Topraklama ölçümü Hakında

ykmlbz

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Bulunduğum tesiste birden fazla topraklama sistemi mevcuttur. Periyodik topraklama ölçümlerini şu şekilde yapıyorum. Topraklama direnç ölçümünde koruma topraklaması için 4 Ohmdan küçük olmalıdır koşulu, işletme topraklaması için de 2 ohm dan küçük olmalıdır koşulunu arıyorum ve form buna göre düzenlenmiş.
Benim sorum şu tesisin farklı bölgelerinde TT- TN-C ve TN-S sistem mevcuttur. Bu sistemlerin ölçümü nasıl olmalıdır. Örnek topraklama ölçüm formları varsa paylaşırsanız sevinirim.

Elimde Fluke 1654B multimeter tester mevcuttur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn.ykmlbz,forumumuzda defalarca paylaşılan bir konu mevcut topraklamalar yönetmeliğine göre herhangi bir topraklama için belirli bir direnç değeri ve koşulu yoktur.Yönetmeliğe göz atarsanız örnek hesaplamaları bulabilirsiniz.Topraklama direnç değeri her tesis için ayrı ayrı hesaplama ile bulunabiliyor.Sn.yöneticimiz Burçin Erişen'in paylaşımından faydalanabilirsiniz. https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/topraklama-topraklamada-kullanılan-elemanlar-topraklama-hesapları.3524/

Son düzenleme:
Sn.ykmlbz,forumumuzda defalarca paylaşılan bir konu mevcut topraklamalar yönetmeliğine göre herhangi bir topraklama için belirli bir direnç değeri ve koşulu yoktur.Yönetmeliğe göz atarsanız örnek hesaplamaları bulabilirsiniz.Topraklama direnç değeri her tesis için ayrı ayrı hesaplama ile bulunabiliyor.Sn.yöneticimiz Burçin Erişen'in paylaşımından faydalanabilirsiniz. https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/topraklama-topraklamada-kullanılan-elemanlar-topraklama-hesapları.3524/

Sn tknsyn,
Yönetmelikler ve benzer konuları inceledim. Yönetmenlik ve kitaplarda teorik bilgilerden oluşuyor.İhtiyacım olan teorik bilgilerden ziyade karmaşık ve içinde bir çok trafosu olan ve geniş bir tesiste ölçümün nasıl yapılacağı ve yapılmış örnekleridir. Biraz daha detaylandırmaya çalışayım; tesiste 700 adet pano , 2000 -3000 civarında priz ve bir sürü trafo bulunmaktadır. Diyelim ki TT sistem kurulu bir tesis bu tesiste bulunan her priz için ayrı hesap mı yapmak gerekiyor? Diyelim ki TT sistem de bulunan bir prizdeki topraklama direncini 3 Ohm olarak ölçtüm buna neye göre uygun neye göre uygun değil diyeceğiz?
Benzer örnek ölçümleri paylaşabilirsiniz sevinirim.

Sn.Fahri bey,

Arzunuzu yerine getırmek benim için, zevkdir. Tüm dostlarımızada yararlı olması dileğiyle...

Ekli dosyalar

• Topraklama İsa İlisu.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 83
  • Topraklama1.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 71
  • Topraklama2.pdf
    273.1 KB · Görüntüleme: 63
  • Topraklama3.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 59
sn zeybek;
Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

Sn. Zeybek ,
Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri