilir.Ancak,
buşingler için uygun koruma kılıfı olduğu-
nu da zannediyorum.

Gölgeleme amacıyla trafo üzerine yapacağınız konstrüksiyon ve gölgeleme örtüsü, herhangi bir sebep ile, doğal atmosferik olaylar ve insan kaynaklı kazalar, umulmadık olaylar nedeniyle trafonun üzerine kısmen veya tamamen inebilir. Ya da her hangi başka canlı veya cansız objenin trafo üzerine düşmesine sebep olabilir. Olumsuz bir sonuç ortaya çıktığında projesi ve yetkili kurumlarca onaylı olmayan uygulamanızin katlanmaniz gereken sonuçları olur . Ama elektriği izole ederseniz. Hiç basınız ağrımaz.

Gölgeleme amacıyla trafo üzerine yapacağınız konstrüksiyon ve gölgeleme örtüsü, herhangi bir sebep ile, doğal atmosferik olaylar ve insan kaynaklı kazalar, umulmadık olaylar nedeniyle trafonun üzerine kısmen veya tamamen inebilir. Ya da her hangi başka canlı veya cansız objenin trafo üzerine düşmesine sebep olabilir. Olumsuz bir sonuç ortaya çıktığında projesi ve yetkili kurumlarca onaylı olmayan uygulamanızin katlanmaniz gereken sonuçları olur . Ama elektriği izole ederseniz. Hiç basınız ağrımaz.
Haklısınız çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri