Tercrübesiz smm yardım

Herkese merhabalar. 2021 Ekim ayında mezun oldum ve 2022 Ocak ayında kendime ait ofis açtım(ofis açmayı düşünen arkadaşlar soruları varsa mesaj atabilir yardımcı olurum). SMM olarak çalışıyorum. Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var. Siz de takdir edersiniz ki okulda öğretilen bilgiler ile piyasada iş yapmak olanaksız. Üniversite hayatım boyunca iç tesisat projelendirmesi yapmıştım ve şu an iç tesisat çizerek bir şekilde aylık geçimimi sağlayabiliyorum. Öğrenmek maksadı ile ne iş gelse alıyorum ve yapmayı bilmediğim işler beni gerçekten çok yoruyor. Soru sorup destek alabileceğim insanlar var ancak sürekli yanımda duran biri olmadığı için buraya yazmaya karar verdim. Kısa vadeli hedeflerimde iyi düzeyde şebekeyi öğrenmek ve bir tesisin A'dan Z'ye elektriksel olarak danışmanlığını yapabilecek seviyeye gelmek. Şu an OG işlerini öğrenmeye çalışıyorum. Her türlü tavsiyeye açığım ve tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
İyi akşamlar.

bak şimdi genç ve güzel insan, burada tavsiye verebilecekler "evet tecrübelidir ama senin arkadaşların değildir" onlar ustalardır alaylıdırlar, okulludurlar ama senin arkadaşların değil öğretmenlerindirler ustalarındırlar. ilk önce bunu kafana yaz. haa sonra bir büyük usta, öğretmen, bilen birini, edin- kazan. çünkü bilgi bedava değildir, her emeğin bir karşılığı vardır. öğrenmek konusunda aç ol, bak bu konuda ciddiyim. ve yaptığını denetleyecek kontrol edecek bir usta taaaaa ki sen kendinden emin olana kadar değil her zaman lazım olacaktır. bazen senin göremediğini çırağın görecektir, onun bile fikirlerine saygı göster. bazen çırağının gördüğünü sen farklı bir açıdan değerlendirirsin, bazen de senin yaptığın bir hatayı hem de çok basit olanı çırağın görür. ustalık burada görmek-yönetmektir. asla ben kusursuzum deme, hata yapmam deme. hani yedeğinin yedeği olsun her zaman.(bunu karı kız anlamında demiyorum) iyi bir arşivin olsun. hani bak yine çenem düştü, yine aynı şeyleri yazacağım(yakında adminler beni dövecekler) ben 47 yaşından sonra elektronik kart tamirini öğrendim. senin öğreneceklerinin sınırı yok. inandığın yolunu açık etsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn.paskomya'nın yazısının tamamına katılıyorum. Özellikle '' haa sonra bir büyük usta, öğretmen, bilen birini, edin- kazan. çünkü bilgi bedava değildir, her emeğin bir karşılığı vardır. öğrenmek konusunda aç ol, bak bu konuda ciddiyim. ve yaptığını denetleyecek kontrol edecek bir usta taaaaa ki sen kendinden emin olana kadar değil her zaman lazım olacaktır'' bölümünün altını çiziyorum

bak şimdi genç ve güzel insan, burada tavsiye verebilecekler "evet tecrübelidir ama senin arkadaşların değildir" onlar ustalardır alaylıdırlar, okulludurlar ama senin arkadaşların değil öğretmenlerindirler ustalarındırlar. ilk önce bunu kafana yaz. haa sonra bir büyük usta, öğretmen, bilen birini, edin- kazan. çünkü bilgi bedava değildir, her emeğin bir karşılığı vardır. öğrenmek konusunda aç ol, bak bu konuda ciddiyim. ve yaptığını denetleyecek kontrol edecek bir usta taaaaa ki sen kendinden emin olana kadar değil her zaman lazım olacaktır. bazen senin göremediğini çırağın görecektir, onun bile fikirlerine saygı göster. bazen çırağının gördüğünü sen farklı bir açıdan değerlendirirsin, bazen de senin yaptığın bir hatayı hem de çok basit olanı çırağın görür. ustalık burada görmek-yönetmektir. asla ben kusursuzum deme, hata yapmam deme. hani yedeğinin yedeği olsun her zaman.(bunu karı kız anlamında demiyorum) iyi bir arşivin olsun. hani bak yine çenem düştü, yine aynı şeyleri yazacağım(yakında adminler beni dövecekler) ben 47 yaşından sonra elektronik kart tamirini öğrendim. senin öğreneceklerinin sınırı yok. inandığın yolunu açık etsin.
Bende 44 üm de merak saldım kart tamirine . Hatta doğum günümde kendime sıcak hava üflemeli lehim istasyonu hediye aldım :D . O işin de malesef puştluğu çıkmış . Entegre üzerinden etiket kazımaya başlamışlar .
Bu konuya ilave olarak bende şunu söylemek istiyorum . 16 sene önce çalışmaya başladığım kurumda neredeyse babamla yaşıt bir iş amirim oldu . Ondan belki teknik olarak fazla bir şey öğrenmedim ama mühendis nedir , ne iş yapar , vizyonu ve misyonu nedir . Tamamını ondan gördüm ve kaptım desem yalan olmaz . Bunlar okuyarak öğrenilecek şeyler değil. Bir insanın yanında her tarafından tecrübe akan bir büyüğünün olması bambaşka bir güven veriyor insana.

Bende 44 üm de merak saldım kart tamirine . Hatta doğum günümde kendime sıcak hava üflemeli lehim istasyonu hediye aldım :D . O işin de malesef puştluğu çıkmış . Entegre üzerinden etiket kazımaya başlamışlar .
Bu konuya ilave olarak bende şunu söylemek istiyorum . 16 sene önce çalışmaya başladığım kurumda neredeyse babamla yaşıt bir iş amirim oldu . Ondan belki teknik olarak fazla bir şey öğrenmedim ama mühendis nedir , ne iş yapar , vizyonu ve misyonu nedir . Tamamını ondan gördüm ve kaptım desem yalan olmaz . Bunlar okuyarak öğrenilecek şeyler değil. Bir insanın yanında her tarafından tecrübe akan bir büyüğünün olması bambaşka bir güven veriyor insana.

Yani,her dövene ! onu da dövecek bir büyük lazım diyorsunuz :oops:

Yani,her dövene ! onu da dövecek bir büyük lazım diyorsunuz :oops:
Madem konu genişliyor bir hatıramı anlatayım. Endüstri meslekte okurken otomatik kumanda dersindeyiz. Paydos ta gizli gizli yaptığımız devrelere elektrik verip test ediyoruz. Bölüm şefi öğretmenimiz gelip arkadaşımla bana birer tokat asıldı ki yeri hala duruyor. Vuran elleri nur olsun. Yıllar sonra anlıyorum herseyi. Şimdi ki gençler olsa öğretmeni dövmeye yürürdü .Biz boynumuzu büküp kabahatimizi kabul ettik.

Son düzenleme:
Sanat okulunda (1962 ) ! ,ben de,5 metrelik ! ahşap tavana jilet atarken yakalanıp,aynen,sizin akibete;) uğramıştım.
Artık dünya çok değişti. Niye vurulduğunu anlayacak öğrenci de, bunu hakedene ölçülü bir biçimde uygulayacak öğretmen de yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri