Tesla Bobini Çalışmıyor

Daha önce aynı devreyi yapmıştım fakat 2n2222 aşırı ısınıyordu . Soğutmak için üzerine metal sıkıştırdım , Bu sefer de tasarruflu ampul bazen yanıyor, bazen de yanmıyor du. 1. Sargıdan şüphelendim ve 1.5 mm tek damar nya kablodan 3 tur sardım. Ve sonuç harika. Ama 9 voltluk pil kısa sürede bitiyordu.
Senin sıkıntın için;
1. Pil voltajını ölç
2. Birinci sargıyı değiştir
Bunlar da olmaz ise Son olarak transistörü değiştir. Bazen bozuk çıkabiliyor fazladan olursa elinde daha iyi olur.
Kolay gelsin

aynen o yerleri değiştirmeyi binlerce denedim dostum ama yine olmuyor bana kullandığın devreyi ve tellerin kalınlığını atar mısın ?
tamam çok teşekkür ederim 1.5 mm ile değiştiricem 3mm idi

İyi günler.
https://www.instructables.com/id/Simple-Tesla-Coil/

Burda bulunan devreyi yaptım. Kullanılan transistör 13009 ben bozuk bir tasarruflu lamba devresinde bulmuştum. 50k pot yoktu bende 100k ile yaptım. 2,5luk NYA teli soyup primer yaptım. Sekonderi de linkte belirttiği aralıkta eski bir balastın içinden çıkan teli kullandım. Besleme gerilimi 12-17 Volt arasında çektiği akım 0,2 - 1 Amper aralığında. Primer 10 sipir, Sekonder 1100 sipir civarında

Sekonderi sardığın boruyu tahta üzerine arkadaşın gönderdiği Elektroboom'un video linkinde belirttiği gibi alttan üste tij ile sabitleyeceksen tijin borunun içinde kalan kısmı yalıtkan olmalı. Yada hiç tij kullanma sabitlemeyi başka bir yolla dene. Sabitlemek için alltan üste tij kullandığımda kayıplara sebep oldu.

Evet sonunda başardım Herşeyi gözden geçirdim floresan ampülü değiştirdim ve çalıştırmayı başardım daha güçlü kullanabileceğim transistör öneriniz varsa lütfen söyleyin şuan ki transistör 2n2222

Ekli dosyalar

• image.jpg
    251.9 KB · Görüntüleme: 53
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…