termal kamera ölçüm

kirli35

Üye
Arkadaşlar merhaba termal kamera ile motor sıcaklıklarını ölçüyorum fakat o kadar cok motor varki bazen hangısı hangı fotoğraf karıştırıyorum bunları numaralandırmak istiyorum kameranın görebilcegı sekılde. fosforlu kalem denedım motor ısısından numarayı göremedim. nasıl yapabılırım. varmı kameranın görebildiği bi renk?

Termal kamera ısıya duyarlı olarak çalıştığı için senin üzerine fosforlu kalemle yazacağın sayılar görünmeyecektir. Çektiğin fotografları elinde bir ajanda olsun ona 1. fotograf şu 2. fotograf bu diye kaydet kardeşim. Yoksa başka bi seçeneğin yok. Ki ölçtüğün ısılarda en az 70-80 derecelerde oluyordur. Bu sıcaklıklarda fosforlu kalemin rengini görmen imkansız.

Evet motor ısındıkça yazının etkiside kayboluyor ama araştırmaya devam ediyorum. yazmayla zor iş.

Buldum 10 dk. denemen oldu sonuç iyi. birde geceden sabaha kadar dursun bakalım sonuç ne olucak olursa paylaşırım :)

Kardeş basit yöntemler de var karışık pahalı sayabileceğimiz yöntemler de. Ucuzlardan dübel atıyorum 3. motoru çekeceksin aralıklı 3 dübel motor üzerine yerleştir. Aynı şelilde 5. 7. motor. Vida vb. işletmede bulunacak şeyler aynı mantıkta. Biraz maliyetli bir yönteme örnek metal levha üzerine rakamlar bastırın 2 3 mm derinlikte hangi motoru çekecekseniz o rakamı 15-20sn. parmağınızla bastırın hemen çekin. Rakamlı metal parçalar hazırlayın çakmakla alttan ısıtın çekin, tabi rakamlar kazınık olacak hatta kırmızı silikon(sıcağa dayanıklı) ile doldurun. Bunlar iş görmezse yazın başka fikirler paylaşırız :)

Kardeş basit yöntemler de var karışık pahalı sayabileceğimiz yöntemler de. Ucuzlardan dübel atıyorum 3. motoru çekeceksin aralıklı 3 dübel motor üzerine yerleştir. Aynı şelilde 5. 7. motor. Vida vb. işletmede bulunacak şeyler aynı mantıkta. Biraz maliyetli bir yönteme örnek metal levha üzerine rakamlar bastırın 2 3 mm derinlikte hangi motoru çekecekseniz o rakamı 15-20sn. parmağınızla bastırın hemen çekin. Rakamlı metal parçalar hazırlayın çakmakla alttan ısıtın çekin, tabi rakamlar kazınık olacak hatta kırmızı silikon(sıcağa dayanıklı) ile doldurun. Bunlar iş görmezse yazın başka fikirler paylaşırız :)
önerilerin için çok teşekkürler elimizin ulaştığı yerde olsa motorlar bu denemeyı hergun ısıtıp yada soğutup yaparım ama motorlar yukarda boyumun erişemeyecegı yerdeler. ve bunlar 1 yada 2 degıl :) öyle bişey yapmalıyım ki. fosfor olurmu diye düşünüyorum. hanı bu bebek odalarında gece ısıgı kapatınca parlayanlar varya ondan. çünki sürekli erişim yok motorlara ah elimin yetişeceği kadar yakın olsa sorun kalmıcak.

ir led kullansan ? mesela 5 ir led binary olarak yakıp 32 motoru etiketlendirmiş olursun her motor için 5 led maliyeti düşük olur, fikir vermesi açısından

Haci plastik bir malzemeye gözler aç atıyorum dikdörtgen ve hemee hemen bunlara göre kapak veya sürgülğ mesela 4 delik kombinasyonla bu 16 denk gelir 16 adet motoru işaretleyebilir sayabilirsin ;) Bir eliniz boşta plakayı tutarsınız. Motor sayısını verseniz daha kolay olur çözüm buluruz.
Resimledim yine emsela 4 nolu motorun fotosunu çekeceksin bir elinle plakayı yatay-dikey tutarsın ve şipşak :)
Electric_motor_thermal_image.jpg

Haci plastik bir malzemeye gözler aç atıyorum dikdörtgen ve hemee hemen bunlara göre kapak veya sürgülğ mesela 4 delik kombinasyonla bu 16 denk gelir 16 adet motoru işaretleyebilir sayabilirsin ;) Bir eliniz boşta plakayı tutarsınız. Motor sayısını verseniz daha kolay olur çözüm buluruz.
Resimledim yine emsela 4 nolu motorun fotosunu çekeceksin bir elinle plakayı yatay-dikey tutarsın ve şipşak :)
Ekli dosyayı görüntüle 12117
uygulama güzel bende mika ile denemiştim elimin ulaştığı yerde 1 motor var gerı kalan 72 tane motor boyumun ulaşamayacağı yerdeler sıkıntı orda.bıde 72 motoru sureklı merdıven cık elinle koy ölç uzun ve yorucu olur bu, senin uygulaman doğru ama benım ısıme yaramıyor uzaklıktan dolayı.

Tekrar merhaba kirli35 bir öneri yine; adı nixie tube: yatay ve dikey çeşitleri var. sıcak katot ile oluşuyor rakamlar ve termal kamerada rahatlıkla görülür. Hesap makinası gibi bir düzenek yapıp fotosunu çekeceğiniz motor sayısını yazıp fotoğraf çekeceksiniz.

IV12-6PCS.jpg mnhroIkyy0cS-53pLUNNdyA.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri