Tia Portal ile FC-FB Haberleşmesi

herkese merhabalar, tia portal v13 te program yazmayı öğrenmeye çalışıyorum. yalnız yazarken bu fb ile fc i çok karıştırıyorum. yani tam olarak anlaamadım aradaki farkı. daha akılda kalır şekilde anlatabilen olursa çok sevinirim.
bi diğer sorum, sistemdeki input ve output lar dışındaki tagleri neye göre veriyosunuz. bu M li olanları?
şimdiden teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba.ikisi arasındaki en öneml fark fb de data blok oluşur.bu data bloktan fbnin içindeki bilgilere ulaşabilirsiniz.fc de ise data blok oluşmaz.fb içindeki bir timerın değerini veya başka verileri alıp kullanabilrisin.aradaki fark bunlar.ikinci sorunda mbitleri soruyorsun.mbitler merker bitleridir.fiziksel adreslerin yerine kullanbileceğin plcdeki alanlardır.

Arkadaşım fc bir kere yazarsın çok yerde kullanırsın ama içinde değişken kullanırsan sorun olur . sıradan küçük işler için uygundur. örnek veriyorum mesela bir proje üzerinde bir sürü motor var bu motorların lokal şalterleri var remote bağlantıları var otomatikler var manuelleri var diyelim 50 motoru tek tek yazacağına bir tane fonksiyon yaparsın onu her yerde kullanırsın .

fonksiyon blokta bunun daha teferruatlısı içinde zamanlamalar4sayıcılar kullanabilirsin. işin püf noktası tia portalın çalışma sisteminde . tia portal iec normunda çalıştığı için her türlü zamanlayıcı ,sayıcı, bir data blok gerektirir eğer bunu fonksiyonda kullanırsan her fonksiyonda ilişkilendirmen gerekir buda çoğu zaman
karmalşşıklığa yol açar bu nedenle bunu fonksyon blokla yapmanda fayda var . ayrıca multiple instance kullanırsan her data bloğunun içinde o bloğa ait zamanlama yada sayma datalarının statik içinde oluşturup hafızadan kar edebilirsin böylece karmaşıklığıda önlemiş olursun

tag mevzusu siemenste japon ve uzak doğu plcilerine göre bşiraz farklıdır . şöyle düşün. kısaca bir örnek vereyim eline bir kağıt kalem al 8li bir sıra ve 4satır alt alta yaz. yani toplam 32karelik bir alanın oldu
yukardan aşağıya o 1 2 3 olarak yaz . siemenste soldan sağa doğrudur şimdi elindeki alanı istediğin gibi kullanırsın yani nedir m0.0 dan m3.7 ye kadar bit olarak 32 adet yada mw0 ve mw2 olarka 2 wordluk bir hafıza yada MD0 OLARAK 32 32 bitlik bir hafıza alanın olur. burda dikkat etmen gereken en önemli şey atama yaparken sürekli kontrol etmen gerekir . yani M0.2 Diye adlandırdığın bit aynı zamanda MW0 IN 2. Biti aynı zamanda MD0 IN İKİNCİ BİTİ . anlatamıyorum yada ben yazmadan çizmeden olmuyor aşağı bir şekil koyayım o konu daha iyi anlaşılacak kanatindeyim ama sen genede daha iyi bilen bir ustaya sor

Ekli dosyalar

• hafıza alanı.PNG
    hafıza alanı.PNG
    84.4 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:
Merhaba s7 1200 de bu hafiza alanlarını nasıl görürüm cross refrans listesini

Tools - assigment list ile hafiza alanlarini görebilirsin.

Hocam resim olarak ekledim.
4LPoLp.png

Bende sadece cross referans var buraya tıkladığımda assigment çıktı sorunum kalmadı teşekkürler

tools plcnin üzerine basınca aktif olur kursor main 01de yada başka yerde iken aktif olmaz plcye tıkla ağaçta ondan sonra aktif olur . İP UCU

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri