Tepegöz güç kaynağı akım sınırlama sabitleme

Kardiyalog

Üye
Merhabalar.
Sevgili üstadlar elimde alman malı bir tepegözden söktüğüm güç kaynağı var. bu güç kaynağı 400 wattlık.
36 volt ac lambası var onu uzun süreler çalıştırıyor. yani çok güçlü bir alet.

soru 1 : çıkış bacakları ac lamba için ac olarak çıkış veriyor. bu çıkışa 35 amper 1000 volt köprü diyot taktım.
çok basit bir pc fanını taktığımda bile köprü diyot el değmeyecek kadar çok ısınıyor. bu normal mi?

soru 2: sistemde herhangi bir yük olmadan devre ac yada dc sıfır volt gösteriyor yani çıkış vermiyor. bunu engelleyebilirmiyiz (ayarlı güç kaynağı için kulllanmadan önce voltu ayarlamak maksadıyla)

soru 3: resimdeki görülen ch2 kısmına 20k lık pot ile 0 ile 36 arası volt ayarı yapılıyor. (ch3 24v fan için) ikinci bir pot takarak akım ayarı-sınırlaması yapabilmek için nereye ne bağlamam lazım .

Not : 2SC2625 ler üzerinde devasa bir soğutucu bağlı idi. parçaların kolay görünmesi için söktüm.

elektronikçi, uzman vb. değilim. uzun yıllardır hobi olarak uğraşıyorum. be sebeple pek tekniğe girmeden şuraya şunu bağla gibisinden yazarsanız çok sevinirim.

1642167821636.jpg
1642167821656.jpg
1642167906444.jpg
1642167975600.jpg
1642167975622.jpg
1642168118981.jpg
9073168416818.jpg

Bu guc kaynagi smps sanırım.

Çıkışa hızlı diyot ve kapasitor bağlayarak ac gerilimi dogrultabilirsiniz.

Normal köprü diyot koymanız cikistaki yüksek frekansi dogrultamadigi için sorun olmuş olabilir.

Ayarli yapmak smps guc kaynaklarında çıkışta kompanzasyon sorunları oluşturduğu için modifiye konusuna pek sıcak bakmıyorum.

Bu guc kaynagi smps sanırım.

Çıkışa hızlı diyot ve kapasitor bağlayarak ac gerilimi dogrultabilirsiniz.

Normal köprü diyot koymanız cikistaki yüksek frekansi dogrultamadigi için sorun olmuş olabilir.

Ayarli yapmak smps guc kaynaklarında çıkışta kompanzasyon sorunları oluşturduğu için modifiye konusuna pek sıcak bakmıyorum.
Cevap için teşekkür ediyorum. Akım ayarlamadan orjinal haliyle kendi tek voltaj potuyla sadece volt ayarlı olarak kullanmak istersem, 2. Sorumun cevabı için ne yapmalıyım? Yani devrede yük olmadan voltaji voltmetrede görüp ayarlamak için?

Cevap için teşekkür ediyorum. Akım ayarlamadan orjinal haliyle kendi tek voltaj potuyla sadece volt ayarlı olarak kullanmak istersem, 2. Sorumun cevabı için ne yapmalıyım? Yani devrede yük olmadan voltaji voltmetrede görüp ayarlamak için?

Bu guc kaynağının çıkışı ac ise normal olcu aletleri ile olcemezsiniz.

Çıkışı hızlı diyotlarla dogrultup kapasitorle filtreleyin. Ölçümü bu şekilde yapın. Dc olarak

Bu guc kaynağının çıkışı ac ise normal olcu aletleri ile olcemezsiniz.

Çıkışı hızlı diyotlarla dogrultup kapasitorle filtreleyin. Ölçümü bu şekilde yapın. Dc olarak
Sanirim beni yanlış anladınız Serkan bey. Benim güç kaynağının çıkışını ölememek gibi bir sıkıntım yok. Multimetrenin ac kısmı ile çıkışı ölçüm yapıyorum.
Sorum şuydu
Ac çıkıştan sonra dogrultmadan sonra sistemde en az 250 ma yük olmadan çıkışta volt ölçümü olmuyor. 250 ma ve civarı yük olunca kendi potuyla volt ayarı yapıp voltu okuyorum. Çıkışa yük bağlamadan Bu şekilde ayarlı guc kaynağı olarak kullanamam. Bunu sormak istedim. Yani yük olmadan voltu göstermesi için ne yapmalıyım

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri