Temel Elektronik en iyi şekilde hangi kaynaktan öğrenilir?

Orxan

Üye
İyi günler değerli forum üyeleri. Eektronik mantığını nasıl iyice kavrayabilirim? kafamızda soru işareti olmayacak gibi iyi ogrebiliriz? Önereceğiniz iyi kaynak(video) vs varmı? Gerilim gibi bir çok konu kafama oturmuyor aklım karışıyor bazı konularda tam berrak anlamış değilim bazı detayları mesela bobin indüktif gerilimdi ismi yanlış hatirmayorsam ne oluyor da nasıl oluyorda 5 voltluk gerilim kilovoltlara çıkıyor gibi örneğin

Yada iki tane seri pil birbine baglandiginda ortada artı eksi olmasınana rağmen pilin dış uçlarına toplanıyor +- gerilim Bu nasıl oluyor? Ve bu toplanan nedir?

Kitap kaynak konusunda, bir şey söylemiyorum fakat.
kafana takılıp sorguladigın meselelere bakınca, sen bu yolda sebat edip devam edersen bu işin uzmanı olursun,

İyi günler değerli forum üyeleri. Eektronik mantığını nasıl iyice kavrayabilirim? kafamızda soru işareti olmayacak gibi iyi ogrebiliriz? Önereceğiniz iyi kaynak(video) vs varmı? Gerilim gibi bir çok konu kafama oturmuyor aklım karışıyor bazı konularda tam berrak anlamış değilim bazı detayları mesela bobin indüktif gerilimdi ismi yanlış hatirmayorsam ne oluyor da nasıl oluyorda 5 voltluk gerilim kilovoltlara çıkıyor gibi örneğin

Yada iki tane seri pil birbine baglandiginda ortada artı eksi olmasınana rağmen pilin dış uçlarına toplanıyor +- gerilim Bu nasıl oluyor? Ve bu toplanan nedir?
Ankara universitesinin açık kaynak kitapları var. Ama çoğu ingilizce.
Birde elektronik derslerini başka bölümlerde daha detaylı anlatmışlar. :)
https://acikders.ankara.edu.tr/course/view.php?id=7591
Elektronik bölümünde elektronik bölümü ile ilgili ders çok az.
En güzeli arama kısmına aramak istediğin şeyi yaz.

Elektrik bilgisi içinde çeşitli bilgi üniteleri vardır.Bunlar özetle,atom ve elektrik,volt(basınç) amper(şiddet),watt(birim zamanda harcanan miktar).Monofaze trifaze elektrik.Devamı bobin miknatıs,jeneratör dinamo manyeto(elektrik üretir).Elektrik motoru çesitli ve bağlantılar(hareket iş sağlar).Elektronik(çok geniş bilgi)..Yazsam çok çok geniş üniteler var.Sıraya koyup tek tek oku incele uzun zaman alır fakat istersen öğrenirsin.Kaynak Google internet ve bazı bilgi siteleri,kitaplar ve okul branş ders kitapları kaynak olabiliyor.Ben bu işe Gelişim Ansiklopedisinden başlamıştım...Başarılar!

Hepinize çok teşekkür ederim :)

Eektronik mantığını nasıl iyice kavrayabilirim?
o kadar geniş bir yelpazeye soru soruyorsun ki cevap vermek gerçekten çok zor. şimdi iki tane soru var
1- neresindesin?
2- nereye gitmek istiyorsun?
3- yazılım mı? donanım mı?
elektriğin/elektroniğin ilk dersi var olanı yapabilmektir. ikinci dersi ise tamir edeyim derken daha kötü bozmaktır. hemen kızma bunlar, tecrübe dediğimiz şeylerdir. okuyacaksın, izleyeceksin, taklit edip öğrenecek ve geliştireceksin. sonra bir adım öteye geçip yeni şeyler üreteceksin veya üretilmişi daha kullanışlı bir hale getireceksin. ingilizcede bir fiil vardır "can" ebilmek, abilmek, malik olmak gibi anlamlara gelir. eğer o yapabiliyorsa ben de yapabilirim demelisin ve hatta ben daha iyisini yapmalıyım demelisin. hepsinden önemlisi kendine güvenmelisin.

Anladım Usta teşekkür ederim. Elektronik bilgim az çok var fakat yukarıda bahs etdigim kavramları kavrayamıyorum.
En zorlandığım ise gerilim potansiyel fark tam olarak nedir? Bir pilin eksi ucunda artı ucunda ne var tam olarak? Boşaldığında içinde biten nedir?
Sanırım anahtar gerilimi anlamaktır gerisi çorap söküğü gibi gelir
Sanırım budur doğru mu? :)

Potansiyel fark nedir nasıl oluşur?
Eğer bir noktada elektronlar fazlalık oluşturmuşlarsa, o bölgede bir "gerilim" oluşur. Fiziksel olarak engellenmedikleri sürece bu yükler, etraflarında daha az elektrona sahip olan yüklere doğru yayılmak isterler. Bu gerilim, elektron sayısı farklı olan bölgeler arasındaki 'potansiyel farkı' ifade eder.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri