TN(S) sistem için topraklama hesabı

miromir

Üye
Merhaba arkadaşlar. Aradım ama net bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olursanız..
Tn sistemde ve özellikle Tn s sistem için topraklama hesabı nasıl yapılmalı?

Söz konusu bildiğimiz formüller ile hesaplama zamanı TT ve TN arasındakı fark nedir?

TT sistemde toprak özgül dirençi önemli ama TN sistemde kablo empedansı. Yanlışmıyım ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elektrik Mühendisi Musa Çeçen'in topraklama ile ilgili bir webinarı vardı. Youtube içinde aratırsanız bulursunuz mutlaka. Orada örnek yaparak hesaplamaları yapıyordu sanırım. İnceleyin isterseniz.

Elektrik Mühendisi Musa Çeçen'in topraklama ile ilgili bir webinarı vardı. Youtube içinde aratırsanız bulursunuz mutlaka. Orada örnek yaparak hesaplamaları yapıyordu sanırım. İnceleyin isterseniz.
Webinara baktım ,açıkçası kafamdakı sorular bundan sonra ortaya çıktı.
Musa hoca YG ve AG için hesap örneğinde( TNs için) bir yerde toprak direnci ölçüdüğünü söylüyor. Bir yerde YG için diğeri de fabrika içi temel topraklamadan(projeden) aldı sanırsam.
Kafama oturtamadım hesaplamayı.

Fabrika kendisi TNs ama Teiaş ile TT değilmi. Farklılık bundan olabilirmi?

Aydiyeten İsa hocanın bir seminerinde TN için kablo çevrim empedansı ile örneği verilmiş.
Musa hoca böyle bir hesaplama yapmadı gördüğümüz gibi.
Bunları aydınlatacak biri olursa sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210805_105308.jpg
    IMG_20210805_105308.jpg
    140.7 KB · Görüntüleme: 128
Basit anlatımla TT şebekede hem işletme hem de koruma topraklamasının toprak geçiş direnci olduğundan dolayı bu değerler ölçülüp toplanır (Kablonun direnci bu iki direnç ile karşılaştırıldığında çok küçük olduğundan dolayı ihmal edildi, hesaba bunlarıda katıp daha doğru bi sonuç elde edebilirsiniz.) . TN-S şebekede ise tek bir topraklama yapılır ve bu hem işletme hem de koruma topraklaması olarak kullanılır. Burada da kabloların iç direnci ve PEN iletkeninin toprak geçiş direnci toplanır.

Basit anlatımla TT şebekede hem işletme hem de koruma topraklamasının toprak geçiş direnci olduğundan dolayı bu değerler ölçülüp toplanır (Kablonun direnci bu iki direnç ile karşılaştırıldığında çok küçük olduğundan dolayı ihmal edildi, hesaba bunlarıda katıp daha doğru bi sonuç elde edebilirsiniz.) . TN-S şebekede ise tek bir topraklama yapılır ve bu hem işletme hem de koruma topraklaması olarak kullanılır. Burada da kabloların iç direnci ve PEN iletkeninin toprak geçiş direnci toplanır.
O zaman aynı hesap formüllerimi kullanılıyor demek.
TT de mesela ölçüm yaptık 200 oM özgül direnç var . Buna uygun hesaplama yaptık diyelim.
Peki TNs(paratonersiz) yapılan zaman özgül direnç ölçmeğe gerek varmı? Zira olay kablo üzerinden cereyan ediyor.

Sizin dediğiniz hem kablo hem geçiş direnci olayında direnç ve kablo empedansı hesabını o formüllerlemi yapmak gerek ?

O zaman aynı hesap formüllerimi kullanılıyor demek.
TT de mesela ölçüm yaptık 200 oM özgül direnç var . Buna uygun hesaplama yaptık diyelim.
Peki TNs(paratonersiz) yapılan zaman özgül direnç ölçmeğe gerek varmı? Zira olay kablo üzerinden cereyan ediyor.

Sizin dediğiniz hem kablo hem geçiş direnci olayında direnç ve kablo empedansı hesabını o formüllerlemi yapmak gerek ?
Eklediğiniz fotoğraf ve bilgilerimi tekrar gözden geçirdiğimde TN kısmında emin olamadım bende, üzerine düşünüyorum. Yukarıda söylediğim TN hakkında ki hesaplama hatalı olabilir. Siz ölçüm sonrası değerlerin uygunluğunu mu değerlendirmek istiyorsunuz ? Yoksa hat direncini matematiksel olarak hesaplamak mı istiyorsunuz ?

Edit : TN sistemde sadece kablo dirençleri önemli, uykusuzlukla yanlış yazmışım.

Son düzenleme:
Eklediğiniz fotoğraf ve bilgilerimi tekrar gözden geçirdiğimde TN kısmında emin olamadım bende, üzerine düşünüyorum. Yukarıda söylediğim TN hakkında ki hesaplama hatalı olabilir. Siz ölçüm sonrası değerlerin uygunluğunu mu değerlendirmek istiyorsunuz ? Yoksa hat direncini matematiksel olarak hesaplamak mı istiyorsunuz ?
Ben TN sistem için hesap nasıl yapılmalı ve yapılış sonrası kontrol nasıl edilecek onu bilmek istiyorum.

Mesela, TNs sistem yapılmış bir arıtmada adamlar geçiş direncinimi ölçecek yoksa kablo çevrim empesansımı?

Musa hocanın videosuna yine baktım: Teiaşla TT olduğu için YG tarafda özgül dirençe göre hesaplama yapılmalı,bu tamam. Fabrika kendisi TNs olduğu için topraklama ölçümüne gerek yok dedi ve kablo çevrim empedansına göre konuştu(loop üzerinden yani). Fakat fabrika temel topraklama direncini de katdı hesaba. Anladığım o ki, temelin TT ve TN olmasına bir katkısı söz konusu değil , paralel direnç olduğu için temel de hesapda yer alıyor.

Diğer taraftan İsa hocanın hesabını hiç bir projede ve hesaplamada görmedim bu zamana kadar.

TN sistemde gövdeye temas durumunda akım yolunu izlersek arada sadece kablo direnci vardır.. TT sistemde ise sırası ile trafo fazı-faz kablosu-topraklayıcı yayılma direnci vardır.. arada geçiş direncleri ve bina topraklayıcısı ile trafonun toprağı arasındaki fiziksel toprak vardır ama burada en büyük değer binanın topraklayıcısının yayılma direnci olduğu için hesaplara giren bu değerdir..
tn(s) dediğin resimdeki sistemde ana tabloda bulunan topraklayıcının yayılma direncini hesaba sokmak yeterli.. akım trafonun fazında başlar ve nötründe biter.. biz bu ikisi arasındaki yolu izleyeceğiz..

TN-S sistemde Çevrim empedansı yöntemi yeterli, TT sistemde de Çevrim Empedansı yöntemini kullanabilirsiniz, ama şöyle bi sıkıntı ortaya çıkıyor, herhangi bir yerde sıfırlama yapıldıysa değerler sizi yanıltır. Bu nedenle TT sistemde önce kazıklı yöntem ile toprak ölçülüp, sonrasında çevrim empedansı ile devam edilebilir. Ölçüm sonuçları değerlendirilirken de TT için 50V, TN için belirlenen 230V tehlikeli gerilim dikkate alınarak, çok basit bir şekilde 230/(Ani Açma Akımı)<Zs olması durumu kontrol edilir.

TN-S sistemde Çevrim empedansı yöntemi yeterli, TT sistemde de Çevrim Empedansı yöntemini kullanabilirsiniz, ama şöyle bi sıkıntı ortaya çıkıyor, herhangi bir yerde sıfırlama yapıldıysa değerler sizi yanıltır. Bu nedenle TT sistemde önce kazıklı yöntem ile toprak ölçülüp, sonrasında çevrim empedansı ile devam edilebilir. Ölçüm sonuçları değerlendirilirken de TT için 50V, TN için belirlenen 230V tehlikeli gerilim dikkate alınarak, çok basit bir şekilde 230/(Ani Açma Akımı)<Zs olması durumu kontrol edilir.
O zaman sadece resimdeki hesab yapılmalı TN için. Yani loop üzerinden
TN sistemde gövdeye temas durumunda akım yolunu izlersek arada sadece kablo direnci vardır.. TT sistemde ise sırası ile trafo fazı-faz kablosu-topraklayıcı yayılma direnci vardır.. arada geçiş direncleri ve bina topraklayıcısı ile trafonun toprağı arasındaki fiziksel toprak vardır ama burada en büyük değer binanın topraklayıcısının yayılma direnci olduğu için hesaplara giren bu değerdir..
tn(s) dediğin resimdeki sistemde ana tabloda bulunan topraklayıcının yayılma direncini hesaba sokmak yeterli.. akım trafonun fazında başlar ve nötründe biter.. biz bu ikisi arasındaki yolu izleyeceğiz..
Sadece kablo direnci yani. TNs örnekleri varmıdır aceba, ben hiç bulamadım malesef. Forumda bu sistem üzerinden örnek proje olan varsa ne güzel

Forum istatistikleri

Konular
128,107
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri