Toprak hattı ile nötr hattı nasıl ayırt edebilirim ?

ghost-x-

Üye
Arkadaşlar herkese selamlar sizlere bir sorum olacak ben elektrik işi ile uğraşıyorum bulunduğum yerde eski apartman dairelerinden bolca mevcut bazen karşılaştığım en büyük sorunlardan birisi toprak hattı ile nötr hattı ayırt edememm
Bir apartman düşünün merdiveni harabe tarzı 16- 20 dairei mevcut eski sistemde döşenmiş nerden nereye kablo çekildiğini bulmak neredeyse imkansız
4üncü katta çalışıyorum bir priz söküyorum normalde FAZ - NÖTR - TOPRAK olmalı
ancak; sık karşılaştığım şeylerden biri binada bazen göremediğim yerde NÖTR İLE TOPRAK birbirine bağlanmış olabiliyor
FAZ- NÖTR ile FAZ- TOPRAK arasındaki değerler aynı çıkıyor
pensampermetre ile NÖTR İLE TOPRAK arası temas var mı diye bakıyorum parazitli ötüyor işin içinden çıkamıyorum
kak rölesi takmakta sıkıntılı farzedin
bunu ölçümlerle veya pratik bir yolla bulmak mümkün müdür acaba ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yuksek güçlü bir cihaz çalıştırıp lambaların sönük olarak yanmasından yola çıkarak ayırt edebilirmiyiz?
Bu durumda cihaza baglanan toprak veya nötr olan kabloyu da lambaya bağlamamız gerekir?
Bağladıgımız hat topraksa lambada sönük yanma durumu olabilir.
Kesin değil sadece öneri işe yarar mı bilmem.
Veya gerilimi ölçelim? Gerilim hangi durumda çok aşağılara düşerse topraktır.

Son düzenleme:
Yuksek güçlü bir cihaz çalıştırıp lambaların sönük olarak yanmasından yola çıkarak ayırt edebilirmiyiz?
Bu durumda cihaza baglanan toprak veya nötr olan kabloyu da lambaya bağlamamız gerekir?
Bağladıgımız hat topraksa lambada sönük yanma durumu olabilir.
Kesin değil sadece öneri işe yarar mı bilmem.
Veya gerilimi ölçelim? Gerilim hangi durumda çok aşağılara düşerse topraktır.
Yok usta denedim daha önce kırıcı bile toprak hattında çalıştı lambalar sorunsuz çalışıyor toprakta gerilimde neredeyse hep aynı

Panodan ayırt edilemiyorsa tedaşla aranız iyiyse dağıtım kutusundan nötr kesip panodan ölçü aletiyle topragı tespit edin.
Tabi sayaçtaki sigortaları inidirmeyi unutmayın.:)

Son düzenleme:
Panodan ayırt edilemiyorsa tedaşla aranız iyiyse dağıtım kutusundan nötr kesip panodan ölçü aletiyle topragı tespit edin.
Tabi sayaçtaki sigortaları inidirmeyi unutmayın.:)
Yani yok mu pratik bir yol ölçerek bulma şansı felan
.. ikizleri ayırma gibi birşey bu..Allah yardımcımız olsun..
istihbarat örgütleri gelse korkup kaçar..:)
forumda bu konular var..
Usta evet baktım bu konular var ama hiçbiri net kesin bir çözüm yazmamış

Son düzenleme:
50A bir akım kaynağı bulun. Bir ucunu nötr kablosuna bir ucunu toprak kablosuna bağlayın. Kablolar ısınıncaya kadar akım geçirin. (DİKKAT: kabloları sadece hissedilecek kadar ısıtın. Fazla ısıtarak zarar vermeyin.
Kabloları buğat ve panolarda dokunarak kontrol edin. İki kablo eğer herhangi bir yerde birleşiyorsa birleşim noktasına kadar ısınacaklardır. Isınmanın bittiği yerde kablolar birleşiyor demektir. Eğer birleşme yoksa kablolar ana panoya kadar ısınarak devam eder ve siz ana panoda kabloların bağlandığı yeri bulabilirsiniz.

Ayrıca direnç ölçümü yaparak kablo kesitinden yaklaşık olarak kabloların nerede birleştiğini tahmin ederek işlemin süresini kısaltabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
50A bir akım kaynağı bulun. Bir ucunu nötr kablosuna bir ucunu toprak kablosuna bağlayın. Kablolar ısınıncaya kadar akım geçirin. (DİKKAT: kabloları sadece hissedilecek kadar ısıtın. Fazla ısıtarak zarar vermeyin.
Kabloları buğat ve panolarda dokunarak kontrol edin. İki kablo eğer herhangi bir yerde birleşiyorsa birleşim noktasına kadar ısınacaklardır. Isınmanın bittiği yerde kablolar birleşiyor demektir. Eğer birleşme yoksa kablolar ana panoya kadar ısınarak devam eder ve siz ana panoda kabloların bağlandığı yeri bulabilirsiniz.

Ayrıca direnç ölçümü yaparak kablo kesitinden yaklaşık olarak kabloların nerede birleştiğini tahmin ederek işlemin süresini kısaltabilirsiniz.

Kolay gelsin...
usta ölçüm yaparak bulma şansımız yok mu yani ? bunu belirleyebileceğim bir cihaz felan ?

usta ölçüm yaparak bulma şansımız yok mu yani ? bunu belirleyebileceğim bir cihaz felan ?

Hassas bir direnç ölçümü yaparak kabloların yaklaşık kaç metre sonra birleştiğini bulabilirsiniz. Kabloların gittiği yolu biliyorsanız bulma ihtimaliniz var.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri