Terminal Voltajı Nedir..?

baytat

Üye
Değerli arkadaşlar Proteus ISIS i yeni öğrenmeye başlıyorum. şu şekile bir devre çizdim.Çalışır durumda.
11.jpg

devre çalışırken V1 güç kaynağı üzerine tıkladığımda şu görüntüyü alıyorum.
12.jpg

burada güç kaynağı 12 volt olmasına rağmen terminal voltajı değerleri farklı.
Bu terminal voltajını nasıl hesaplayabilirim. Bir formülü varmıdır. Nette tam açıklayıcı bilgi bulamadım.
İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Değerli arkadaşlar Proteus ISIS i yeni öğrenmeye başlıyorum. şu şekile bir devre çizdim.Çalışır durumda.
Ekli dosyayı görüntüle 95136

devre çalışırken V1 güç kaynağı üzerine tıkladığımda şu görüntüyü alıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 95137

burada güç kaynağı 12 volt olmasına rağmen terminal voltajı değerleri farklı.
Bu terminal voltajını nasıl hesaplayabilirim. Bir formülü varmıdır. Nette tam açıklayıcı bilgi bulamadım.
İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Emin degilim ancak guc kaynaklarının iç direnci oluyor. Bu direnc verebilecekleri akımı sinirliyor guc kaynağının çıkış voltajı düşüyor.

Bu 12 volt guc kaynağına paralel bir voltmetre bağlayın gerçekte bu voltajı veriyormu gorelim.

Kaynak olarak battery yazarak batarya kullanmayı deneyin.

Üstad güç kaynağını ölçtüğümde tam 12 volt geliyo. terminal voltajı ise nerdeyse yarı yarıya. başka bir eleman da yok. ayrıca kaynak olarak battery seçmek te farketmiyo. başka bir hesaplaması olabilir mi diye düşünüyorum. Saygılar

bu konulara çok vakıf değilim ama 100 ohmluk direnci 200 ohm dirençle değiştirip ekran görüntülerini atar mısınız?

https://tinyurl.com/2n9c2e2o

voltaj referi bir değerdir, 2 nokta arasındaki potansiyel farktır sizin şuanki kaynağınızın voltaj potansiyeli 8.34 - - 3,56 = 12 volt bir yanlışlık yok ama niye öyle yazmış bilemedim. pratikte bir fark olacağını düşünmüyorum belki isiste başka bir nokta 0 olarak tanımlanmıştır yada kurcalarken yanlışlıkla yapmışsınızdır bilemedim.

Değerli arkadaşlar Proteus Isıs projesini ekliyorum. İlginize teşekkür ederim.
dirençlerin yer değişmiş hali de şu şekilde
d1.jpg

d2.jpg

Ekli dosyalar

• denemeler.pdsprj
    12.1 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
özür dilerim üstad algılayamamışım
m11.jpg

m12.jpg

. dediğiniz gibi yaptım.

Ekli dosyalar