Tia portal 2 adet açık bobin

gazi1669

Üye
Herkese merhaba, benden önce başlanmış bir işi devam ettirmekteyim benden önceki arkadaş farklı bloklarda aynı adres için açık çıkış bobini kullanmış sorun yaratırmı sizce

Ekli dosyalar

• 16977055835667016262742660898582.jpg
    16977055835667016262742660898582.jpg
    277.5 KB · Görüntüleme: 22
  • 16977056022404093462579215721093.jpg
    16977056022404093462579215721093.jpg
    334.5 KB · Görüntüleme: 21
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
soru ne olaki arkadaşım ? ben anlamadım .
Şöyle hocam aynı çıkış 2 farklı bloğa konulmuş ve set reset kullanılmamış, ektede paylaştım. Bu şekilde çıkış verilmesi sorun yaratırmı? Bahsettiğim adresler Q6.0

Son düzenleme:
Düzgün çalışmaz. Hangi satırdaki cıkısı okursa o calısır. Yanlıs kullanım.

dün çalıştı bugün çalışmadı çok sağlıksız çalışıyor, bu şekilde yapsam çalışır diye düşünüyorum

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-10-19 134401.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-19 134401.png
    14.6 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2023-10-19 134337.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-19 134337.png
    22.4 KB · Görüntüleme: 14
ben plc olsam çalışmam . biri aç diyor biri kapa napım şimdi .. tarıyor ne yapacağına kara veriyor çevrim yapıyor . bir çevrimde hem aç hem kapa yazdıysa çalışması için ikisin on durumnda olması lazım .
öle bir koşul varsa bir ihtimal çalışabilir ama bir ihtimal .

Görseldeki çıkışlar 0-1 anahtarı ile çalıştığı için böyle yaptım. Tek input ile çalışıp duracak varsa farklı bir fikriniz lütfen paylaşın

walla abi ne yalan söliyim neden böyle karışık yazdığını anlamadım belkide iyi yazmışsındır
ama ben olsam böyle yazmazdım

ben olsam önce otomatik manuel bloğu yapar . tüm otomatikten manuelden sorunları bir blokta çözerdim. ona bir fonksyon blok tasarlar dım ...

daha sonra tüm interloklar için bir blok tasarlardım atıyorum yağdı ısydı suydu . sonra kompresör içn bir blok tasarlardım hepsini birletirirdim bir çıkışa atardım . her kompresör için ayrı ayrı yazmazdım ..
ama sen daha iyisini bilirsin .
böyle yaparsan buyuk projelerde mantık kurma çözüm üretme izleme arıza bulma daha kolay olur ..
bence yanlış bir programcılıkşekli. en basit projeyi bile ben öyle yazıyorum .. şimdi desenki bana mesela ileri geri yıldız üçgen bir devre programlama bak şöle yapardım ..
1 önce strat stop termik ısı için bir blok yazardım
sonra ileri geri nin bloğunu ayrı yazardım sonra yıldız üçgeninkini yazardım ..
sonra blokları ekle ekle geç ..
isterse bin tane motor olsun ..
ama sen daha iyisini bilirsin tabi.

hocam konunun başındada dediğim gibi bu programı ben yazmadım ben yeni bir işe girdim benden önceki arkadas yazmış, zaten tövbe ettim bi daha bi yerde işe girerken şart koşucam benden önce yapılan işlere bakmam diye 3 gündür kafayı yedim çok saçma program yazmış haklısın

anlaşılan işini sevöedim sem.. insanlar işlerini kaybedene kadar sövermiş diyorlar. bilmem aslı varmı

FC 14 ve FC15 ayrı ayrı şartlarda çağrılıyorsa(şarta bağlı fonk. çağırma) çalışma mantığıyla yapıldıysa bir sıkıntı olmaz, kısaca fonksiyonların hangi şartlar altında çağrıldığı önemli.
Bu tekniği ben genelde birden fazla versiyonu olan makinalarda kullanıyorum, mesela makina tipi A versiyonuysa FC14 çağrılır, B versiyonuysa FC15 çağrılır. A ve B versiyonlarında aynı çıkışın çalışma şartları farklı olabilir.
Peki bunun avantajı ne derseniz; çünkü paralel kollara şartlar koyularakta aynı çıkış değiştirilebilir. Avantajı A makinası sorunsuz çalışıyorsa, B programınıda paralel kollarla aynı çıkışı çalıştırmak istendiğinde A makinasının yazılımının bozulma olasılığı vardır ve bunu A makinasında denemeden anlayamassınız. Versiyonlar arttığında aynı paralel dalları, her değişiklikte tüm makinalarda tekrardan kontrol etmek gerekir buda hep başa dönmeyi gerektirebilir.
Kısaca program çağırma şartlarını birbirinden bağımsız hale getirmek ve arıza aramada çalışan diğer versiyon makinaların yazılımlarına dokunmamak ve aynı tip ama farklı versiyon makinaların yazılımlarını tek plc programı altında toplamak.
Senin programında FC14 ü sanırım manual modda, FC15 ise otomatikte çağırmış

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri