Trafo ile dağıtım panosu arası kablo kesiti hakkında

Orhan:43

Üye
Merhaba arkadaslar 250 kw olan işletmemizde kendimize ait trafomuz mevcuttur trafo ile dağıtım panomuzun arası 33 metredir trafo ile dağıtım panomuzun arasına kaçlık kablo çekmemiz gerekiyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaslar 250 kw olan işletmemizde kendimize ait trafomuz mevcuttur trafo ile dağıtım panomuzun arası 33 metredir trafo ile dağıtım panomuzun arasına kaçlık kablo çekmemiz gerekiyor.
@ikayserili arkadaşımız yaptığı bir program var, size mutlaka hitap edecektir

Böyle ana besleme kabloları için :
- Tek kablo olması halinde,arıza durumun-
da,tesis komple,sizlere ömür,
- Kablodaki güç kayıpları dikkate alınmaz-
sa,paralar,göğü ısıtmaya gider,
- Gerilim düşümü ve akım yoğunluğu he-
sabı,eksik kriterdir,
- XLPE ve bakır olması daha uygundur,
- Kompanzasyonun,devredışı olması du-
rumu gözönüne alınmalıdır,
- Kesit tayini,sallamasyon,kafadan olmaz.

I = 250000 / 1.73 * 380 * 0,8 den 475 A akımın olur. 4*120 A kablo 282 A taşır. 2 adet 4*120 lik kablo ile bu akımı taşıyabilirsin. gerilim düşümünde ise = (0,0124 * 250 * 33) / 240 'dan 0,42 gerilim düşümün olur. rahatlıkla bu kabloyu kullanabilirsin

1X95 mm. kablo için ortalama 200 amper cıvarında akım kapasitesi görünüyor. Tesis en az 250 kw/500 amper olduguna göre, 95 lık kablo ne işe yarayacak?? Hesabı nasıl nerden buluyorsunuz.

ana panonuzda 630 amp salter bulundugunu varsayalım tarzanca hesap yaparsak faz basına 2 adet 1*150 kablo mınımum gereksınım olarak görunuyor. 33 metrelık mesafe gerılım dusumu ıcın bır adet daha koyduk dıyelım faz basına 3 adet 1*150 mm kablo .....
bu ısın en garantı yolu sıstemdekı harmonık durumundan ana panonun besledıgı toplam gucun detaylı analızıne kadar bakılacak bır kac nokta var..yok eger kısa yoldan cozecegız dersenız toleranslı bır secım yapmalısınız .

normal şartlarda(cosünisfi yi 1 e çekersen) 300 lük kablo kurtarıyor oluyor ama kablonun döşeme şekli +kullanılan cihazların hassasiyeti+ harmonikler+varsa demeraj akımları bunlarıda dikkate alarak yapsan daha iyi olur

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri