Temel Topraklaması

sayın saltukakar binada topraklama yoksa topraklama hattını su borusuna bağlamak çok riskli bir yöntemdir. bunu yapmaktan vazgeçmenizi öneririm. binada topraklama sistemi yoksa tadilat yaparak topraklama hattı döşemeniz daha uygun ve güvenli olur. topraklama hattın su borusuna bağlanması hiç bir şekilde müsade edilmez.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayın çelik endüstüri meslek liselerinin teknik resim kitabında eğer mevcut topraklama yoksa su borusunu topraklama olarak kullanın yazıyor bir ikincisi kendım kontrol ettim su borusundan topraklama olan cihazın elektirik kaçağı olsa dahi çarpmıyor

pratikte ve yapılan ölçümlerde bir sorun çıkmayacak gibi görünsede yönetmelikler bu konuda yeterli açıklamaları barındırır.

söz konusu EMO elektrik tesislerinde topraklama yönetmeliği sayfa 27 madde 9a5 yanıcı sıvı veya gazlar için kullanılan borular ile sıcak su borusu şebekesi v.b metal boru şebekeleri kesinlikle topraklayıcı olarak kullanılmazlar. ifadesi yer almaktadır

ayrıca EMO elektrik iç tesisleri yönetmeliği sayfa 12 madde 3.3.3 tamamı metal borulardan meydana geldiği bilinen su borusu şebekesi topraklayıcı olarak kabul edilemez açıkmasına yer verilmiştir.

ben kirada bu oturduğum evdede ki tesisatını babam yapmıştı,-kendisi 90 yılında emekli olmuş 25 yıllık TEK müşteriler dairesinde ustabaşı olarak çalışmıştır,tecrübesi engin düzeydedir,bazen anlatırda neler yaşadığını şaşırırım.neyse çatıya bağlamış topraklamayı,az önce kontrol ettim nötr toprak arası 4 volto geçip 5,8 lere geliyor.ancak faz la toprağı sigorta aracılığıyla bağladım sigorta 2 sn içinde atıyor sanırım hemen atmamasının sebebi markası belkide pasifik marka sigortaydı.ama yinde ilk fırsatta KAR alıcam.Öte yandan bir arkadaşım ise faz toprak kısa devresinde sigorta atmaz diye iddia ediyor onu anlayamadım nedense

saltukakar ' Alıntı:
sayın çelik endüstüri meslek liselerinin teknik resim kitabında eğer mevcut topraklama yoksa su borusunu topraklama olarak kullanın yazıyor bir ikincisi kendım kontrol ettim su borusundan topraklama olan cihazın elektirik kaçağı olsa dahi çarpmıyor

Boyle bir sey yaziyor olsa bile kesinlikle yanlistir. Bir meskene topraklama cekilmesini imkansizlastirabilecek hic bir senaryo yoktur.Bu yuzden topraklama cekemiyorsaniz bari ( hic olmazsa ) su borusuna baglayin seklindeki bir yonlendirme, iyi niyetli olsa dahi kesinlikle yanlistir.
Normal kacaklarda bile sadece titrettigi soylenen kacak akimlar, kisa devre esnasinda 1000 Amperi gectiginde olacaklari hayal etmek bile istemiyorum. Saygilar

saltukakar arkadaşım malzemelerin fiyatı nekadar tuttu ve işçiliğe nekadar fiyat verdiniz

sayın uveys arkadasım malzemeyi, ben almadım işçlik ise 250 ytl aldım malzemede yaklaşık 200 ytl tutuyor braşmanlar gavlaniz şerit yalnız gem kimyasalı bilmiyorum biz 9 adet cubuk çaktık saygılarımla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri