Tesla Bobini ve Tesla Şovu

FuryPanda

Üye
Merhaba tüm abilerime selamlar...

Yakın zamanlarda bulunduğum şehirde bir bilim şenliği yapılacak işte projeler falan amaç çocukların ilgisini bilime çekmek. Öğretmenimin benden isteği üzerine orada bir tesla şovu yapmak istiyorum işte şimşekler vücuttan elektrik,şimşek geçirmek gibi.

Bunların hangilerini yapabilirim?
Bana ne tarz bir tesla bobini lazım ve nasıl yapacağım?
Almam gereken güvenlik önlemleri nelerdir?

Cevaplarsanız sevinirim elektrik elektronik bilgim çok düşük lütfen basit anltaımlar kullanın.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik elektronik bilginiz çok düşük ise size buradan tesla bobini ve bu şov hakkında bilgi vermek resmen cinayete teşebbüs olur. Lütfen bu işe kalkışmayın. Başka bir şekilde çocukların ilgisini bilime çekmeye çalışın. Elektrik şakaya yada acemiliğe gelmez. Alacağınız en büyük güvenlik önlemi bunu yapmamanız olur.

Öğretmenin 14 yaşındaki öğrenciden isteğine bak!!!

Teslaya ve elektroniğe ilgili olduğumdan dolayı yapıp yapamayacağımı sordu. Bende araştırabileceğimi söyledim. Ve aslında yaşım becerilerim konusunda pek bi anlam taşımaz

Teslaya ve elektroniğe ilgili olduğumdan dolayı yapıp yapamayacağımı sordu. Bende araştırabileceğimi söyledim. Ve aslında yaşım becerilerim konusunda pek bi anlam taşımaz
Konuya anlam katacak bir soru sormama müsade edin o zaman.Bu işi yapmak için ayırmayı düşündüğünüz bütçe nedir acaba?Neticede havayi fişek gösterisi değil,ölümle sonuçlanabilecek bir gösteri.

Konuya anlam katacak bir soru sormama müsade edin o zaman.Bu işi yapmak için ayırmayı düşündüğünüz bütçe nedir acaba?Neticede havayi fişek gösterisi değil,ölümle sonuçlanabilecek bir gösteri.
Öğrenim gördüğüm bir bilim merkezindeki hocamın dikkatsizliği sayesinde bir tesla bobininin ben, çarparsa neler olabileceğini gördüm(o çok küçük bir taneydi) ama tüm kolumda hissettim ve gün boyu ağrı 2-3 gün boyunca uyuşukluk yaptı. Yani daha büyüğünün verebleceği hasarın yüksek miktarda farkındayım masraf olarak eğer şov sırasında kendimi kullanmam için gereken masraflar aşırı fazla olacaksa sedece şimşeklerin görünmesi için polimerden kutu içinde hazırlayacağım.

Elinizde çalışan gerçek bir tesla bobini mevcut mu? Maket modeli varsa sorun yok.Gerçeğini nereden bulacaksınız veya kime yaptıracaksınız.Daha da önemlisi böyle tehlikeli bir cihazı üretmek veya kullanmak için ehliyetli ve yetkili elektrik belgesi bulunan kişiler le çalışmanız gerekebilir.Böyle bir gösteri için birçok yerden izin almanız,güvenli bölge oluşturmanız,sağlık ekibi bulundurmanız,tüm bunları organize edebilecekmisiniz.TV de yayınlanan bir gösteri esnasında itfaiye,ambulans gibi hizmetlerin hazır olduğunu bizzat kendim gördüm.İyi düşünün derim.

Elinizde çalışan gerçek bir tesla bobini mevcut mu? Maket modeli varsa sorun yok.Gerçeğini nereden bulacaksınız veya kime yaptıracaksınız.Daha da önemlisi böyle tehlikeli bir cihazı üretmek veya kullanmak için ehliyetli ve yetkili elektrik belgesi bulunan kişiler le çalışmanız gerekebilir.Böyle bir gösteri için birçok yerden izin almanız,güvenli bölge oluşturmanız,sağlık ekibi bulundurmanız,tüm bunları organize edebilecekmisiniz.TV de yayınlanan bir gösteri esnasında itfaiye,ambulans gibi hizmetlerin hazır olduğunu bizzat kendim gördüm.İyi düşünün derim.
Öneriniz için sağolun büyük ihtimalle çok büyük olmayan bir bobinin yanına şimşek oluşturabileceği bir toprak anten koyup polimer bir kutu içine koyacağım. Yani güvenlik sıkıntısı oluşacağını düşünmüyorum.
Sadece şov boyutunu düşürmüş oluyorum ekstradan bir-iki tesla aleti daha ekleyip teslayı tanıtıcı bir stand oluşturmanın yeterli olacağı düşüncesine vardım.

Yukarıdaki mesajı da ceza hukukunda yetişkin sayılmadığından olabilecek ölümlü kazada (sen veya herhangi biri) öğretmenin esas sorumlu sayılmayacaktır bu sebepl yazdım, yaş ile yapabileceklerini küçümsemek adına değil genç arkadaşım kardeşim! Yine araştır öğren ama sınrını bil fizik ve bilimi küçümseme!

Forum istatistikleri

Konular
128,384
Kullanıcılar
450,270
Son üye
beratasd

Yeni konular

Geri