arkadaşlar bu devre çalışıyor olabilir ama sağlıklı çalışmıyor butona uzun süre basılı tutunca çalışmıyor 1 kontaktörler kararsız çalışıyo çatır çatır ötüyo varmı başka deneyen ben denedim ama verimli bi çalışma değil

Soru zaten verimli bir soru değil :p tek butonla start-stop yapacam diye kim bu kadar devre elemanı kullanır ki :rolleyes:

evet :D haklısın

arkadaş bu devre gümler hahaha boşver eger eml veya tekniker müh ise doğrusunu bulur yada elektrikçi ise değilse de uğraşmasın arkadaşlar eger bu meslekle uğraşmıyorsanız bunları denemeyin elektrik bu affı olmaz bırakın bilen yapsın l adam sana der kompanzasyon panosuna kondansatörü şöyle bağla der sen bağalarsın verirsin enerjiyi eger birde panonun kapagı açıksa sen kontak cekecekmi çekmeye çekmi diye panoya kös kös bakarsan uçarsın ALLAH korusun ark içinde kalırsınız yanlış o yüzden bu meslegi yapan arkadaşlar bilği alış verişi yapsın çok sakat iş

bir butonla start stop devresı bu soru farklı sekıllerde cogu kez soruldu en sade seklı budur devre kararlı calışmaktadır.kesınlıkle hata payı yoktur umarım işini gorur kolay gelsın

o kadarda ugrasmaya gerek yok bir tane impuls role bir tane kontaktor isinizi gorur.kontaktoru impuls role uzerinden calistirirsaniz istediginiz zaman acip kapatabilirsiniz

çok klasık bır soru arkadaşların dedıgı gıbı bu soruyu yapan kişide zaten otomatik kumandayı yapabılecek kapasıtedır

arkadaşlar ben bu projeye çok baktım ama anlamadığım bir nokta var hem röle1 hemde röle 2 de mühürleme yapılmış ama bu mühürleme start butonunun çıkışından yapılmış starttan el çekilince röle bırakmazmı bu durumda yoksa benmi yanlış okuyorum izah ederseniz çok sevinirim

usta benim anlamadığım bi nokta var a kontaktörü ve b kontaktörü kendini mühürledi diye yazmışsınız ama benim gördüğüm kadarıyla start ın çıkışından alınmış starttan elimizi çektiğimizde bırakmazmı kendini yoksa benmi yanlış okuyorum sana zahmat bi aydınlatsan beni

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu güne kadar paylaşılmış devrelerin mutlaka bir çoğu çalışılıyordur. Ancak bir çoğunda unutulan durum ise şudur ki. Start ve stop için kullanılan bir tek buton kullanılmaktadır. Eğer bu butondan çıkacak olan sinyal tek bir darbe olarak çıkmaz ise devre kocaman bir zil devresi halini alacaktır. Butona basılı tutuldukça bütün kontaklar sırasıyla çalışacaktır.

Bu devreyi düzenlerken bu tavsiyeye uymanızı öneririm. Yoksa asla kararlı çalışmayacaktır.

kardeş videoda göstermişsin ama ben aynını dizdim ancak çalışmıyor kontaktörler kararsız çalışıyor sürekli bi açıklasan nasıl oluyo bu

:)elektronikçiler bu konuya azcik gulerız yanlış anlayıp gucenmeyın bılıyoruz okulda sorulan mantık sorusu olduğunu.)elektronikte bır adet flipflop devresıyle bu gayet guzel olur vede çalışır

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri