Tmş

Arkadaşlar merhaba projemi inceledigimde tmş sembolünün üzerindeki oklar neyi temsil ediyor bir de bazilarinda 2 ok bazilarinda 1 ok var aralarindaki fark nedir interneti araştırdım bulamadim cevabi yardimci olursaniz sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba projemi inceledigimde tmş sembolünün üzerindeki oklar neyi temsil ediyor bir de bazilarinda 2 ok bazilarinda 1 ok var aralarindaki fark nedir interneti araştırdım bulamadim cevabi yardimci olursaniz sevinirim.
Minyatür devre kesicien mi bahsettiniz acaba ? 3 çizgi 3 faz 1 çizgi 1 faz olarak gösterilmekte projede. Daha detaylandırabilir misiniz çünkü kimse bir şey anlamayacak bence.
1700769988180.png

Son düzenleme:
Önce sembolü görmek gerekiyor. Okların gerisinde kare veya üçgen tik işareti varsa ; kare olan termik korumayı, üçgen olan manyetik korumayı ifade eder.

abiciğim ok olmaz o semboller şunlardır
1 - ok bu onun anahtar vazifeside yapabildiğini gösteriri
2- okun üzerinde termik işareti bu aynı zamanda akıma göre kesme yapabilir işareti
2si birden olursa termik manyetik şalter olur
3 daire içerisinde m işareti bu onun motorlu olduğunu gösteriri

3ü varsa ok üzerinde termik işareti ve motor bu onun termik manyetik motorlu şalter olduğunu gösteriri

4- eğer kare içinde + varsa yani işaretler kareden öçıkıyorsa bu onun kompakt olduğunu herşeyin içinde olduğunu gösteriri
5- eğer motor ayrıca tek dairede duruyorsa çizimde bu motorum tmşye daha akuple edileceği şaltere harici motor takılacağı anlamı taşır . iec 61333 standardı budur . isteyende istediği gibi çizer sorunda olmaz .

ayrıca artık RST deye bişi yoktur artık STandartta L1 L2 L3 N vardır
ayrıca bara boyama olayı bu standartlara göre ve yangın yönetmeliği uyarınca kalkmıştır . baralar çıplak boyasız olacaktır .

ayrıca topraklama iletkenleri kesinlile sarı yeşil nötürler kesinlile mavi olacaktır .
ayrıca tüm yangın ekipmanlarının rengi kırmızı olacaktır . ana ünite hariç kablolar sirenler butonlar borular tüpler

artık elektrik riski olan yerde asla kuru kafa kullanılmayacaktır sarı yukardan aşağı yıldırım işareti kullanılacak ve kesinlikle bir çevresi çizilecektir . kare olanlar vardır ama standatra artık üçgendir .
bunlarında konumuzla alakası olmayıp ilannen duyurulur ..

e tamam sıkıntı ne burda
deprem sensörü konumuş yalandan bu şalter de o termik işareti şalterin termik manyetik olduğu akım korumasında açılacağını gösterir

boş ok o şalterin ellede açılıp kapatabileceğini gösterir
kaçak akıma giden ok şaltere açtırma yada düşük gerilim bobinini taılacağını ve bunu kaçak akımın açtıracağını gösterir.

kendinden kaçak akım açtırmalı olamaz o kendinden kaçak akım açtırmalı olanların hepsi 4 kutuplu ve akım trafoları kendi içerisinde . seninkinin kumanda ünitesinde kaçak akım tertibatı bulunduğunu dışarıdan bir troid bağlarsan bunu çalıştırabileceğini gösterir

abiciğim o şaltere giren her ok o şalterin bir şey tarafından kumanda edileceğidir .
1 ok sadece elle kumanda edilir
2 ok başak bir cihazda bunu kumanda edebilir . açtırma bobini kapatma bobini
3. bir ok başka biri daha bunu kumanda edebilir

tek ok demekki sadece elle açılıyor kaçak akım rölesi takılmıcak harici bir kumanda takılmıcak demek
nesini anlamadın?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri