Toprak Hattı (Sıfırlama)

drspawn

Üye
Merhaba;
Bu konu forumda baya bir konuşulmuş biliyorum. Ancak merak ettiğim bir konu var umarım bu konuda beni aydınlatabilirsiniz.

Malumunuz bazı binalar eski ve toprak hattı mevcut değil. Birde binada kiracıysanız tesisatı yenilemek imkansız. Bu durumda da topraktan notr hatta kablo çekmek suretiyle "sıfırlama" adında bir uygulama yapılıyor. Bu uygulamanın genel itibariyle en büyük sorunu nötr ve faz ın yer değiştirmesi durumunda oluşacak şase ye akım beslemesi.

Şimdi soruma gelecek olursak; bu sıfırlama işlemini yaparken bakır bir kablo yerine uygun bir eleman mesela diyot kullansak, toprağa doğru gelebilecek beslemeyi engellememiz mümkün olur mu?

Tabi bu çözüm nötr kopması durumuna bir çözüm olmaz ancak nötr faz değişiminde doğacak sorunu çözebilir diye düşünüyorum, tabi mümkünse :)

Cevaplarınız için şimdiden çok teşşekür ederim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba;
Bu konu forumda baya bir konuşulmuş biliyorum. Ancak merak ettiğim bir konu var umarım bu konuda beni aydınlatabilirsiniz.

Malumunuz bazı binalar eski ve toprak hattı mevcut değil. Birde binada kiracıysanız tesisatı yenilemek imkansız. Bu durumda da topraktan notr hatta kablo çekmek suretiyle "sıfırlama" adında bir uygulama yapılıyor. Bu uygulamanın genel itibariyle en büyük sorunu nötr ve faz ın yer değiştirmesi durumunda oluşacak şase ye akım beslemesi.

Şimdi soruma gelecek olursak; bu sıfırlama işlemini yaparken bakır bir kablo yerine uygun bir eleman mesela diyot kullansak, toprağa doğru gelebilecek beslemeyi engellememiz mümkün olur mu?

Tabi bu çözüm nötr kopması durumuna bir çözüm olmaz ancak nötr faz değişiminde doğacak sorunu çözebilir diye düşünüyorum, tabi mümkünse :)

Cevaplarınız için şimdiden çok teşşekür ederim...

Belirttiğin gibi nötr hattı kopmalarında hiçbir işe yaramaz ve ek olarak şu sıkıntıda da çıkar fazlardan herhangi birinin nötr hattına sızıntı şeklinde kısa devre olması halinde nötr iletkeninde gerilim görülmeye başlar ve nötr ile irtibatlandırdığın için cihazın gövdesine elektrik vermiş olursun.

cevap için teşekkür ederim.
Bahsettiğim gibi nötr kopması için değil sadece faz nötr yer değiştirmesi için bir önlem olarak diyot veya başka bir eleman kullanarak önlem alınabilir mi bunu öğrenmek istiyorum.

Bahsettiğiniz gibi bir durum yani fazdan nötr e sızıntı olmasında da diyot benzeri bir elemanla toprağa yani doğal olarak bağlı olan cihazın şasesine akım geçişi olmayacağını düşünüyorum.

Yani özetle ister faz nötr yer değiştirmesi olsun ister fazdan nötr e bir sızıntı olsun, eğer sıfırlamayı diyotla yaparsak akımın şaseye beslenmesini önleyebiliriz diye düşünüyorum.

cevap için teşekkür ederim.
Bahsettiğim gibi nötr kopması için değil sadece faz nötr yer değiştirmesi için bir önlem olarak diyot veya başka bir eleman kullanarak önlem alınabilir mi bunu öğrenmek istiyorum.

Bahsettiğiniz gibi bir durum yani fazdan nötr e sızıntı olmasında da diyot benzeri bir elemanla toprağa yani doğal olarak bağlı olan cihazın şasesine akım geçişi olmayacağını düşünüyorum.

Yani özetle ister faz nötr yer değiştirmesi olsun ister fazdan nötr e bir sızıntı olsun, eğer sıfırlamayı diyotla yaparsak akımın şaseye beslenmesini önleyebiliriz diye düşünüyorum.

Yapmak istediğin bağlantıyı çizerek anlatır mısın örnek bir prizdeki bağlantı üzerinden çünkü ne demek istediğini tam olarak anlayamadım

tabi uygun bir zamanda çizip paylaşayım.

Sn.drspawn, diyelimki diyot üzerinden sıfırlama yaptınız; kaçak oluştuğunda diyot üzerinden yarım dalgalar iletileceğinden nedenli koruma yapabilir? ayrıca diyot üzerinden kaç amper geçirilebilir.Burada kısa devre akımları söz konusu olacak.
İkinci olarak da faz nötrün yeri değiştiğinde diyot üzerinden gövdeye yarım dalga elektrik akışı olacaktır.Neresinden baksan sakata geliyor.

Sn.drspawn, diyelimki diyot üzerinden sıfırlama yaptınız; kaçak oluştuğunda diyot üzerinden yarım dalgalar iletileceğinden nedenli koruma yapabilir? ayrıca diyot üzerinden kaç amper geçirilebilir.Burada kısa devre akımları söz konusu olacak.
İkinci olarak da faz nötrün yeri değiştiğinde diyot üzerinden gövdeye yarım dalga elektrik akışı olacaktır.Neresinden baksan sakata geliyor.

Diyotu ters takacak yani nötr yerine faz gelirse geçmeyecek fakat toprak ucundan makineden kaçak olursa nötre akacak diyor.

Dediğiniz bağlantıda faz nötr yer değiştirdiğinde diyot, yönüne göre sadece pozitif yada negatif alternanslardan birinin toprak irtibat noktasına geçmesine izin vermeyecektir. Yani diyot bu uygulama için kullanılabilecek bir eleman değildir.
Ek olarak, cihaz kaynaklı herhangi bir faz toprak kısa devre arızası da diyot muhtemelen darbe akımıma dayanamayacak, arızalanıp açık devre hale gelerek toprak bağlantısını kesecektir.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Öncelikle bu konuda sizler kadar kapsamlı bilgilere sahip olmadığımdan bu başlığı açıp fikir almak istediğimi belirtmek isterim.
Diyot elemanın temel mantığı dışında pek bir bilgim yok. Bu yüzden olurunu sizlere sordum. Ve bu eleman sadece bir örnekti. (Diyot olmaz ama şu olur, şöyle olabilir gibi bir cevabınızı bekliyorum aslında.)

Bu konu hakkında benim bir iddaam veya kesin çözümüm yok. Bu yüzden vereceğiniz cevapta bu konuyu çürütmekten çok, bu şekilde yapılamaz ama bu şekilde olabilir şeklinde konuşursanız belki bu konuya geçicide olsa başarılı bir çözüm ürete bileceğinize inanıyorum. Ve tekrar belirtmek istiyorum eğitimim gereği elektrik ve elektronik konularında sınırlı bilgim var. Bu yüzden bu konuyu teknik açılardan kendi aranızda tartışır, çözüm üretir ve benden cevap beklemezseniz sevinirim.

Not: Bu konu ülkemizde bence hala büyük bir sorun.(Özellikle kiracılar için) Öğrencilik hayatımda Kütahya'da toprak sorununu ne kadar içim rahat etmese de sıfırlama ile çözerdim. Geçen gün babamların eski apt.da toprak olmadığını fark ettiğimde yine bu sorun aklımı kurcaladı, bu yüzden bu başlığı açtım.

Alternatif AC akım doğru akım DC gibi davranmaz bahsettiğiniz diyot sadece doğru akımda negatif veya pozitif yarım dalga akımlarını engelleyecek. Başka bir cihaz veya eleman varmı ben hiç duymadım görmedim. En garanti ve doğru çözüm topraklama yaptırıp kaçak akım bağlamak.Topraklama gövdede oluşacak kaçakları toprağa taşır ama eğer elektrik tesisattında kaçak akım rölesi olmazsa ve tesisat ta toprağa kaçak oluşursa yangın dahi çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle tam ve doğru koruma hem topraklama yaptırmak hemde kaliteli bir kaçak akım rölesi bağlamaktır

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri