Temel Elektronik en iyi şekilde hangi kaynaktan öğrenilir?

http://meslek.eba.gov.tr/?p=Ders-Kitabi&tur=mtal&sinif=10&alan=9
Meslek okullarının elektrik-elektronik bölümlerine ait indirebilir kitapları var ücretsiz ,faydası olabilir her sınıfın ders kitaplarını inceleyin.

Anladım Usta teşekkür ederim. Elektronik bilgim az çok var fakat yukarıda bahs etdigim kavramları kavrayamıyorum.
En zorlandığım ise gerilim potansiyel fark tam olarak nedir? Bir pilin eksi ucunda artı ucunda ne var tam olarak? Boşaldığında içinde biten nedir?
Sanırım anahtar gerilimi anlamaktır gerisi çorap söküğü gibi gelir
Sanırım budur doğru mu? :)

Potansiyel fark nedir nasıl oluşur?
Eğer bir noktada elektronlar fazlalık oluşturmuşlarsa, o bölgede bir "gerilim" oluşur. Fiziksel olarak engellenmedikleri sürece bu yükler, etraflarında daha az elektrona sahip olan yüklere doğru yayılmak isterler. Bu gerilim, elektron sayısı farklı olan bölgeler arasındaki 'potansiyel farkı' ifade eder.
benimde elektronik bilgim yok ama tamir edebiliyorum. pilin artı ucu eksi ucu umurumda değil. benim için ya boştur, yada dolu. işin fiziğini, kimyasını okumadım. benim ihtiyacım olan çalışıp çalışmaması. yada şarj oluyorsa, tutuyor veya tutmuyor olması. yani pil pildir ve enerji verir. benim istediğimi versin, ne b*k yerse yesin. isterse ingilizce konuşsun derdim değil. yeter ki sistem çalışsın.

Sayın konu sahibi bunların alayı yanlış. Ciddiye almayın.
Ben kitapta böyle okudum öğrendim,bunu tarif eden profesyonel bilgilerdir,ben uydurmuyorum.Her şeye burnunuzu sokmayın.Doğru yazdım.Siteyi berbat eden üyeler bilgiden yoksun kıskanç kişilerdir.Lütfen benim yorumlardan uzak durun.Şimdiye kadar yazdığım hepsi doğrudur...Cahiller kendini biliyor sanıyor,burası çırak okulu değil.Elektriğin doğru temeline yanlış yorum yazıyorsun üyeleri yanlış yönlendirme...ORHAN
Sayın konu sahibi bunların alayı yanlış. Ciddiye almayın.
Doğru yazdım.

Ben kitapta böyle okudum öğrendim,bunu tarif eden profesyonel bilgilerdir,ben uydurmuyorum.Her şeye burnunuzu sokmayın.Doğru yazdım.Siteyi berbat eden üyeler bilgiden yoksun kıskanç kişilerdir.Lütfen benim yorumlardan uzak durun.Şimdiye kadar yazdığım hepsi doğrudur...Cahiller kendini biliyor sanıyor,burası çırak okulu değil.Elektriğin doğru temeline yanlış yorum yazıyorsun üyeleri yanlış yönlendirme...ORHAN

Doğru yazdım.
Şu bilgiyi eklemek gerekiyor,bunu Google'de okursan ilk kademe soru sahibi bunu iki günde belki anlar,çok yönlü yeni kelimeler ile zorlanırlar.Fakat bir elektrik sobası 2000 watt,bir ekonomi lambası 15-20 watt diye tarif edersen bu elektrik gücü daha kolay anlaşılır.Bu harcadığı güç birimidir.Elektrik sayacı bile kilowatt olarak miktarı verir...ORHAN

Anladım Usta teşekkür ederim. Elektronik bilgim az çok var fakat yukarıda bahs etdigim kavramları kavrayamıyorum.
En zorlandığım ise gerilim potansiyel fark tam olarak nedir? Bir pilin eksi ucunda artı ucunda ne var tam olarak? Boşaldığında içinde biten nedir?
Sanırım anahtar gerilimi anlamaktır gerisi çorap söküğü gibi gelir
Sanırım budur doğru mu? :)

Potansiyel fark nedir nasıl oluşur?
Eğer bir noktada elektronlar fazlalık oluşturmuşlarsa, o bölgede bir "gerilim" oluşur. Fiziksel olarak engellenmedikleri sürece bu yükler, etraflarında daha az elektrona sahip olan yüklere doğru yayılmak isterler. Bu gerilim, elektron sayısı farklı olan bölgeler arasındaki 'potansiyel farkı' ifade eder.
1...Bir pilin eksi ucundan atom elektronları artı ucuna doğru akar böyle devam eder,elektrik ise bu akımda tam ters oluşuyor.Elektrik içinde bu iki kavram var.Bilim elektrik akımını aynen böyle kabul ediyor.
2...Potansiyel fark volt elektriğin ulaşımı mesafesi ile ilgili.Jeneratör elektriği üretir pompalar.Volt artarak uzağa elektrik iletilir,bu iletim mesafe ile ilgili,şehirde transformatorler ile bu 220-230 volta ayarlanır...Senin kolay anlayacağın halde doğru yazdım...ORHAN

Son düzenleme:

Doğru yazdım.
Anlaşıldı. Senin gene banın gelmiş orhan abi .

Bana göre hava hoş!Benim gönlüm rahat! ...YouTube'de video seyrederim,haber sitelerini okurum gene vakit geçer.Mesela sazan balığı nasıl temizlenir,koyun pirzola nasıl yapılır,elektrik batarya şarjı nasıl oluyorsa batarya içinde atomlar kendi kendine yön değiştiriyor şarj oluyor.Bisiklet jantı tel ayarı nasıl yapılır?Bazen de müzik eğlencesi.Çok konu var.İşte videolar geniş bilgi sunuyor...Günaydın!

benimde elektronik bilgim yok ama tamir edebiliyorum. pilin artı ucu eksi ucu umurumda değil. benim için ya boştur, yada dolu. işin fiziğini, kimyasını okumadım. benim ihtiyacım olan çalışıp çalışmaması. yada şarj oluyorsa, tutuyor veya tutmuyor olması. yani pil pildir ve enerji verir. benim istediğimi versin, ne b*k yerse yesin. isterse ingilizce konuşsun derdim değil. yeter ki sistem çalışsın.
Doğru ustam fakat benim kafa bir az takıntılı. İllada tutturuyorum şu tam olarak nedir bu tam olarak nedir kendimden teori üretiyorum sonra bakıyorum ki yanlış illada doğrusunu öğrenmek için takılip kalıyorum.
Anlaşıldı. Senin gene banın gelmiş orhan abi .
:D
https://tr.khanacademy.org/science/physics/electric-charge-electric-force-and-voltage
Bu üniteyi tamamlarsanız aklınızdakilerin bir kısmına cevap bulabileceğinizi düşünüyorum.
Teşekkür ederim Khan akademiyi biliyorum daha önce sanırım izlemistim acaba potansiyel farkın ne olduğunu nasıl olduğunu bilim adamlarida tam olarak bilmiyorlar mı? Çünkü şimdiye kadar potansiyel farkın ne olduğuna aradığım cevabi bulamadim hep suyun akış ognegii yapılıyor baktığım kaynaklar aşağı yukarı ayni

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri