tekstil fabrikası makina arızaları bilgi paylaştıkça çogalır

ben çok degerli ustalarımdan makine devrelerinin arızaların en basit yönden nasıl tespit edebiliriz texstlil fabrikasında mekanik ustalıgı yapıyorum bazen elektirik arızası çıkıyor ufak defek anlıyorum ama katolog ingilizce yazdıgı için baya zorlanıyorum acaba basit bir yolu varmı bu katolog takibinin şimdiden ilginize teşekkür ederim:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
konunun yerinin burası olmadığı kanaatindeyim.

sn bulent kose,

makinalarin arizalarini bulmak icin, oncelikle makinanin nasil calistigi, hangi adimlari takip ettigi konusunda fikir sahibi olunmalidir. hangi islemden sonra hangisinin gelecegini bilmek, ariza bolgesinin tespit edilmesi icin gereklidir. cunki her islem icin bir kosulun olusmasi gerekir. makinanin ariza yapmasi demek; olusmayan bir kosul yuzunden makinanin islem yapmamasi, o adimda durmasi demek olabilir, ki genelde karsilasilan makina arizalari bu tiptedir.

yapilan isin istenilen olculerde, kalitede ya da ozelliklerde olmamasi gibi problemlerle de karsilasilabilir. bu da sistemdeki yanlis bir islem ve buna yol acan bir sebeptir. bu tip arizalarda, ariza aramaya tersten baslanmasi daha uygun olur. yani urun incelenir, hangi bolgesinde hatali islem yapildigi gozlemlenir ve o islemi yapan makina bolgesi uzerinde yogunlasilir.

elektrik de su, hava, yag gibi bir akiskan olarak tanimlanabilir. basincli hava (pnomatik), basincli yag (hidrolik) ya da basincli/basincsiz su tesisatlarinda bulunan basinc hatti elektrikte faz'a karsilik gelir. pnomatik sistemlerdeki egzost, hidrolikteki tank hatti, sudaki donus hatlari da elektrikteki notr'e. semalar uzerinde akis yonunu dikkate alarak yapacaginiz takipler fikir edinmenizde onemli rol oynayacaktir.

sistemlerin benzerligi gibi ekipmanlar da islevleri yonunden benzerdir. valf'e karsilik, salter ya da anahtar, diyota karsilik check-valf, lamba ya da motora karsilik silindir ya da piston, hortum ya da boruya karsilik kablo vb. ornekler cogaltilabilir.

kolay gelsin...

Konu "Mesleki Yardımlaşma" bölümüne taşınmıştır

her önüne gelen bizim işimizi yapmaya çalışıyor sonra kızıyoruz kendimize bakımcıysan bakımcılık yapıcan başkalarının işlerine el atmıyacan sonra niye elektrikçilerin değeri çok düşük diye bağırıyoruz burda öğrenme arkadaşım bırak başkalarıda ekmek yesin belki sen iyi niyetlisin ama çok gördüm kötü niyetli bakımcıları o yüzden kızıyorum

her önüne gelen bizim işimizi yapmaya çalışıyor sonra kızıyoruz kendimize bakımcıysan bakımcılık yapıcan başkalarının işlerine el atmıyacan sonra niye elektrikçilerin değeri çok düşük diye bağırıyoruz burda öğrenme arkadaşım bırak başkalarıda ekmek yesin belki sen iyi niyetlisin ama çok gördüm kötü niyetli bakımcıları o yüzden kızıyorum

Bence herkes kendi işini yapsın elektrik konusu hataya gelmez Allah korusun en küçük bir hata birinin hayatına malolabilir.Lütfen dikkat!!!!!!!!!

cevabınız için çok çok teşekkür ederim allah razı olsun çok güzel örnekler vermişsiniz işime yarar emeginize yüreginize saglık kardeş

Hayırdır kardeş bakıcılardan yana bir sıkıntın mı var? bende bakımcıyım yeri geliyor elektrik işi yeri geliyor otomasyon işi yapıyoruz, sanırım siz DEVLET SEKTÖRÜnde çalışan birisiniz, dışarıda hayat DEVLET SEKTÖRÜnde olduğu gibi toz pembe değil malesef, siz belki bu benim işim değil çağır elektrikçiyi yada otomasyoncuyu deyip çekilebilirsiniz işin içinden ama özel sektörde bunu dediğiniz zaman yerinize bu işi yapabilecek birilerini bulur bulmaz "sizinle artık çalışacayacağız, hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederiz" derler ve belki tazminatınızı bile ödemeden işten çıkarma yoluna giderler... o yüzdendir ki; Sayın Bülent KÖSE arkadaşım, öğrenmenin yaşı olmadığına inananlardanım kendilerini dev aynasında görenlerin karşısında durmak içinde öğrenmek gerekir.... sistemin içinde sadece bilginiz var ise ayakta durabilirsiniz, eğer teknolojiye ve yeniliklere ayak uyduramıyorsanız yerinize birini bulurlar ve sizede teşekkür ederler, o çok kötü niyetli bakımcı gören sayın arkadaşım; sizde biz bakımcılara artık kızmazsınız heralde çünkü; herkes kendi rızkını yer, kimse kimsenin,kazancını elinden alamaz diye düşünüyorum ben... Saygılar... Mehmet İzzet KÖSE

yok be arkadaşım yapın tabi ama dikkat elektriğin şakası olmaz süründürür öldürür iş güvenliği önlemlerinizi alın dikkatli olun önce can güvenliği

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri