Tek aküyü iki kaynaktan şarj etme?

arifbsrn

Üye
Merhabalar,

Öncelikle herkese merhabalar. Aranıza yeni katıldım ve özellikle karavan elektroniği ile ilgili bilgi ve tecrübelerinize talibim diyebilirim :)

İlk olarak şöyle bir konuda fikirlerinizi almak isterim.

Elimde daha önce kullandığım sistemlerden kalan;
* güneş paneli (205w)
* mppt şarj kontrol paneli (20a)
* akü (100a) var.

Yakın zamanda karavana buzdolabı koymayı planlıyorum. Onun için inverter alacağım. Almışkende ileriye dönük şarjlı alıp almama konusunda tereddütte kaldım.

Diyelim gün içinde akülerim güneş panelinden gelen enerji ile şarj olurken, şarjlı inverteri de şebekeye bağladığımda ordan gelen enerji ile birlikte aküler her iki kaynaktan şarj olmaya devam eder mi? yoksa bir sorun yaşar mıyım?

şimdiden cevaplarınız için teşekkürler, iyi günler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şarjlı invertör zatan yüksek amperle çabuk şarj eder şebekeden ayarlanabilir olarak 40 amper civarı na kadar şarj edebiliyorlar ama aynı anda etmez zaten etse bile çok yüksek akımla şarj etmek iyi deyil akü çabuk cortlar ideal olan akü kapasitesinin onda biri yani 100 amper aküyü 10 amperle şarj etmek sağlıklıdır lityum akü daha uzun ömürlü ve onu yüksek amperle şarj edebilirsin örnek 100 amperi 40 amperle şarj edersin

Şarjlı invertör zatan yüksek amperle çabuk şarj eder şebekeden ayarlanabilir olarak 40 amper civarı na kadar şarj edebiliyorlar ama aynı anda etmez zaten etse bile çok yüksek akımla şarj etmek iyi deyil akü çabuk cortlar ideal olan akü kapasitesinin onda biri yani 100 amper aküyü 10 amperle şarj etmek sağlıklıdır lityum akü daha uzun ömürlü ve onu yüksek amperle şarj edebilirsin örnek 100 amperi 40 amperle şarj edersin
çok teşekkürler hocam,
olurda bi kampingden falan elektrik alma durumum olursa, inverterden şarj olurken güneş panelinden gelen enerjiyi kesip kesmeme konusunda tereddütte kalmamak için sormuştum.
cevabınız için tekrardan teşekkürler, iyi günler.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri