Terminal Voltajı Nedir..?

Değerli arkadaşlar Proteus Isıs projesini ekliyorum. İlginize teşekkür ederim.
dirençlerin yer değişmiş hali de şu şekilde
Ekli dosyayı görüntüle 95170

Ekli dosyayı görüntüle 95171

Malesef elimdeki proteustan daha üst bir vrsiyon ile çizilmiş ben açamadım.
Devreyi bende çizdim. Ancak anlam veremedim.

Güç kaynağı 12 volt iken terminal voltajı daha düşük. Bende de durum aşağıdaki gibi.
Adsız.png

Son düzenleme:
Eksi kutba toprak bağlantısı yapınca ne oluyor? Programa sahip arkadaşlar deneyebilir mi? Sanki toprağı referans alıyor gibi..
Multisim toprak bağlatısını yapmadan simulasyonun çalışmasına izin vermiyor. Proteusta bazı devrelerde sapıtıyor diye hatırlıyorum.

Son düzenleme:
Üstad gerçekten çok teşekkür ederim. Denedim toprak bağlantısı yapınca terminal voltajı düzeldi. Fakat mantığını kavrayamadım. çok teşekkür ediyorum.

Bütün devrelerinizde toprak bağlantısını yapmayı ihmal etmeyin. Bu devre doğru çalışıyor gözükebilir ama karmaşık devrelerde hata nerede diye saç baş yoldurabilir.

Arkadaşlar Yine Ben.. Sayenizde birçok bilgi sahibi olmaktayız. Acemiliğimi ve yeni başladığımdan affınıza sığınıyorum.
direnc.jpg

Görseldeki projede Akım hesabı için R1 ve R2 dirençlerini toplayıp eşdeğer direnci buluyorum. 200+300=500 Ohm. ediyor. Buna ohm kanununu uygularsak V=IxR den I=V/R dir. Burada yerine Koyarsak I=12/500=24 mA ediyor. Oysaki devreye ampermetre bağladığımda 19.5 mA olduğunu gösteriyor. Burada Kırmızı Led kullanıyorum. Sanıyorum D1 Led i üzerinde bir miktar direnç oluşuyor. Bu direnç miktarını hesaplama imkanı var mıdr acaba. Teşekkür ederim.

birkaç şekilde hesaplanabilir,

koldaki akım biliniyor 19,5 mA bu durumda 19,5mA= 0,0195A = 12V / ( 200+300+Rled) diyebiliriz.
ama ben sadeleştirmekle uğraşmak istemediğimden

led üzerinde oluşan voltajı bulurum 12-0,0195*(200+300) =12 - 9,75 = 2,25 V led üzerinde oluşan voltaj potansiyelidir, akımı da biliyorum 0,0195 A e o zaman V= I * R ise R = V/I diyebiliriz. o zaman yerine koydum
2,25/0,0195 = 115,38 OHM buluyoruz. ilgili andaki led direnci bu kabul edilebilir.

Teşekkür ederim. Burada Led voltajını bildiğimizi varsayalım.2,25 Volt olsun. Ana kol akımını bilmiyoruz. Led üzerine düşen iç direnç değerini ve ana kol akımını hesaplamak için bir yöntem var mı acaba.

Teşekkür ederim. Burada Led voltajını bildiğimizi varsayalım.2,25 Volt olsun. Ana kol akımını bilmiyoruz. Led üzerine düşen iç direnç değerini ve ana kol akımını hesaplamak için bir yöntem var mı acaba.
hangi değerlerin bilindiğini tam anlayamadım postta sadece Vled değeri var sadece Vled değeri ile herhangi bi hesap yapılamaz. Ana gerilim kaynağı voltajını biliyor muyuz ? diğer rezistif elemanların değerlerini biliyor muyuz ?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri