Teknik öğretmenlerin mühendisliğe geçişi

O sınavdan sonra ne gibi bir prosedür uygulanıyor ben bilmiyorum da
ayrıca mühendisler de hakkını vererek öğretmen oluyorsa ne ala lafınızdan anladığım mühendislerde öğretmenlik yapıyor sanırım? tanıdığım hiç kimse böyle değil de.

Sistemin tam olarak kesinleşmemesiyle birlikte genel olarak olmasını beklediğimizi anlatmaya çalışayım.Tam olarak kesin diyemiyorum çünkü hocalarımızın bile bize anlattıklarının daha sonra değiştiğini görüyoruz. Bu sınav nihai bir sınav olmayacak sadece ön eleme sınavı olacak bu sınavı geçenler öss mantığında olduğu gibi acıklanacak kontenjanlar için sıralanacak ve tercih yapılacak.Bu tercih sonucu yerleşenler belirlenen üniversitelerde(ki hala belli değil üni isimleri) hocalardan 1 yıllık belirlenen fark derslerini alacak yani 1 sene boyunca yeniden öğrenci gibi okula gidip gelinecek bu fark derslerini basarıyla verenler de "mühendis" unvanını almaya hak kazanacak. Kısaca sistemin böyle olmasını bekliyorum.Kısacası denildiği gibi her mezuna direkt olarak unvan verilmesi gibi birşey olmayacak belli sayıda ve fark derslerini veren yani bu unvanı hak eden kişiler alabilecek.Sınav sorularına gelecek olursak ösymnin yayınladığı sorular evet cok basit gözüküyor fakat ben soruların ALES mantığında olacağını tahmin ediyorum. ALESde de çok zor sorular sormuyorlar ama zamana karşı yarıştıran ve muhakeme yeteneğini ölçen sorular soruyorlar ve de herkes 100 puan almıyor sonuçta.
Teknik öğretmenlik yapan mühendisler içinse şimdiki zamanda olmasa da geçmiş dönemlerde sınavsız ve de formasyon bile almadan MEB öğretmen/mühendis alımı yapmıştır.Hatta bunlardan biri de benim lisede öğretmenimdi.
Son olarak da eklemek istediğim şey, bu konu yeni bir gelişme değildir.1992 yılında teknik öğretmenlere verilen bir haktır.2000li yıllara kadar işletilen bu kanunun 2000 (senesinden tam emin değilim 2-3 yıl fark olabilir) sonrasında çeşit bahanelerle verilmemesiyle bu hakkın yeniden verilmeye çalışılmasıdır.

Sistemin tam olarak kesinleşmemesiyle birlikte genel olarak olmasını beklediğimizi anlatmaya çalışayım.Tam olarak kesin diyemiyorum çünkü hocalarımızın bile bize anlattıklarının daha sonra değiştiğini görüyoruz. Bu sınav nihai bir sınav olmayacak sadece ön eleme sınavı olacak bu sınavı geçenler öss mantığında olduğu gibi acıklanacak kontenjanlar için sıralanacak ve tercih yapılacak.Bu tercih sonucu yerleşenler belirlenen üniversitelerde(ki hala belli değil üni isimleri) hocalardan 1 yıllık belirlenen fark derslerini alacak yani 1 sene boyunca yeniden öğrenci gibi okula gidip gelinecek bu fark derslerini basarıyla verenler de "mühendis" unvanını almaya hak kazanacak. Kısaca sistemin böyle olmasını bekliyorum.Kısacası denildiği gibi her mezuna direkt olarak unvan verilmesi gibi birşey olmayacak belli sayıda ve fark derslerini veren yani bu unvanı hak eden kişiler alabilecek.Sınav sorularına gelecek olursak ösymnin yayınladığı sorular evet cok basit gözüküyor fakat ben soruların ALES mantığında olacağını tahmin ediyorum. ALESde de çok zor sorular sormuyorlar ama zamana karşı yarıştıran ve muhakeme yeteneğini ölçen sorular soruyorlar ve de herkes 100 puan almıyor sonuçta.
Teknik öğretmenlik yapan mühendisler içinse şimdiki zamanda olmasa da geçmiş dönemlerde sınavsız ve de formasyon bile almadan MEB öğretmen/mühendis alımı yapmıştır.Hatta bunlardan biri de benim lisede öğretmenimdi.
Son olarak da eklemek istediğim şey, bu konu yeni bir gelişme değildir.1992 yılında teknik öğretmenlere verilen bir haktır.2000li yıllara kadar işletilen bu kanunun 2000 (senesinden tam emin değilim 2-3 yıl fark olabilir) sonrasında çeşit bahanelerle verilmemesiyle bu hakkın yeniden verilmeye çalışılmasıdır.
Açıklamanız için teşekkür ederim. Hak eden hak ettiğini bulur umarım.

Yahu TÜRK sanayinde kim ne harika yaratmışda biz duymamışız ; bırakın öğretmenini mühendisi de dahil ; montaj sanayi olmuş bu toprağın her karışı :) Milletçe şovenizme bayılıyoruz :) Paraya kıyıp OTOMASYON ve 3E dergileri alıyorum her ay ; yabancı üreticilerin TÜRKİYE temsilciliğini yapıp köşe olup bunu da ağzını açıp 32 dişiyle birlikte gülerek anlatan ve kocaman bir başarı öyküsü diye belirten adamlardan başka bir şey yok bu ülke sanayisinde.

Yahu TÜRK sanayinde kim ne harika yaratmışda biz duymamışız ; bırakın öğretmenini mühendisi de dahil ; montaj sanayi olmuş bu toprağın her karışı :) Milletçe şovenizme bayılıyoruz :) Paraya kıyıp OTOMASYON ve 3E dergileri alıyorum her ay ; yabancı üreticilerin TÜRKİYE temsilciliğini yapıp köşe olup bunu da ağzını açıp 32 dişiyle birlikte gülerek anlatan ve kocaman bir başarı öyküsü diye belirten adamlardan başka bir şey yok bu ülke sanayisinde.

Evet bende iş hayatında yeni sayılırım. Yeni mezun olan insan daha ideolojik oluyor. Benim çalıştığım yer arge merkezli bir yer adamların sabahtan akşama düşündüğü nasıl nerden destek alırız, amaç para kazanmak olunca....

Devir cilalı taş devri ne kadar yağlayıp pullarsan değerin o kadar artar. Yani biz daha cilalı taş devirndeyiz :)

Sizin dediğinize bakarsak MYO larda teknik eğitim fakültesindende müh. fakültesindende daha fazla pratik bilgi veriliyor.O zaman MYO mezunlarınada 2 dönem MATEMATİK TAMAMLAMA eğitimi yapılsın ve onlarada mühendislik yolu açılsın.

Kusura bakmayin ama myo lunun ne godugunu de teknik ogretmenin ne gordugunude muhendisin ne gordugunu de internetten bulabilirsiniz yanlis bilgilendirme yapmayalim.

Ben gazi elektrik ogretmenligi mezunuyum 207 kredi ile mezun oldum.2 sene de bundan fazlasini veren myo yu tebrik ederim..

arkadaşlar açıkçası ben çok karşıyım. hatta yıllardır uygulanan DGS sınavlarına da karşıyım. üniversite sınavının önemini özellikle günümüzde bilmeyen genç yok. ben oturmuşum istediğim bölümü kazanamadım diye 1 yıl daha fazladan hazırlanmışım para kaybetmişim en önemlisi zaman kaybetmişim elektrik elektronik mühendisliğini kazanmışım 1 yıl hazırlık 4 yıl mühendislik okumuşum. ama öss ye gereken önemi vermeden 2 yıllık elektrik okuyan kişi DGS gibi basit bir sınava daha giriyor mühendis olarak mezun oluyor. bu hak verilmesin demiyorum ama en azından DGS sınavı üniversite sınavından daha da zor hale getirilerek bu şans tanınsın. şimdi de yeni çıkan sınav sistemi. yine aynı şekilde. o zaman insanların en güzel çağlarında beyinlerini yemelerine sebep olan üniversite sınavı kaldırılsın herkes önce bir iki yıllık ya da 4 yıllık okusun sınavsız ilk giden kaydolur diye sonrasında basit bi sınav yapsınlar versinler istediği bölümün diplomasını. hak mıdır reva mıdır sizce?

yani eğer bir lise sınavı yapıyorsa bu devlet sonrasındaki yatay geçişleri. eğer bir üniversite sınavı yapıyorsa da bundan sonraki dikey geçişleri engellemelidir. tercihini yapan o zaman yapmalıdır. ben formasyonla mühendislerin öğretmen olmasına da karşıydım örneğin. hala da karşıyım neyse ki o kaldırıldı. ne anlar mühendislik mezunu öğretmenlikten. bir mühendis olarak bunu söylüyorum öğretmenlerin de ne anlar öğretmen mühendislikten demesini bekliyorum. yani sırf ülkemizde şu kadar bin mühendis var demek için yapılmış birşey. atayamadıkları öğretmenleri bu şekilde mühendis olarak nitelendirip onların özel sektörde iş bulmalarını sağlayacaklar bir de bu var tabi. ama özel sektör zaten mühendislerin tümüne yetemezken bu işin sonu nereye varır bilemiyorum.

2009 yılında Elektrik Mühendisliği Bölümü‘ne 46 bin 900, Elektrik Öğretmenliği Bölümü‘ne ise 115 bininci sıradan öğrenci kaydı yapılmıştır. bu EMO nun sitesinden alıntıdır. bahsettiğim şeyleri özetliyor sanırım. bir de bu işin 2 yıllıktan DGS ile geçenleri var. bir de bu işin devlet üniversitelerine 460larda puan alıp girenleri özel üniversitelere 230larda puan alıp girenleri var. bilemedim ki ben tutulacak yeri kalmış mı bu işin?

Aynı işi yapan bir sürü kişinin farklı farklı maaşlar aldığı ; iş barışının ve huzurunun böylece bir güzel katledildiği bir ülkede böyle abzürt uygulamaların olması çok da şaşılacak bir durum değil ; daha ütopik olanlarınıda bekliyorum ben bu uygulamaların ama kalkıp bu konuda teknik öğretmen arkadaşlara hışımla saldırmak doğru bir tavır değil . Ben bir işçi mühendis olarak 8 senelik iş hayatımda neredeyse bir ev alacak miktarda parayı eksik aldım memur mühendis arkadaşlarımdan ; görevde yükselme şansım yok ; tayin hakkım yok ; işyerim özelleşse ne olacağım belli değil daha daha neler .Eğer bu ülkede hakim güçler adalet ve kalkınma dağıtıyorlarsa bunu herkes için yapsınlar. Bu ülkede ne türlü haksızlık varsa bunun yapılmasına göz yumanlara ; gücü kuvveti varken bu durumları düzeltmeye çalışmayanlara ALLAH türlü türlü belalar versin demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri