Tmş ve Kakr ile ilgili soru

Herkese merhaba, genelde tmş bulunan panolarda toroid yada kaçak akım akım rölesi bulunmuyor, konulamıyor mu yoksa ustalar üşendiği için mi koymuyor?Bir diğer sorumda tmş lerin sınır değeri kaçtır? Neye göre? TMŞ nin Ia akımına göre mi yoksa sigortanın değerine göre mi?
TT sistemde kakr lerin 50/30ma yada 50/300ma gibi hesaplanıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Herkese merhaba, genelde tmş bulunan panolarda toroid yada kaçak akım akım rölesi bulunmuyor, konulamıyor mu yoksa ustalar üşendiği için mi koymuyor?Bir diğer sorumda tmş lerin sınır değeri kaçtır? Neye göre? TMŞ nin Ia akımına göre mi yoksa sigortanın değerine göre mi?
TT sistemde kakr lerin 50/30ma yada 50/300ma gibi hesaplanıyor

Troid kaçak akım rölesi olması lazım fakat tesiste kaçak akım problemi varsa sürekli tmş ye açma sinyali gönderdiği için arıza çıkartıyor diye var olan toroid sistem iptal ediliyor meslektaşlarımız tarafından.

Genelde bu toroid rölelerin 300 miliamper -30 amper arası ayar yapmak mümkün fakat bu değer insan için hayati tehlike sınırının üzerindedir bu nedenle toroid sistem koruma görevi yapmaz hayati tehlike için kullanılamaz sadece yangın tehlikesi için ve toprağa sızmaları önlemek için kullanılabilir. Yük tarafında ise insanın temas edebileceği noktalarda cihazlarda 30 miliamper kaçak akım koruma rölesi kullanılır.

İnsan için ortalama direnç değeri 1600 ohm civarıdır ve insan için tehlikeli gerilim değeri 50 volttur. Hesap edersek 1600/50 = 0,030 mili amper olur.

Son düzenleme:
Troid kaçak akım rölesi olması lazım fakat tesiste kaçak akım problemi varsa sürekli tmş ye açma sinyali gönderdiği için arıza çıkartıyor diye var olan toroid sistem iptal ediliyor meslektaşlarımız tarafından.

Genelde bu toroid rölelerin 300 miliamper -30 amper arası ayar yapmak mümkün fakat bu değer insan için hayati tehlike sınırının üzerindedir bu nedenle toroid sistem koruma görevi yapmaz hayati tehlike için sadece yangın tehlikesi için ve toprağa sızmaları önlemek için kullanılabilir. Yük tarafında ise insanın temas edebileceği noktalarda cihazlarda 30 miliamper kaçak akım koruma rölesi kullanılır.

İnsan için ortalama direnç değeri 1600 ohm civarıdır ve insan için tehlikeli gerilim değeri 50 volttur. Hesap edersek 1600/50 = 0,030 mili amper olur.

teşekkür ederim, toroid ve rcd yoksa, tmş bulunan panonun toprak sınır değerini nasıl hesaplarız?

teşekkür ederim, toroid ve rcd yoksa, tmş bulunan panonun toprak sınır değerini nasıl hesaplarız?

Topraklama ve işletme topraklaması değerini öğrenmek istiyorsanız kazıklı meger yada penstipi topraklama ölçen cihazla ölçmeniz gerekir.Eğer toroid kullanacaksanız 300 mili amper alt sınırına ayarlayabilirsiniz.

Topraklama ve işletme topraklaması değerini öğrenmek istiyorsanız kazıklı meger yada penstipi topraklama ölçen cihazla ölçmeniz gerekir.Eğer toroid kullanacaksanız 300 mili amper alt sınırına ayarlayabilirsiniz.
yok hayır demek istediğim. topraklama raporunda uygun yada uygunsuz verebilmem için ra sınır değeri oluyor örnek veriyorum 30ma kakr de 1666(50/0.03), bu tmş de nasıl oluyor, hesaplanıyor

yok hayır demek istediğim. topraklama raporunda uygun yada uygunsuz verebilmem için ra sınır değeri oluyor örnek veriyorum 30ma kakr de 1666(50/0.03), bu tmş de nasıl oluyor, hesaplanıyor

Kaçak akım tmş ne alaka anlamadım ? işletme ve koruma değerlerini söylüyorsanız.Koruma 5 ohm işletme 2 ohm civarı olmalıdır.

Kaçak akım tmş ne alaka anlamadım ? işletme ve koruma değerlerini söylüyorsanız.Koruma 5 ohm işletme 2 ohm civarı olmalıdır.
şöyle sorayim size, bir panoda kaçak akım rölesi ve toroid yok. sadece tmş var. panonun toprak sınır değerini bulmam için, sigorta değerine göre mi hesaplamam gerekiyor?

Topraklama raporu hazırlamak için,bu konu-
ların çok iyi biliniyor olması gerekir.Bu işi
yapmayı düşünüyorsanız ! topraklamalar yö-
netmeliğini okusanız iyi olur.EMO dan,top-
raklama eğitimi ve belgesi almayanların,ra-
por hazırlama yetkisi yoktur.Bu rapor ne-
resi için hazırlanacak ?

Son düzenleme:
Topraklama raporu hazırlamak için,bu konu-
ların çok iyi biliniyor olması gerekir.Bu işi
yapmayı düşünüyorsanız ! topraklamalar yö-
netmeliğini okusanız iyi olur.EMO dan,top-
raklama eğitimi ve belgesi almayanların,ra-
por hazırlama yetkisi yoktur.Bu rapor ne-
resi için hazırlanacak ?
Elektrik mühendisiyim, topraklama yetkinlik belgemde var. bir muayene sirketinde calışıyorum, bu konu ile ilgili farklı görüşler olduğu için bir de size sorayim dedim, yönetmelikte bu sorduğum sorunun cevabını göremedim

Panoda Kaçak akım koruma yoksa topraklama direncimiz ne olmalı? Bu soruyu farklı bir şekilde soralım Neden her noktada kaçak akım korumaya ihtiyacımız var? yada Neden kaçak akım korumaya mecburuz?

Bu soruların hepsi aynı kapıya çıkar. Fazla yüksek amperaj da seçmeyelim ana şalterimiz 200A olsun Ani açma (8xIn) olsun. 200x8=1600A
R=U/I
R=50/1600
R=0,031 ohm yani bu ne demek? Yaw git arkadaşım sen bu topraklama direncini elde edemezsin defol git adam gibi kaçak akım koruma sistemi yap demektir.

Kaçak akım detaylı konudur, her aşamada ve sellektif bir şekilde koruma sağlamak gerekir. Ana pano girişinde kaçak akım koruma nasıl sağlanır? Röle+Toroid+(TMŞ içine açtırma bobini montajı) ile sağlanır. Veya kaçak akım korumalı monoblok tip bir devre kesici seçilir.

Copy/Paste yapmayayım. Bizim forum sitesinde bu konuya biraz daha derinlmesine girmiştim. İncelemenizi tavsiye ederim;
http://www.otomasyonforum.com/index.php?topic=927.msg1522#msg1522

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri