Termostat Hakkinda

zazaa12

Üye
kolay gelsin
bi konuda bana yardimci olurmusunuz...bende labaratuar beton testi havuzuna rezistans bagladim ama tam randiman alamiyorum...suyun maximum sicakligi 25 derece olacak minumum sicakligi ise 22 derece olacak bu konuda yardimci olurmusunuz ( Mevcut termostat 10 ile 40 derece arasi ikiser kademeli ) sanirim termostat secimi yanlis.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Suya derece at istedigin deteceye gelene kadar termostattan ayar cek deneme yanilma.....

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

sızın işiniz termostatla olmaz laboratuvar test cihazlarında tolerans olmamalı en fazla + - 2 derece olabılır sız pt 100 ve kontrol cihazı almanız lazım ve kalıbre etmenız gerekır artı 1 eksi 1 dereceyı okuyabılırsınız vede isitıcıyı kontrol edebılırsınız

sızın işiniz termostatla olmaz laboratuvar test cihazlarında tolerans olmamalı en fazla + - 2 derece olabılır sız pt 100 ve kontrol cihazı almanız lazım ve kalıbre etmenız gerekır artı 1 eksi 1 dereceyı okuyabılırsınız vede isitıcıyı kontrol edebılırsınız bu konu bıraz uzmanlık gerektıren konu hatta numuneyı suyun içinde kaç derecede nekadar sure bekledığını grafık olarak hazırlamak gerekır

kolay gelsin
bi konuda bana yardimci olurmusunuz...bende labaratuar beton testi havuzuna rezistans bagladim ama tam randiman alamiyorum...suyun maximum sicakligi 25 derece olacak minumum sicakligi ise 22 derece olacak bu konuda yardimci olurmusunuz ( Mevcut termostat 10 ile 40 derece arasi ikiser kademeli ) sanirim termostat secimi yanlis.

uws1g.jpg
uwslc.jpg

Merhaba.Elinizdeki termostatla 22-25 dereceler arasını çok hassas elde edebilmeniz oldukça zordur.Çünkü mekanik ve gaz basıncıyla çalışan termostatlarla değil,dijital termostatlarla bu laboratuar ortamında, istenen sıcaklık değerini çok net bir şekilde,çok fazla sapmaya uğramadan (23.5 dereceye ayarlayarak,fuzzy-logic=bulanık mantık yaklaşımıyla) elde edebilirsiniz.Kullanılan rezistans 2-2.2 kW civarında ise,bu dijital termostatın kontak çıkışını,220 volt bobin girişi olan bir kontaktöre girerek (Siemens 3TA20,10-0A gibi) ve kontaktörün kontaklarını tek fazla kullanılacak şekle getirip (Uygun köprülerle) bu kontakları rezistansı seri olarak beslenecek şekilde de bağlayarak yukarıdaki şemadaki hale getirirsiniz.Dijital termostatın sensör ucu ve rezistans suya daldırılmış iken,SET ayarı yaparak dijital termostatı 23.5 dereceye getirin.Böylece alt ve üst sınır değerleri olan, 22 ve 25 dereceleri, kurulan işlem kontrollü bu düzenekle (Fuzzy-logic mantığıyla) çok net olarak da yakalamış olursunuz.Kolay gelsin.

Not:Cihaz kalibreli değilse;100 derecede kaynayan suya ve 0 derecedeki buzlu suya bu sensör ucunu daldırarak,çok hassas bir şekilde 0-100 derece ayarının bu kalibrasyonu,trimpotlarıyla ayarlanarak yine kolayca sağlanabilir.Ancak kullanılan su mutlaka saf su olmalıdır ve deniz seviyesi (760 mmHg yani 1 atmosfer hava basıncındayken) bu kalibrasyon çok hassas olarak da yapılmaya çalışılmalıdır.

http://www.industrialautomationindia.net/digital-temperature-controller-push-to-set.html

sayın bermana 12 sayın binbaşı mıza ek olarak şunu söylemek isterim.
sizin bahsetmiş olduğunuz beton santralleri labarutuarı kür havuzudur, havuzda termostatlı çubuk rezistans kullanıyorsunuzdur digital termostat kullanmalısınız ve havuz her yerinde aynı ısıyı alamıyor ,ısı farkı var ise suyu pompa ile sirkülasyon yaptırmalısınız

sayın bermana 12 sayın binbaşımıza ek olarak şunu söylemek isterim.
sizin bahsetmiş olduğunuz beton santralleri labarutuarı kür havuzudur, havuzda termostatlı çubuk rezistans kullanıyorsunuzdur digital termostat kullanmalısınız ve havuz her yerinde aynı ısıyı alamıyor ,ısı farkı var ise suyu pompa ile sirkülasyon yaptırmalısınız

Evet,çok kritik ve önemli olabilecek bir noktaya da değinmişsiniz sn.nacak_68.Ben oda sıcaklığının kontrolünde,İhlas'ın Quartz tüplü ve üflemeli bir elektrik sobasında yukarıdaki ayni düzeneği kullanmıştım.Burada odanın belirli bir yüksekliğinde konulan bu çubuk şeklindeki bulb (Sensör ucu) yatay,düşey veya hafif açılı şekillerde sabit konularak bırakılsa,sıcaklık kontrolünün alt ve üst sınırları çok fazla değişmekteydi.Örneğin odanın zemine,ne çok yakınına,ne de üst tavanda bu sensörü koyarak,sıcaklık kontrolüne bakılırsa,kontrol ediimek istenen ideal sıcaklık değerlerinin çok üzerine veya çok altına da yine inilmiş olur.(En ideal ve sıcaklığın en hassas ölçülebildiği noktayı tam olarak bulamadıktan sonra.)

Bu silindirik,çubuk şeklindeki sensör ucu,kür havuzunun en üst,yüzeye yakın bölümünde bırakıldığında,ısınan sıcak su yukarıya doğru yükseleceğinden,sadece dediğiniz gibi yüzeye çok yakın,sığ alanların su sıcaklığı istenen 22-25 dereceler arasında kalabilecek,havuzun dip kısımları ise çok daha soğuk olarak kesinlikle de kalmış olacaktır.

Hatta suyun çok kötü bir ısı iletkeni olduğuyla ilgili şu ilginç deney de kitaplarda,ansiklopedilerde yine geçmektedir.Bir cam deney tüpünün dibine buz parçaları atılmış,en üst,ağıza yakın kısmından bunsen bekiyle ısı (Alev şeklinde) bu tüpe verildiğinde görülmüş kü,üst,ağıza çok yakın yerdeki suyun 100 derecede kaynamaya başlamasına rağmen,en dipteki,buzlu sudaki (0 derecedeki suda) uzun süre de kalabildiği bu deneyle görülmüş.Bu deneye suyun kötü bir ısı iletkeni olduğunu,sirkülasyon bölgesinin,bir de en kritik bir yerden,yani en üstten yapılmasında (Konveksiyonla,yani ulanımla yapılan ısı iletiminin 3 yolundan biri olan) en alttaki kısımların bu ısıdan nasibini hiç alamayacakları (Sizin de üzerinde durup,bunu çok iyi vurgulayıp,ancak bir sirkülasyon pompasıyla ancak bu problemin giderilmesi yoluna gidileceğini belirtmeniz) kesindir,çünkü bununla ilgili gözlemler,deneylerde sürekli bu ayni sonuçların alındığı da görülmüştür.

Rezistansın geometrik biçimi uzun,çubuk şeklindeyse eğer (Ben bu şemada spiral,ani su ısıtıcılı rezistansı örnek olarak da verdim) kötü etkinin tesiri,ancak alt tabana,yatay olatak konulmasıyla,belki kabın her noktanın eşit ısınmasıyla,bu şekilde de içinde oluşan konveksiyon akımındaki sürekli sıcak ve soğuk suyun,yer değiştiren bu geçişleri,hiç bir ölü nokta kalmayacak şekliyle ideal olarak da tam gerçekleşirse,işte ancak o zaman eşit bir sıcaklık dağılımı,bu kabın her noktası için kolaylıkla da gerçekleşebilir.Ancak rezistansı dikey olarak ve yüzeye de yakın veya yatay olarak yine yüzeye yakın yerleştirdiğimizde ve o konumda bıraktığımızda,mutlaka ölü (Kritik,ısınmayan su tabakalarının da eşit ısınması için) noktaları da sıcaklık dağılımında,tam olarak da eşitlemek için su sirkülasyon pompası konması şart olacaktır.Konulmazsa,sıcaklık kontrolündeki bu büyük sapmaların oluşmasının önlenmesi ve bu sıcaklık kontrolünün sağlanabilmesi de çok güçleşecektir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
Havuzun dibinde boydan boya belli araliklarla dizilirse olur sanirim...

Sayin binbasi bir sey sorsam sensor kont kestikten sonra resistans devreden ciktiktan sonra birazda olsa isi yukselmezmi rrsistans soguyana kadar isisini suyailetecektir...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri