Tek butonlu çoklu led entegresi - yardım lütfen

Merhaba, forumda yeniyim, konuyu doğru yere açtım mı tam emin değilim. Sorum şöyle;

Ledli bir masaüstü lambası için 2 adet kalem pil, 1 adet Push buton ile RGB led'i kontrol etmek istiyorum. Butona basıldığı zaman sırasıyla aşağıdaki işlemlerin olmasını istiyorum. Ancak bunun için hangi entegreyi kullanmam gerekli bilmiyorum.

R= kırmızı bacak
G= yeşil bacak
B= mavi bacak

1. tıklama ---- RGB bacaklarının her üçüne de elektrik verecek
2. tıklama ---- sadece R bacağına elektrik verecek
3. tıklama ---- sadece G bacağına elektrik verecek
4. tıklama ---- sadece B bacağına elektrik verecek
5. tıklama ---- R ve G bacağına aynı anda elektrik verecek
6. tıklama ---- R ve B bacağına aynı anda elektrik verecek
7. tıklama ---- B ve G bacağına aynı anda elektrik verecek
8. tıklama ---- hiçbir bacağa elektrik verilmeyecek.

bütün tıklamalar tek bir butonda oluyor.

önerebileceğiniz, şu konuyu araştır diyebileceğiniz bir entegre veya farklı bir bileşen varsa tavsiyelerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

not: Mesleğim elektronik değil, hobi amaçlı ilgilenmeye başladım. Arduino ile bu işlemi yapabiliyorum ancak bu işlemleri daha küçük ve daha ucuz bir şekilde halletmek istiyorum. amacım tek buton ile sırasıyla rgb led üzerindeki tüm renkleri çalıştırmak. kendi kendine olmaması önemli, hangi renkle kalacağını ben seçmeliyim.

555 ve 4017 li yürüyen ışık karaşimşek vari devrelerin çıkışları diyotlar ile modifiye edilerek yapılma ihtimali olabilir ama biraz kafa yormak lazım.
Yine flip flop ve sayıcı devreleri ile yapılır ama karnaugh haritası lojik devreler vs. konularını 3, 5 ay çalışmak gerekir.
Ve mcu ile yapmaktan daha pahalıya gelebilir.
Ucuz herhangibir mcu ile yapılır.
Arduino kartımı kendim yapayım dersen yine daha ucuza gelir.

Yinede hazır rgb uzaktan kumanda devreleri bayağı ucuzdu ve bu bahsettiğin modu olması lazım. Onlarla yarışabilir misin bilemiyorum.

PIC10Fxxx, PIC12Fxxx, ATTiny45, vb.
ile yapılabilir.
Aynı şekilde STM serisinin uygun mcuları da var.
Sonuç olarak altı pine ihtiyacınız var.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri